Ciekawostki fitnessowe WH: 03/2015

Jak zmiana myślenia wpływa na Twój trening? Czy ćwiczenia mogą zmniejszyć uczucie głodu? Co łączy podczerwień i elastyczne mięśnie? Jak powinien wyglądać odpoczynek podczas treningu siłowego? Oto garść ciekawostek fitnessowych.

kobieta, ramiona, fitness, ćwiczenia na ramiona, plecy fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Silniejsza płeć

Myślisz, że nie jesteś w stanie dorównać facetom na treningu? Naukowcy obalili stereotyp słabej płci, udowadniając, że lekarstwem na tę słabość jest zmiana myślenia. Badania opublikowane w „Psychology of Sport and Exercise” wykazały, że dziewczyny wypadały lepiej w realizowaniu sportowych zadań, kiedy powiedziano im, że mogą konkurować na równi z mężczyznami. Kiedy wspomniano, że ich wynik może być słabszy niż kolegów, szło im znacznie gorzej. Na siłowni rywalizuj tylko z własnymi słabościami.

fot. Dudarev Mikhail 2015/shutterstock.com fot. Dudarev Mikhail 2015/shutterstock.com
fot. Dudarev Mikhail 2015/shutterstock.com

Apetyt na trening

Naukowcy z University of Bath dowiedli, że odpowiednia porcja ćwiczeń przed wyżerką stabilizuje poziom cukru we krwi i powstrzymuje komórki tłuszczowe przed podziałem. Zanim zasiądziesz do zastawionego stołu, przebiegnij się przez 20 min i zrób 3 serie: 30 przysiadów, 20 wykroków, 10 pompek i trzymaj deskę jak najdłużej – dzięki naszym wskazówkom, wykonanie perfekcyjnego planka będzie dla Ciebie bułką z masłem.

Shutterstock fot. Maridav 2014/shutterstock.com
fot. Maridav 2014/shutterstock.com

Bardziej elastyczne mięśnie

O 205 % podczerwień zwiększa elastyczność mięśni. Jeśli w Twoim klubie fitness jest sauna infrared, skorzystaj z niej czasem, zamiast pocić się na rozgrzewce. Potem jeszcze tylko rozruszaj stawy i do boju.

Shutterstock

Efekty odpoczynku

Trening siłowy buduje mięśnie, poprawia wytrzymałość i podkręca metabolizm – ale nie wszystko naraz. Zbadano, że to długość przerwy między seriami ćwiczeń decyduje o ich efektach. Jeżeli Twoim celem są wyrzeźbione mięśnie, odpoczywaj 2-3 min między seriami. Skróć przerwę do max. 60 s, jeżeli zależy Ci na przyspieszeniu przemiany materii i poprawieniu wytrzymałości. Tutaj znajdziesz przykładowy zestaw ćwiczeń.

WH 03/2015

Zobacz również:
REKLAMA