Ciekawostki dietetyczne WH: 10/2015

Jakie są najlepsze zamienniki cukru? Co ma wspólnego ilość kwasów omega-3 w suplementach z Twoja figurą i jak dbać o mocne kości i stawy? Odpowiedzi szukaj w naszej comiesięcznej porcji newsów dotyczących odchudzania i diety.

cukier Sea Wave / shutterstock.com
fot. Sea Wave 2015/shutterstock.com

Wina genów

Martwisz się, że miałaś nie jeść cukru, ale znowu nie starczyło Ci silnej woli? Nie ma potrzeby się biczować. Naukowcy z Monell Center przekonują, że uleganie zachciankom na słodkie to nie tylko kwestia charakteru.

Twierdzą, że nasza podatność na ten smak jest częściowo zakodowana w genach. Nie walcz ze sobą i zamiast się umartwiać, lepiej sięgnij bez wyrzutów sumienia po dobre zamienniki cukru.

Erytrytol

Ten pochodzący z owoców naturalny związek o słodyczy ok. 70% cukru praktycznie nie zawiera kalorii i ma zerowy indeks glikemiczny. Nie powoduje też próchnicy i kłopotów żołądkowych. Nie udało nam się znaleźć żadnych negatywnych konsekwencji jego stosowania.

Stewia

Bezkaloryczny zamiennik cukru (słodszy od niego 300 razy), wyprodukowany z liści rosnącej w obu Amerykach rośliny. Nie podnosi poziomu cukru we krwi. Ma lekko gorzkawy posmak, który możesz zmniejszyć, stosując ją razem z erytrytolem. Wypróbuj nasz przepis na tiramisu słodzone stewią.

Ksylitol 

Pochodzi z kory brzozy, ma 40% mniej kalorii od cukru i niski indeks glikemiczny. Świetnie nadaje się do wypieków. Może mieć działanie przeczyszczające, ale kilka łyżeczek dziennie nie powinno wywołać dolegliwości (najlepiej zacznij od małych dawek i stopniowo je zwiększaj).

 

brokuła Shutterstock
fot. shutterstock.com

Mocne kości

Walcząc z kilogramami, możesz trafić rykoszetem we własne kości. Lekarze ostrzegają, że duży i szybki spadek wagi może zwiększać ryzyko złamań i osteoporozy. Punkt pierwszy planu ratunkowego to wapń. Drugi to witamina D (sprawdź, jakie są oznaki niedoboru tej witaminy), która pomoże Ci przyswajać go z jedzenia.

Trzeci to ćwiczenia, najlepiej siłowe. Nie musisz od razu myśleć o sztandze – wystarczą taśmy i ciężar własnego ciała..

Sporo wapnia znajdziesz w brokułach, jarmużu, migdałach i orzechach laskowych, maku, sezamie i tahini, kaszy quinoa, suszonych morelach i figach.

witamina D, suplementy, tran fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Opływowe kształty

Do niedawna brakowało dowodów, że kwasy tłuszczowe omega-3 sprzyjają odchudzaniu, ale najnowsze australijskie odkrycia wypełniają tę lukę. Kobiety biorące w czasie badań przez 2 miesiące suplementy z omega- 3 schudły mocniej niż te, które jadły placebo. Przyjmowana przez nie porcja wynosiła 420 mg EPA i 1,62 g DHA.

Jeśli chcesz zafundować sobie podobną kurację, sprawdź na opakowaniu suplementu ilość kwasów, którą zawiera – bywa, że jest ona bardzo niska.

WH 09/2015

fot. Mliberra 2015/shutterstock.com fot. Mliberra 2015/shutterstock.com
fot. Mliberra 2015/shutterstock.com

Ciężar miłości

Średnio o 2 kilogramy mężatki są cięższe od singielek. Statystycy twierdzą, że po ślubie stajemy się mniej aktywne. Dziewczyny, ruszmy się, naprawdę nie trzeba wiele, żeby popsuć im te rachunki.

REKLAMA