Ciekawostki fitnessowe WH: 02/2015

Czy aktywność fizyczna może pomóc Ci w karierze? Kiedy warto ćwiczyć w duecie? Przetestuj koniecznie nasz pomysł na trening funkcjonalny na świeżym powietrzu i sprawdź, dlaczego powinnaś unikać przekąsek "fitness".

fot. shutterstock.com fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Fitnesswoman: z siłowni po awans

Zależy Ci na karierze bizneswoman? Zamiast siedzieć po godzinach, idź na siłownię. Kobiety ćwiczące minimum 2 razy w tygodniu lepiej radzą sobie w pracy i mają większe szanse na awans.

Oto cechy najbardziej cenione w pracy i ich procentowa poprawa w porównaniu z dniem bez ćwiczeń:

  • motywacja – 32%,
  • zarządzanie czasem – 28%,
  • koncentracja – 26%,
  • radzenie sobie ze stresem – 26%,
  • efektywność – 25%,
  • dokładność – 15%.

Jeśli marzy Ci się podwyżka i awans zawodowy, oprócz intensywnych ćwiczeń warto zmienić także niektóre przekonania, które towarzyszą nam podczas pracy. Przyspiesz swoją karierę i osiągnij sukces.

para na siłowni, wspólny trening, związek fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Ćwiczenia w duecie

Dobry partner to połowa sukcesu. Ta sama zasada sprawdza się w treningu. W duecie łatwiej wygrać z lenistwem i swoimi słabościami. Naukowcy dowiedli, że dobór towarzystwa do ćwiczeń to nie tylko kwestia zgrania grafików.

Wg badań idealny partner (lub partnerka) musi być trochę sprawniejszy od Ciebie, ale jednocześnie nie być w dużo lepszej formie. Dzięki temu podciągniesz swoją kondycję, a nie zniechęcisz się, próbując dorównać wysportowanemu kumplowi. Wzorowy partner treningowy powinien też umieć Cię dopingować, ale równocześnie nie chwalić zbyt często. Może przez te standardy tak dużo ludzi ćwiczy solo.

A jak to wygląda w Twoim przypadku? Jeśli dalej trudno Ci znaleźć odpowiedź, poszukaj jej w naszym artykule. Poznaj wszystkie "za" i "przeciw" i zdecyduj, czy wybrać trening solo, w parze czy grupie.

bieganie fot. shutterstock.com

Trening na świeżym powietrzu

Nie lubisz zatłoczonych klubów fitness, a w mieszkaniu nie możesz się zmobilizować do treningu? Po prostu wyjdź na dwór i ćwicz. Dowiedziono, że park, ścieżka zdrowia lub plac zabaw w sąsiedztwie zwiększają liczbę aktywnych mieszkańców okolicy nawet 7-krotnie. Daj się wyciągnąć z domu na jeden z poniższych treningów w terenie.

Interwały: wyznacz odcinki np. między latarniami lub znakami drogowymi. Biegnij na zmianę jeden odcinek szybko, drugi wolno.

Obwody: rób na przemian, bez przerw kardio (np. pajacyki, burpees) i siłę (wejścia na ławkę, podciąganie na trzepaku). Odpocznij, powtórz.

Pościg: rzucaj psu piłkę lub frisbee i próbuj go dogonić, a zyskasz formę charta (zwierzaka może zastąpić dwunożny przyjaciel).

Ruszaj się naturalnie i wykorzystuj naturalne przeszkody. Udowodniono, że trening funkcjonalny poprawia nie tylko sylwetkę, ale i jakość życia.

Shutterstock

"Zdrowa" przekąska fitness

O 50% więcej przekąsek zjadamy, gdy na ich etykietach widnieje napis „fitness”. Wskazują na to badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „Appetite”.

Badani sięgali po przegryzki częściej, mimo że miały tyle samo tłuszczu i kalorii, co produkty bez dopisku „fit”. Fitness to trening, nie jedzenie. A jeśli już dopadł Cię głód, lepiej rzuć okiem na nasze 22 świetne pomysły na zdrowe przekąski, które nie zawierają niezdrowych składników.

WH 02/2015

REKLAMA