Ciekawostki dotyczące mózgu WH: 03/2014

Czy wiesz, jak efektywnie zarządzać czasem? Jaki jest związek między BMI a poziomem IQ? Jak aerobik wpływa na funkcjonowanie i budowę mózgu? Przed Tobą garść przydatnych informacji na temat mózgu.

kobeita z zegarem fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Efektywne zarządzanie czasem

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tak trudno zrealizować wszystkie zaplanowane na dany dzień zadania? Specjaliści od zarządzania czasem twierdzą, że to dlatego, że rzadko określamy sobie czas trwania zadania.

Amerykańskie badania pokazały, że jeśli najpierw zaplanujesz sobie ile czasu zajmą Ci poszczególne prace, a następnie wyznaczysz sobie priorytety, czyli kolejność, masz większe szanse, by skończyć całą robotę. Pamiętaj też, by między zadaniami zaplanować przerwę. I określić czas jej trwania.

Wszyscy dobrze wiedzą że nie liczy się ilość, a jakość. Ta zasada dotyczy także pracy. Zobacz więc, jak pracować krócej, ale mądrzej oraz jak pogodzić pracę z życiem osobistym, by znaleźć czas dla siebie.

Twój nowy plan pracy:

  1. Określam ilość zdań.
  2. Planuję czas na każde z nich.
  3. Wyznaczam kolejność.
  4. Planuję czas na przerwę.
  5. Godzina na rzeczy niezaplanowane.

fot. Sedlacek 2014/shutterstock.com fot. Sedlacek 2014/shutterstock.com
fot. Sedlacek 2014/shutterstock.com

Wskaźnik BMI a poziom IQ

Im więcej kilogramów, tym słabsza pamięć – do takich wniosków doszli naukowcy z Northwestern University. Porównali wymiary 8745 kobiet w średnim wieku z wynikami ich testów sprawności umysłowej. Okazało się, że istnieje zależność – im wyższe BMI, tym mniej punktów w teście.

Istotne jest również rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Najsłabiej wypadły te kobiety, które miały dużo tkanki tłuszczowej w okolicach bioder (typ „gruszki”). Lepiej poradziły sobie panie z tłuszczem w okolicach talii (typ „jabłka”).

Sprawdź też, jak podnieść swoje IQ w tydzień oraz jaka dieta jest najkorzystniejsza dla mózgu.

trening w grupie, fitness klub Syda Productions / shutterstock.com
fot. Syda Productions 2015/shutterstock.com

Aerobik a wiek mózgu

Aerobik rzeźbi ciało, uwalnia endorfiny, poprawiając nastrój, ale także odmładza mózg. Prof. Arthur F. Kramer z University of Illinois odkrył, że wykonywanie tych ćwiczeń 3 razy w tygodniu zwiększa ilość istoty szarej i białej. Po kilku miesiącach ta objętość odpowiadała mózgom kilka lat młodszym, a ćwiczący mieli lepszą pamięć i koncentrację.

Patent WH:

90 sekund oglądania wzruszających zdjęć z psimi i kocimi szczeniętami wystarczy, by poprawić koncentrację – pokazały badania na uniwersytecie w Hiroszimie. Uczestnicy badania, którzy wcześniej przeglądali słodkie fotki, wykazali się w wymagającej chirurgicznej precyzji grze „Operacja” o 44% lepszą koncentracją.

WH 03/2014

REKLAMA