[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Antykoncepcja dla kobiet

Żyjemy w takich czasach, w których to my decydujemy, kiedy będziemy miały dziecko, a nie przysłowiowy prorok, który przynosił dzidziusia co rok. O metody dostępnej antykoncepcji zapytałyśmy ginekologa, dr n. med. Tomasza Bastę, założyciela krakowskiej Intima Clinic.

metody antykoncepcji

Zacznijmy od omówienia dostępnych metod antykoncepcji, dzięki czemu łatwiej będzie zrozumieć odpowiedzi na pytania, które znajdziesz poniżej. W zapobieganiu niechcianej ciąży pomogą:

REKLAMA

REKLAMA

 • prezerwatywa -  ma jednorazowe działanie. Do zastosowania przez mężczyznę w trakcie stosunku. Działa na zasadzie blokady mechanicznej - lateks chroni przed przedostaniem się spermy do pochwy. Jest to nieinwazyjna metoda antykoncepcji. Oprócz zabezpieczenia przed ciążą, prezerwatywa dodatkowo chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową jak np: HPV, HCV , HIV.  Dostępna bez recepty.

 • kapturek - to mechaniczny sposób antykoncepcji przeznaczony dla kobiet. Jest metodą wielokrotnego użytku. Stanowi barierę, która utrudnia dotarcie plemników do macicy i jajowodów. Metoda ma kształt dopasowanego do kształtu części szyjki macicy gumowego kapturka. Prawidłowo założony przylega do tarczy szyjki i odgradza macicę i jajowody od pochwy. Zakłada się go godzinę przed stosunkiem, a wyjmuje co najmniej 8 - 10 godzin po zbliżeniu przez pociągnięcie za nitkę wystającą z pochwy. Rozmiar kapturka jest dobierany indywidualnie dla każdej kobiety przez lekarza.

 • żele plemnikobójcze - żele antykoncepcyjne zawierają środek o właściwościach plemnikobójczych. To substancja chemiczna, która po zetknięciu się ze spermą – unieruchamia i neutralizuje plemniki, dzięki temu nie mogą się one dostać do dróg rodnych kobiety i ją zapłodnić. Żel należy aplikować przed stosunkiem. Umieszcza się go głęboko wewnątrz pochwy, za pomocą aplikatora. Chemiczne składniki żeli mogą drażnić ścianki pochwy i wywoływać mikrourazy, przez co ułatwiają wnikanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Żele antykoncepcyjne można kupić w każdej aptece. 

 • zastrzyk antykoncepcyjny - antykoncepcja hormonalna w postaci zastrzyku stosowana jest raz na 3 miesiące. Zastrzyk antykoncepcyjny zawiera tylko jeden hormon - progestagen, który hamuje owulację i zagęszcza śluz na szyjce macicy, nie dopuszczając do zapłodnienia. Jest to metoda nieodwracalna na 3 miesiące, wiec jeżeli kobieta ma skutki uboczne to nie da się ich odwrócić. Drugą wadą tej metody jest nadmierny przyrost masy ciała w porównaniu do innych metod. Na obecną chwilę antykoncepcji najmniej polecana.

 • antykoncepcja postkoitalna - nazywana awaryjną, antykoncepcją "po". Stosowana jest jedynie w wyjątkowych sytuacjach np. w przypadku niezadziałania innej metody antykoncepcyjnej, czy też w przypadku przemocy seksualnej. Zastosowanie tej metody ma na celu jednorazową ochronę i nie można jej traktować jako normalnej, stosowanej w sposób ciągły antykoncepcji. Działa po zapłodnieniu, ale przed implantacją (zagnieżdżeniem jaja płodowego), którą uważa się za początek ciąży. Tabletka skutecznie zapobiega ciąży jeżeli zostanie przyjęta nie później niż 72 godziny od niezabezpieczonego stosunku. Przyjęcie leku powoduje opóźnienie jajeczkowania i sprawia również, że śluz dróg rodnych oraz wydzielina macicy stają się nieprzyjaznym środowiskiem dla plemników i blastocysty (co zapobiega zapłodnieniu lub zagnieżdżeniu się zarodka w ściance macicy). Tabletki te zawierają wysoką dawkę hormonów, które znacząco obciążają organizm kobiety, dlatego nie powinno się jej stosować często. Pigułka przepisywana jest na rec

REKLAMA

Która metoda antykoncepcji (wszystkie rodzaje dostępne w Polsce, na receptę i bez) jest (potwierdzona badaniami) - najskuteczniejsza, a która najmniej skuteczna?

