Zdrowe odżywianie: naukowe fakty, o których nie miałaś pojęcia
Zdrowe odżywianie: naukowe fakty, o których nie miałaś pojęcia
Jak kupować owoce? Które E są dla nas dobre? Jak wybrać najlepsza oliwę z oliwek i dlaczego lepiej nie wyrzucać pestki z awokado? Redaktorzy WH zebrali dla Ciebie garść naukowych ciekawostek dotyczących dobrej diety. Przeczytaj i dowiedz się więcej.
WH2016-12-04
fot. shutterstock.com
Szósty zmysł? Chyba w horrorach. Żeby wybierać najlepsze owoce, wystarczą te, które już masz.
Jak kupować owoce?
REKLAMA
Chcąc cieszyć się najlepszym smakiem, używaj na targu wszystkich zmysłów. Weź owoc do ręki, dotknij go, postukaj, obejrzyj, zważ w dłoni i powąchaj.
Dojrzałe cytrusy będą cięższe niż wskazywałaby ich wielkość, z dojrzałego ananasa wyjmiesz bez problemu środkowe liście, a arbuzy i melony wydadzą głuchy odgłos, gdy w nie zastukasz. Skórka dojrzałego mango będzie czerwono-pomarańczowa, natomiast ta z banana powinna mieć brązowe kropki.
I wszystkie bez wyjątku muszą pachnieć. W badaniach rozkładano przed małpami owoce i warzywa, a one bezbłędnie wskazywały te najbardziej dojrzałe. Jak? Po prostu brały je w łapy i wąchały.
REKLAMA
REKLAMA
fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com
Jak wybrać najlepszą oliwę?
To biznes z wielkimi pieniędzmi, w którym pełno jest cwaniaków. Sprawdź, jak nie dać się nabrać na produkt oliwopodobny. Unikaj oliw bez podanej daty zbioru owoców i nie kupuj tych wyprodukowanych 1,5 roku wcześniej – nie mają już żadnych wartości.
Nie daj się zwieść, że oliwę rozlano np. w Grecji, bo często produkuje się ją gdzie indziej i tylko rozlewa w kraju słynącym z gajów. Butelka powinna mieć ciemne szkło, bo światło oliwie szkodzi, a ona sama pachnieć... oliwkami.
Awokado jest dla nas świetne, ale prawdziwą dobrą wróżką jest ukryta w środku pestka. Ma dwa razy więcej przeciwutleniaczy niż miąższ i 50 razy większe działanie antyutleniające od słynnej witaminy E. Dba o oczy, cerę, serce, działa rozkurczająco i dostarcza wielkie ilości błonnika.
Wysusz ją przez kilka dni na słońcu, zetrzyj na tarce i przesyp do słoiczka. Dodawaj do sałat, kanapek, zup i smoothies. Już jedna łyżeczka suszu dziennie pozwoli Ci korzystać z pestkowej potęgi.
E234 – nie wszystkie konserwanty żywności chcą nas zaraz na miejscu położyć trupem. Ten na przykład symbol oznacza nizynę – naturalny związek dodawany do mleka i serów. Wg magazynu „Journal of Antimicrobial Chemotherapy” nizyna niszczy komórki rakowe i bakterie odporne na anty biotyki.
WH 06/2016
Komentarze
(1)
ZOBACZ KOMENTARZE
A co jak w zimie nie ma dostępu do wszystkich smacznych owoców i warzyw? Tzn jest, ale niestety są tak bez smaku że nie opłaca się ich kupować? Ja wtedy staram się zastąpić je owocami suszonymi. Wiem, że to nie to samo, ale jednak bakalie też są bardzo zdrowe, a do tego pyszne! Tzn mi najbardziej smakuje żurawina suszona http://www.helio.pl/produkty/helio-gold/zurawina-suszona i ananasy suszone. Także na zimę polecam właśnie takie rozwiązanie :D Sandrusia, 2017-01-19 12:35:43
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Podjadanie między posiłkami nie prowadzi do niczego dobrego. Czasy są jednak nerwowe i wiele z na...
REKLAMA
Ups... widzimy, że masz AdBlocka.
Nasz serwis jest dostępny całkowicie bezpłatnie, ale żeby taki mógł pozostać, musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz naszą pracę, dodaj tę stronę do wyjątków. Nie musisz wchodzić w ustawienia przeglądarki. Wystarczy kliknąć poniżej.
Komentarze
Sandrusia, 2017-01-19 12:35:43
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?