U czucie, że Twoje spodnie nagle zrobiły się o jeden rozmiar za ciasne, to wyjątkowy dyskomfort. Według statystyk wzdęcia są powszechnym problemem, który może dotykać nawet połowy kobiet. Jego przyczyn często upatruje się w alergiach czy nietolerancjach pokarmowych, ale powód przeważnie jest o wiele bardziej prozaiczny.
Wzdęcia - czym są?
Trudno o precyzyjną medyczną definicję wzdęć, ponieważ są one objawem, a nie jednostką chorobową, ale na pewno wiesz, o czym mowa. „Każdy odbiera to trochę inaczej, ale wspólne jest przeważnie powiększenie obwodu w pasie i gromadzenie się gazów, które sprawiają, że brzuch staje się twardy, jakby był napompowany, czemu może towarzyszyć bolesne uczucie kłucia” – mówi dietetyk Iwona Kibil (wegecentrum.pl).
Wzdęcia - jaka jest ich przyczyna?
Pierwszą przyczyną wzdęć, która przychodzi do głowy cierpiącym na nie ludziom, jest przeważnie alergia albo nietolerancja jakiegoś składnika. To oczywiście możliwe, ale te przypadłości wbrew pozorom wcale nie są tak częste, jak myślimy. Rzeczywistość bywa przeważnie daleko bardziej prozaiczna. Najczęściej spotykanym powodem wzdęć jest to, że po prostu zjadamy za dużo i żołądek (u dorosłego człowieka może powiększyć swój rozmiar czterokrotnie) ma problemy ze strawieniem takiej ilości jedzenia. „Przyczyny mogą się nakładać. Kiedy przystępujemy do posiłku bardzo głodni, często szybko połykamy jedzenie. Do żołądka dostaje się wtedy dużo powietrza. Pochodzący z niego tlen wchodzi w reakcję z kwasem solnym znajdującym się w żołądku i wodorowęglanami sodu znajdującymi się w soku trzustkowym, powodując wytwarzanie się dwutlenku węgla, który wypełnia żołądek i powoduje jego wzdęcie” - wyjaśnia Iwona Kibil.
Ten mechanizm może nasilać rozmawianie podczas jedzenia i popijanie posiłku, zwłaszcza napojami gazowanymi. Wpływ na niego mogą mieć też palenie papierosów oraz żucie gumy. Czujesz, że to może być Twój przypadek? Zwolnij tempo i jedz w skupieniu, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Dzięki temu dasz szansę enzymom wydzielanym w ślinie, aby zrobiły swoją robotę i we właściwy sposób rozpoczęły cały proces trawienia. Dwutlenek węgla może zbierać się nie tylko w żołądku, ale również w jelicie grubym. Wytwarzanie tego gazu, a także metanu, a nawet siarkowodoru, to normalna część procesu trawienia. Wszyscy tak mamy, serio. I wszyscy musimy się ich pozbywać w taki sam sposób: puszczając gazy. Robimy to nawet do 25 razy na dobę. Nawet księżniczki.
Komentarze