Najbardziej zawodna jest naturalna metoda antykoncepcji. Wystarczą małe zmiany hormonalne w organizmie kobiety lub czynnik ludzki, czyli zły odczyt temperatury, czy śluzu, aby nieprawidłowo ocenić kiedy wypadają dni płodne.

W następnej kolejności pod względem zawodności są żele plemnikobójcze, kapturki i prezerwatywy. Ich działanie uzależnione jest od umiejętności zastosowania techniki (odpowiedniego założenia prezerwatywy czy kapturka, odpowiedniej ilości preparatu itp.), dopasowania rozmiaru lub jakości produktu, a z tym bywa różnie. 

Tabletki hormonalne plasują się stosunkowo nisko w tym rankingu, choć oczywiście ich skuteczność jest wysoka i mają swoje zalety. Niestety, wystarczy zapomnieć o zażyciu tabletki, przyjmować je o nieregularnych porach lub mieć problemy z układem pokarmowym (biegunkę lub wymioty), aby metoda ta zawiodła. Czasami mniejsza skuteczność tabletek występuje również  w połączeniu innymi lekami np. antybiotykami.

Skuteczność wkładek domacicznych niehormonalnych jest na podobnym poziomie jak tabletek. Mimo  tego, że mechanizm działania zakłada wydalanie zapłodnionej komórki na zewnątrz, czasami  zdarza się, że taka komórka się zagnieżdża. Sam osobiście znam dwa przypadki Pacjentek, które zaszły w ciąże stosując tę metodę.

Krążki dopochwowe i plastry hormonalne to bardzo skuteczne metody, pod warunkiem, że krążki są noszone wedle zaleceń, a plastry nie odklejają się

Najbardziej skuteczna jest natomiast domaciczna wkładka hormonalna. Jej skuteczność antykoncepcyjna sięga nawet stu procent. Za raz obok niej plasuje się implant podskórny.

Skuteczność antykoncepcji ocenia się na za pomocą tzw. wskaźnika Pearla, który określa liczbę ciąż wśród 100 kobiet, które w ciągu roku stosują wybraną metodę antykoncepcyjną i regularnie współżyją. A więc jeśli wskaźnik Pearla wynosi 2 oznacza to, że na 100 kobiet, które stosowały daną metodę, 2 zaszły w nieplanowaną ciążę. Skuteczność zależy także od tego, jak dobrze kobieta zna wybraną metodę i czy prawidłowo ją stosuje. In niższy wskaźnik, tym metoda jest skuteczniejsza.

 • wkładka domaciczna hormonalna  0,1
 • implant podskórny - 0,2
 • krążek dopochwowy  - 0,65
 • plastry hormonalne - 0,9
 • wkładka domaciczna niehormonalna (miedziana) - 0,3-2
 • tabletki hormonalne – 0,2-1,4
 • naturalne metody antykoncepcji (metoda kalendarzykowa) - 9-25
 • prezerwatywy - 3-13
 • kapturki – 9-40
 • żele plemnikobójcze - 6-30
 • zastrzyk - 0,3
 • antykoncepcja postkoitalna - 5

dr n. med. Tomasz Basta z Intima Clinic

REKLAMA

REKLAMA

Która z metod zabezpieczania się jest najtańsza, a która najdroższa? I czy w tym wypadku za ceną idzie skuteczność?

Najtańsza jest oczywiście naturalna metoda antykoncepcji. Cena jednorazowa kolejnych metod to patrząc od najtańszej do najdroższej: prezerwatywy, żele plemnikobójcze  i kapturki, tabletki, krążek dopochwowy, plaster, niehormonalna wkładka domaciczna typu spirala, implant podskórny i wkładka domaciczna hormonalna.

Jednak jeśli rozpatrzymy cenę w perspektywie np. trzech lat, bo m.in. na tyle wystarczają  jednorazowo te najdroższe metody antykoncepcji, to okazuje się, że wcale nie są takie drogie. Gdyby kobieta chciała  przez ten sam okres trzech lat bez przerwy zażywać tabletki, stosować plastry lub krążki to musiałaby wydać znacznie więcej pieniędzy. W takim podejściu antykoncepcji stosowanej ciągle przez okres minimum trzech lat, kolejność od najtańszej do najdroższej zmienia się w następujący sposób: prezerwatywy,  żele plemnikobójcze  i kapturki, wkładka domaciczna niehormonalna , implant podskórny lub  wkładka domaciczna hormonalna, tabletki, krążek dopochwowy, plaster.

Skuteczność nie zawsze idzie w parze z ceną. Nie radzę więc bardzo się nią sugerować przy wyborze metody antykoncepcji.

REKLAMA

Jaka metoda cieszy się największym powodzeniem wśród Pani/Pana pacjentek?

Największym powodzeniem wśród moich Pacjentek ciągle cieszą się tabelki antykoncepcyjne. Na kolejnym miejscu są hormonalne wkładki domaciczne. Wynika to przede wszystkim z tego, że tabletki są wśród Polek najbardziej znaną, i uważaną za bardzo skuteczną metodę antykoncepcyjną. Innych, bardziej nowoczesnych metod często się obawiają, co wynika przede wszystkim ze słabego przepływu informacji. Przez to Pacjentki nie mają świadomości o tym, że taka metoda istnieje i w efekcie jest ona mało popularna. Dużo rozmawiam z Pacjentkami na temat wszystkich dostępnych metod antykoncepcji, tłumaczę im ich zalety i wady, pokazuje na czym polega ich działanie. Dopiero po takiej rozmowie Pacjentki widzą, że wkładki hormonalne są nie tylko bardzo skutecznym, ale i zdrowym rozwiązaniem i największa część tych kobiet, które odchodzą od tabletek robi to właśnie na rzecz hormonalnych wkładek domacicznych. 

Cena i dostępność to jedno. Czy do którychś metod dochodzą dodatkowe koszty? Np. czy prawidłowe umiejscowienie wkładki należy sprawdzać do miesiąc? Ile opakowań tabletek antykoncepcyjnych / krążków / zastrzyków / plastrów zapisuje lekarz podczas jednej wizyty? Jakie to są?

Idąc od najbardziej podstawowych metod: tabletki hormonalne w każdym gabinecie mogą być wypisywane na nieco innych zasadach. Ja przepisuje zestaw opakowań na pół roku. Pacjentka może wykupić w aptece od razu wszystkie lub brać odpis i co miesiąc przychodzić kupić jedno opakowanie. Podobnie jest z krążkami i plastrami. Jeśli chodzi o implant podskórny i wkładki domaciczne hormonalne i niehormonalne, w ich cenę wliczone jest również ich założenie. Jeśli po kilku latach, kiedy metoda kończy swoje działanie, Pacjentka nadal chce kontynuować antykoncepcję za pomocą tej samej metody, usunięcie zużytej wkładki czy implantu jest w cenie założenia nowego. Jedyny dodatkowy koszt w wypadku wkładek domacicznych może obejmować jednorazową wizytę kontrolną po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia stosowania tej antykoncepcji, ale taka wizyta nie jest koniecznością.

REKLAMA

REKLAMA

Czy zauważa Pan/Pani jakąś zależność między popularnością danej metody a wiekiem/miejscem zamieszkania pacjentek?

Wiek Pacjentki ma duży wpływ na zainteresowanie typem metod antykoncepcyjnych. Młodsze Pacjentki, bardziej świadome, są skłonne stosować bardziej nowoczesne metody takie jak wkładki domaciczne i implanty. Kobiety, które już urodziły i nie chcą mieć więcej dzieci są zainteresowane  stosowaniem długotrwałych metod antykoncepcji, czyli wkładek domacicznych i implantów.  Natomiast Panie w średnim wieku i wieku przejściowym, boją się tych metod i nadal wolą stosować tabletki hormonalne. Kobiety w okresie planowanego rozrodu stosują krótkotrwale metody czyli tabletki, krążki lub plastry.

Poza tym rzeczywiście jest tak, że miejsce zamieszkania warunkuje zainteresowanie lub bardziej jego brak niektórymi metodami antykoncepcyjnymi. Na południu i wschodzie Polski metoda niehormonalnej wkładki domacicznej jest rzadko stosowana, a w centralnej i zachodniej części kraju jest dość popularna. Jest to uwarunkowane religijnie. W rejonach, gdzie społeczeństwo nadal jest bardziej odizolowane od łatwego dostępu do ginekologa metody antykoncepcji to nadal przede wszystkim kalendarzyk, prezerwatywa i co najwyżej tabletki. W miastach i dużych aglomeracjach  jest inaczej.

Jakie metody polecałby/ałaby Pan/Pani w zależności od wieku i sytuacji życiowej pacjentek? Chodzi mi o najwyższą skuteczność dopasowaną do stylu życia?

Nie zalecam antykoncepcji hormonalnej dziewczynom przed 18 rokiem życia. Po 18 roku życia zalecam niskodawkową postać antykoncepcji hormonalnej, czyli specjalny typ tabletek lub krążki dopochwowe (choć z tych dwóch zdecydowanie bardziej polecam krążki), ewentualnie hormonalną wkładkę domaciczną dla nieródek, pod warunkiem, że przez najbliższe trzy lata Pacjentka nie planuje ciąży. Oczywiście taką wkładkę można wyjąć przed upływem tego czasu, jedyna konsekwencji jest taka, że nie zostanie ona w pełni wykorzystana. Pacjentce, która urodziła i nie ma już planów rozrodczych polecam zastosowanie długotrwałej metody antykoncepcyjnej, czyli implantów podskórnych lub  hormonalnej wykładki domacicznej. Kobiety, które mają ograniczenia zdrowotne względem antykoncepcji hormonalnej i nie planują w dłuższym czasie ciąży, ponieważ mogłaby ona niekorzystnie wpłynąć na zdrowie, mogą zdecydować się na niehormonalną wkładkę domaciczną.

REKLAMA

Czy kobiety zmieniają same metody antykoncepcyjne, czy eksperymentują, szukają idealnej? Czy raczej zostają przy jednej?

Pacjentki mające sprawdzony typ antykoncepcji, przy którym dobrze się czują, zostają mu zazwyczaj wierne i nie mają potrzeby pytać o coś innego. Natomiast te mające dyskomfort, poszukują rozwiązania dla siebie. Natomiast trzeba dodać, że wiele kobiet nie jest świadomych, jaki mają wybór i kiedy dowiadują się o różnorodności, a także zaletach innych metod antykoncepcyjnych niż te najbardziej znane, rzeczywiście zastanawiają się nad nimi i są skłonne je stosować. Dlatego tak ważna jest rola lekarza, który powinien bardzo dokładnie informować i uświadamiać swoje Pacjentki, ale również mediów, do których przecież kobiety bardzo często sięgają, jako do podstawowego źródła informacji.

Czy zgłaszają się do Pana/Pani pary zainteresowane wazektomią? Czy jest ona traktowana jako jedna z metod antykoncepcyjnych? Ile kosztuje i czy jest odwracalna?

Nie, takie pary nie przychodzą do ginekologa. Takich usług panowie szukają w innych miejscach. Metoda jest zaliczana do antykoncepcji. Oficjalnie podaje się, że jest odwracalna, dlatego jest zezwalana w Polsce, ale tak naprawdę bardzo ciężko odwrócić ten proces. Trzeba dodać, ze wazektomia jest mało popularna wśród mężczyzn, ponieważ obawiają się oni bólu w trakcie zabiegu i powikłań po nim, a także psychologicznie nie chcą się pozbawiać możliwości zapładniania, źle to wpływa na ich poczucie męskości.

Czy wśród metod antykoncepcyjnych można mówić o popularności wynikającej z mody, z reklam? Widzi Pan/Pani jakąś zależność?

Oczywiście tak. Media i reklama mają silną moc. Pacjentki ulegają trendom również w tym temacie. Jakiś czas temu było tak np. z plastrami hormonalnymi, na które była moda i stosowało je wiele gwiazd, a media to pokazywały i komentowały. Panie wtedy często o nie pytały.  Do tej pory tabelki hormonalne przedstawiane są jako podstawowy sposób antykoncepcji i Pacjentki tak też je traktują. Natomiast te trendy nie zawsze są dobre dla każdej z kobiet.  Wybór najlepszej antykoncepcji powinien być podyktowana indywidualnymi czynnikami takimi jak: stan hormonalny, wiek, przebyte choroby, planowanie ciąży i wieloma innymi rzeczami, o których lekarz powinien porozmawiać z  Pacjentką podczas wizyty.

Obecnie panuje trend medyczno-rozsądkowy, mówiący o tym, aby wybierać najmniej obciążającą metodę antykoncepcji. To dobry trend, Polki mogą na nim tylko skorzystać.

REKLAMA

REKLAMA

Intima Clinic to krakowska klinika, która powstała z myślą o Kobietach. Zespół wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów w holistyczny sposób dba o zdrowie i życie intymne swoich Pacjentek. Miejsce oferuje ponad 50 zabiegów i konsultacji z zakresu ginekologii i położnictwa, ginekologii plastycznej, ginekologii estetycznej, laseroterapii, chirurgii naczyniowej i ogólnej, endokrynologii, diabetologii, hipertensjologii, angiologii, dietetyki, psychologii i seksuologii. Klinka wyposażona jest w najnowszej generacji sprzęt medyczny (jako jedyna w Polsce dysponuje wszystkimi rodzajami laserów do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu i obkurczania pochwy, i jako jedna z trzech w naszym kraju posiada wysoko wyspecjalizowane urządzenie HIFU ).

Założycielem kliniki jest dr n. med. Tomasz Basta – absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP)  oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach.

www.intimaclinic.pl, tel. 570 052 055, [email protected], ul. Grzegórzecka 67C/U11, 31-559 Kraków

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij