Ciekawostki fitnessowe WH: 04/2014

Jak wpływa wałek do ćwiczeń na regenerację i ból mięśni? Co ma wspólnego muzyka z wytrzymałością? Jakie znaczenie dla odchudzania ma zdrowy sen? Oto kilka przydatnych informacji z dziedziny fitnessu.

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Piankowy wałek a regeneracja mięśni

Dobrych wymówek od treningu jest wiele, a jedna z najczęstszych (i wg badań najbardziej wiarygodnych) to obolałe i napięte mięśnie. Ten pretekst, fachowo zwany DOMS (opóźniona bolesność mięśniowa), na szczęście można łatwo wyrolować.

Jak donosi „The Journal of Strength & Conditioning Research”, 2 minuty na piankowym wałku wystarczą, by przyspieszyć regenerację mięśni ud. Zamiast wykręcać się od treningów, powoli przesuwaj wałek pod napiętą częścią ciała. Mamy dla Ciebie przykładowy zestaw ćwiczeń z wałkiem  sprawdź i przekonaj się sama, że to działa.

Krążący w damskich szatniach mit o zakwasach powoduje, że nawet połowa dziewczyn nie wraca do treningu. Nie daj się, roluj się.

 

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Muzyka a wytrzymałość i długość treningu

Muzyka potrafi poruszać serca i biodra (o czym wiedzą bywalczynie klubowych parkietów). Okazuje się, że skoczne dźwięki są też w stanie poprawić wytrzymałość i zmniejszyć dyskomfort ćwiczeń. W „Medicine & Science in Sports & Exercise” opublikowano wyniki badań, które wykazały, że kolarze pedałujący w rytm muzyki mniej odczuwali trudy wysiłku.

Inni naukowcy z kolei dowiedli, że słuchanie optymistycznych utworów wydłużyło treningi badanych o 15% w stosunku do tych przeprowadzonych w ciszy.

Jeśli chcesz poprawić formę, zacznij ćwiczyć w słuchawkach. Tym bardziej, że słuchanie muzyki (odpowiednio dobranej pod względem tempa do samopoczucia, rodzaju ćwiczeń i ich intensywności) jest jednym ze sposobów na podtrzymanie motywacji i determinacji do treningów. Sprawdź też inne sposoby na wzmocnienie słabej silnej woli.

WH patent:

4 – wg naukowców z University of Cáceres to minimalna liczba godzin treningu w tygodniu, która pozwala opanować nową dyscyplinę sportu (łącznie ze zrozumieniem, czym jest spalony). Poćwicz trochę, zanim zapiszesz się na turniej.
wiśnie, owoce Diana Taliun / shutterstock.com
fot. Diana Taliun 2015/shutterstock.com

Naturalne czy sztuczne?

W szkole i biologia, i chemia były obowiązkowe, ale teraz Ty decydujesz: naturalnie czy sztucznie?

1. Żel energetyczny a rodzynki

Zastrzyk energii: sportowcy poddani badaniom osiągali porównywalne rezultaty bez względu na to, czy przed wysiłkiem posilali się energią zamkniętą w tubkach, czy suszonymi winogronami. I jedne, i drugie zawierają łatwo przyswajalne węglowodany, które są ulubioną treningową przekąską dla mięśni. Zjedz około 1/4 szklanki rodzynek 45 minut przed wysiłkiem.

2. Ibuprofen a sok z wiśni

Bez bólu: naukowcy z Oregon Health and Science University dowiedli, że osoby pijące sok wiśniowy przed zawodami wytrzymałościowymi odczuwały znacznie mniej bólu w porównaniu z grupą, której podano placebo. Wiśnie są bogate w antocyjany – związki mające działanie przeciwzapalne.

3. Napój sportowy a płatki pełnoziarniste z mlekiem

Pokarm dla mięśni: według badaczy z University of Texas w Austin dwie porcje płatków z mlekiem uzupełniają zapasy energii w mięśniach sportowców w podobnym stopniu, jak specjalne napoje zawierające węglowodany.

sen shutterstock.com
shutterstock.com

Wyśpij się

Nie wystarczy tylko mniej jeść i więcej się ruszać, żeby schudnąć. Wyniki badań opublikowanych w „Canadian Medical Association Journal” są jednoznaczne: stałe niedosypianie powoduje zmiany w wydzielaniu hormonów odpowiedzialnych za wywoływanie uczucia głodu.

Gdy brakuje Ci snu, rośnie poziom greliny, spada leptyny, obniża się też wrażliwość insulinowa. Przy takiej kombinacji czynników utrzymanie w ryzach apetytu staje się zadaniem ponad ludzkie siły, dlatego musisz zadziałać wyprzedzająco i zadbać o odpowiednią ilość snu.

To nie musi być przysłowiowe osiem godzin na dobę. Wystarczy siedem, byle regularnie. Ważne też, by spać w porze wyznaczonej przez naturalny rytm biologiczny: odsypianie przebalowanej nocy w dzień nie da takich samych efektów, jak grzeczne zameldowanie się w łóżku z przysłowiowymi kurami. Dowiedz się więcej na temat tego, jaki wpływ na odchudzanie ma zdrowy sen i wypróbuj 6 przekąsek na zdrowy sen.

WH patent:

302 – tyle kcal spalisz, wchodząc na 5 piętro, 5 razy w tygodniu. Mieszkasz lub pracujesz na „piątym”? Unikaj windy i raz w tygodniu kawałek sernika możesz zjeść bezkarnie. Ciekawostką jest, że spalisz tylko 260 kcal, jeżeli będziesz wchodziła po 2 schodki, nie po jednym.

WH 04/2014

REKLAMA