19. Bieg po Nowe Życie za nami

18 września, w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbył się 19. Bieg po Nowe Życie. W symbolicznym marszu nordic walking zachęcającym do świadomego dawstwa narządów poszły osoby po transplantacjach, autorytety  medycyny transplantacyjnej oraz znane osoby ze świata sportu, estrady, muzyki, filmu, teatru i mediów.

19. Bieg po Nowe Życie za nami AKPA

74  sztafety przeszły alejkami zespołu pałacowo-parkowego, szerząc ideę transplantacji i zachęcając do dzielenia się darem życia. Na linii startu pojawiło się wiele znanych osób, które od wielu lat wspierają szczytną inicjatywę,  wśród nich m.in.: Przemysław Saleta, Rafał Zawierucha, Katarzyna Dąbrowska, Grzegorz Tkaczyk, Aleksandra Jagieło, Marcin Konieczny, Rafał Cieszyński, Katarzyna Pakosińska, Andżelika Cichocka, Mariusz Jakus, czy Mariola Bojarska-Ferenc.

REKLAMA

Przemysław Saleta, ambasador i współtwórca „Biegu po Nowe Życie” mówił podczas wydarzenia, że świadomość dotycząca transplantacji narządów jest znacznie wyższa niż kilka lat temu. - Niestety nie możemy pochwalić się statystykami przeszczepień od żywych dawców, które w Polsce wynoszą 5 procent., podczas gdy w Skandynawii ten odsetek sięga 50 proc.! Nadal pokutują fałszywe informacje i mity, które sprawiają, że ludzie się obawiają dawstwa – powiedział Saleta, który tradycyjnie rozpoczął marsz.

19. Bieg po Nowe Życie za namiAKPA

Ważnym gościem 19. Biegu po Nowe Życie był prof. Marian Zembala – legenda polskiej transplantologii, dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. To dla mnie radość, że tak wielu chorych po przeszczepach, także złożonych jest teraz z nami, cieszy się życiem. Robimy już wszystkie przeszczepy tutaj w kraju, robimy też wszystko żeby rozwój transplantologii przebiegał jeszcze szybciej – mówił Zembala.

Zobacz również:
Lubisz się uczyć? Jeśli tak, to super. Nie ma lepszego sposobu na przedłużenie młodości niż nauka nowych rzeczy w wieku, w którym maturę mamy już dawno za sobą.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA