W jaki sposób przyspieszyć regenerację mięśni po treningu? Czy minuta intensywnych ćwiczeń wystarczy, żeby zacząć poprawiać swoją sylwetkę? Jak długo powinna trwać rozgrzewka? Czy bieganie faktycznie niszczy kolana? Rzuć okiem na porcję świeżych informacji dotyczących fitnessu.
WH2015-07-01
fot. Ammentorp Photography 2014/shutterstock.com
fot. Ammentorp Photography 2014/shutterstock.com
Regeneracja mięśni a Twoja garderoba
REKLAMA
Obcisłe ubrania nie tylko podkreślają kształty wypracowane na treningach, ale też przyspieszają regenerację. „Journal of Strenght and Conditioning Research” donosi, że kobiety, które po intensywnym wysiłku nosiły specjalne kompresyjne legginsy, odczuwały mniejszy ból mięśni 1-3 dni po treningu niż dziewczyny, które chodziły w luźniejszych ubraniach.
Odzież kompresyjna zwiększa powrót żylny i może pomóc zmniejszyć obrzęki, co dla Twoich nóg oznacza odczucie ulgi i szybszy powrót do formy.
REKLAMA
REKLAMA
antoniodiaz / shutterstock.com
fot. antoniodiaz 2015/shutterstock.com
Spalaj kalorie sprintem
60 sekund intensywnych ćwiczeń wystarczy, żeby zacząć poprawiać swoją sylwetkę. Kanadyjscy naukowcy z McMaster University udowodnili, że w ciągu 6 tygodni zaledwie trzy 20-sekundowe sprinty trzy razy w tygodniu zwiększają spalanie tłuszczu. Mimo wszystko staraj się wygospodarować więcej niż minutę na trening.
Rozgrzewka to idealny moment treningu na wymianę świeżych plotek, a nie ma lepszego sposobu na spokojną rozmowę niż statyczne rozciąganie. Niestety, jeżeli z treningu chcesz wynieść nie tylko informacje, ale też formę, unikaj długiego rozciągania przed wysiłkiem.
Badania naukowców z University of Zagreb wykazały, że takie utrzymywanie naciągniętych mięśni w jednej pozycji powoduje spadek ich siły o 5,5% i zmniejsza prędkość biegu o 3%. Statyczne rozciąganie zostaw na koniec, a do rozgrzewki włącz dynamiczne wymachy i krążenia z coraz większym zakresem ruchu.
REKLAMA
REKLAMA
Viktoria Gavrilina / shutterstock.com
fot. Viktoria Gavrilina 2015/shutterstock.com
Bieganie a kolana
Twoja wymówka, że bieganie niszczy kolana, nie zadziała. Jest wręcz odwrotnie. Według badań bieganie wzmacnia kolana i poprawia kondycję chrząstki stawowej. Treningi zmniejszają ryzyko choroby zwyrodnieniowej nawet o 7%.
Jeżeli nie wiesz, jak zacząć biegać, jesteś ciekawa, jakie tempo najlepiej spala tłuszcz, albo szukasz planów treningowych – znajdziesz je na stronie dedykowanej wszystkim biegaczom, zarówno tym początkującym, jak i zawodowcom – www.runners-world.pl.
Uważaj, żebyś oprócz ciała nie odchudziła także włosów.
REKLAMA
Ups... widzimy, że masz AdBlocka.
Nasz serwis jest dostępny całkowicie bezpłatnie, ale żeby taki mógł pozostać, musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz naszą pracę, dodaj tę stronę do wyjątków. Nie musisz wchodzić w ustawienia przeglądarki. Wystarczy kliknąć poniżej.
Komentarze