Tradycyjny, biały cukier najlepiej zastąpić stewią (bezkaloryczny, naturalny słodzik ze sproszkowanych liści południowoamerykańskiej rośliny, można też kupić całe liście lub płynny ekstrakt), albo ksylitolem (cukrem brzozowym). Z badań wynika, że w porównaniu z sacharozą i aspartamem powodują mniejszy wzrost poziomu glukozy, więc wydają się mieć kryształowy charakter.
Pamiętaj tylko, że stewia jest ok. 300 razy słodsza od cukru, dlatego nie stosuj jej w proporcji 1:1. W płynnej formie 2 krople to mniej więcej 1 łyżeczka cukru.
Mieć ciastko...
...i zjeść ciastko bez konsekwencji dla figury. Tak, to możliwe, jeśli nauczysz się piec ciasta i przygotowywać desery z naturalnymi zamiennikami cukru.
Jaki cukier?
Do deserów, takich jak tiramisu (przepis poniżej), najlepiej użyć stewii w proszku. Do wypieków nadaje się np. ksylitol lub syrop z agawy. Po rady, jak ich używać, poszliśmy do znanej wśród miłośników zdrowej kuchni Cukierni Francuskiej La Patisserie we Wrocławiu.
Jak to robią eksperci
„W naszej cukierni używamy do wypieków ksylitolu, czyli syropu z brzozy. Ma on niski indeks glikemiczny, jest bezpieczny dla diabetyków i dwukrotnie mniej kaloryczny niż cukier. Finowie, stosując ten słodzik w codziennej diecie, zwalczyli u dzieci próchnicę.
My pieczemy ciasta i ciasteczka z ksylitolem, bo coraz więcej osób odżywia się w świadomy sposób i szuka wypieków przygotowanych na naturalnych składnikach, bez glutenu lub po prostu z niższą zawartością kalorii.
W kuchni stosujemy go w podobnych ilościach jak klasyczny cukier. Trzeba jednak pamiętać, że nie możemy go używać do wszystkich wypieków; nie da się na nim upiec drożdżowego ciasta – drożdże po prostu nie urosną.
Biszkopt na pianie z białek z dodatkiem ksylitolu też trudno będzie zaliczyć do sukcesów, bo białka się nie ubiją. Za to świetnie udadzą się tarty i inne kruche ciasta czy śniadaniowe ciasteczka owsiane”.