Ciekawostki dietetyczne WH: 01/2015

Czym jest adiponektyna i jak wpływa na metabolizm? Czy trening i zdrowa dieta powinny iść ze sobą w parze? Dlaczego warto mieć w kuchni brokuły i błonnik? WH znajduje odpowiedzi na te i inne pytania.

kobieta, relaks Aleshyn_Andrei / shutterstock.com
fot. Aleshyn_Andrei 2015/shutterstock.com

Hormon na lepszy metabolizm

Rację mają ci, którzy twierdzą, że prawdziwe piękno pochodzi z wnętrza. W osiągnięciu szczupłej sylwetki pomoże Ci wydzielana przez tkankę tłuszczową oraz zawarta w szpiku kostnym adiponektyna – hormon regulujący metabolizm.

Podnosi wrażliwość na insulinę oraz zwiększa zużycie glukozy i spalanie tłuszczów. Ma również ograniczać apetyt. Dr Glenys Jones z University of Birmingham przekonuje, że możesz zwiększyć produkcję adiponektyny, jedząc tłuste morskie ryby i produkty zawierające błonnik. Warto wiedzieć też, jak przyspieszyć metabolizm na 5 innych sposobów.

telewizja, tv fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Program TV a podjadanie

Możesz ograniczyć podjadanie przed ekranem, pod warunkiem że wybierzesz naprawdę interesujące programy, a nie będziesz oglądać wszystkiego, jak leci.

Chcesz zobaczyć na wadze wymarzony wynik? Odpuść sobie „Modę na sukces”. Na szwedzkim uniwersytecie w Uppsali zmierzono, że podczas nudnych programów telewizyjnych zjadamy o ponad połowę więcej śmieciowych przekąsek niż w czasie interesujących.

Nasza rada? Oglądaj tylko seriale, od których nie będziesz mogła oderwać wzroku, żeby sięgnąć po miskę z popcornem.

  • „The Knick”: pionierzy medycyny. O lekarzach z krwi i kości, zmagających się z własnymi słabościami i rzeczywistością XIX- -wiecznej Ameryki.
  • „House of Cards”: bez litości. Senator Frank Underwood zrobi wszystko, żeby zostać prezydentem USA. Naprawdę wszystko.
  • „Dziewczyny”: z życia wzięte. Trzeci sezon nagrodzonego dwoma Złotymi Globami serialu o życiu młodych kobiet z Nowego Jorku.

A co w wypadku, gdy w nocy złapie Cię ochota na parę kęsów jakiegoś smakołyka? Dowiedz się jak przestać podjadać.

gadżety sportowe, zegarek fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Taktyka na sukces to synchronizacja

Jeśli plan na wagę lekką ma przynieść trwałe efekty, musisz zsynchronizować trening z dietą. Tę zdroworozsądkową obserwację potwierdzają naukowcy ze Stanford University. Z ich obserwacji wynika, że osoby, które zaczęły dietę i ćwiczenia jednocześnie, po roku osiągnęły lepsze efekty niż te, które skupiły się tylko na jednym z tych elementów.

Pamiętaj, że ćwiczenia siłowe, trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) oraz pływanie pozwolą spalić więcej tkanki tłuszczowej, niż długie biegi o niskiej intensywności. Podpowiadamy, jak zbudować dietę przy każdym z tych treningów.

sen fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Im dłuższy sen tym mniejszy głód?

O 90 minut dłużej spali ludzie mający mniejsze wahania apetytu, od tych, których męczyły napady głodu. Krótszy sen może oznaczać, że skracasz lub omijasz fazę REM, która pomaga później ograniczyć łaknienie.

Zainwestuj w porządne zasłony, ponieważ badania wskazują, że osoby śpiące w ciemnych pomieszczeniach mają lepszy i mocniejszy sen. Są też inne sposoby na nieprzespane noce. Sprawdź, co zrobić, gdy dokucza Ci bezsenność.

jabłka, owoce Africa Studio / shutterstock.com
fot. Africa Studio 2015/shutterstock.com

Precz z alergenami!

Swędzenie, mrowienie, obrzęki, lanie z nosa – znasz te objawy po jedzeniu? Nie musisz już teraz wyłączać z menu produktów, na które jesteś uczulona. Badacze odkryli metody walki.

  • Pomidor: ugotuj je. Wysoka temperatura unieszkodliwia alergeny.
  • Jabłko: obierz je. Większość wywołujących alergię białek jest w skórce.
  • Jajko: raczej unikaj. Alergeny giną w piekarniku, więc ciasta będą OK.
ciastka, oreo, słodycze fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Tłuszcze trans na zły lans

Tłuszcze trans są złe i powinno się je wygnać z naszej diety na zawsze. Tak zrobili w Norwegii, gdzie zakazano sprzedaży produktów zawierających więcej niż 2 g izomerów trans w 100 g produktu. Można? Można.

Związek między tłuszczami trans, czyli utwardzonymi, a chorobami serca został wielokrotnie udowodniony, a u nas cisza. Do czego nam je dorzucają? Np. do chipsów, paluszków, krakersów, biszkoptów, ciastek, zup w proszku, majonezu i 100 innych produktów. I też do margaryny, droga Supernianiu.

brokuł, warzywa mama_mia / shutterstock.com
fot. mama_mia 2015/shutterstock.com

Brokuły i błonnik na zanieczyszczenia

Amerykańskie badania nad nowotworami zainteresują mieszkańców miast. Oto wystarczy 120 ml soku z brokułów dziennie, by zmniejszyć o 60% rakotwórcze działanie na organizm zanieczyszczeń powietrza.

Najwięcej składników antynowotworowych brokuł ma w łodydze. Wybieraj te ciemnozielone i zwarte. Zmiksuj go z jabłkiem i marchewką – będzie smaczniejszy.

Odkryto też, że na lepszą wydolność płuc ma wpływ wysoki poziom błonnika w diecie. Wrzuć ziarna, siemię lniane i soczewicę do menu, by dostarczyć sobie zalecane 18 g błonnika dziennie.

WH 01/2015

REKLAMA