Ciekawostki fitnessowe WH: 03/2015

Jak zmiana myślenia wpływa na Twój trening? Czy ćwiczenia mogą zmniejszyć uczucie głodu? Co łączy podczerwień i elastyczne mięśnie? Jak powinien wyglądać odpoczynek podczas treningu siłowego? Oto garść ciekawostek fitnessowych.

kobieta, ramiona, fitness, ćwiczenia na ramiona, plecy fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Silniejsza płeć

REKLAMA

Myślisz, że nie jesteś w stanie dorównać facetom na treningu? Naukowcy obalili stereotyp słabej płci, udowadniając, że lekarstwem na tę słabość jest zmiana myślenia. Badania opublikowane w „Psychology of Sport and Exercise” wykazały, że dziewczyny wypadały lepiej w realizowaniu sportowych zadań, kiedy powiedziano im, że mogą konkurować na równi z mężczyznami. Kiedy wspomniano, że ich wynik może być słabszy niż kolegów, szło im znacznie gorzej. Na siłowni rywalizuj tylko z własnymi słabościami.

REKLAMA

REKLAMA

fot. Dudarev Mikhail 2015/shutterstock.com fot. Dudarev Mikhail 2015/shutterstock.com
fot. Dudarev Mikhail 2015/shutterstock.com

Apetyt na trening

Naukowcy z University of Bath dowiedli, że odpowiednia porcja ćwiczeń przed wyżerką stabilizuje poziom cukru we krwi i powstrzymuje komórki tłuszczowe przed podziałem. Zanim zasiądziesz do zastawionego stołu, przebiegnij się przez 20 min i zrób 3 serie: 30 przysiadów, 20 wykroków, 10 pompek i trzymaj deskę jak najdłużej – dzięki naszym wskazówkom, wykonanie perfekcyjnego planka będzie dla Ciebie bułką z masłem.

REKLAMA

Shutterstock fot. Maridav 2014/shutterstock.com
fot. Maridav 2014/shutterstock.com

Bardziej elastyczne mięśnie

O 205 % podczerwień zwiększa elastyczność mięśni. Jeśli w Twoim klubie fitness jest sauna infrared, skorzystaj z niej czasem, zamiast pocić się na rozgrzewce. Potem jeszcze tylko rozruszaj stawy i do boju.

REKLAMA

REKLAMA

Shutterstock

Efekty odpoczynku

Trening siłowy buduje mięśnie, poprawia wytrzymałość i podkręca metabolizm – ale nie wszystko naraz. Zbadano, że to długość przerwy między seriami ćwiczeń decyduje o ich efektach. Jeżeli Twoim celem są wyrzeźbione mięśnie, odpoczywaj 2-3 min między seriami. Skróć przerwę do max. 60 s, jeżeli zależy Ci na przyspieszeniu przemiany materii i poprawieniu wytrzymałości. Tutaj znajdziesz przykładowy zestaw ćwiczeń.

WH 03/2015

Zobacz również:
Najnowsze badania dowodzą, że zarówno umiarkowane, jak i intensywne ćwiczenia łagodzą objawy nerwicy lękowej, nawet wtedy, kiedy zaburzenie jest przewlekłe.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA