Wpływ fast foodów na nastrój i inne ciekawostki dietetyczne

Jaki wpływ mają tłuszcze trans na nasz nastrój? Ile ryb jeść, aby dostarczyć sobie odpowiednią dawkę kwasów omega-3? Dlaczego warto włączyć gruszki do jadłospisu? Ile orzechów włoskich możesz jeść dziennie? Oto kolejna garść ciekawostek dotyczących odżywiania.

fast food fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Wkurzona? Rzuć fast food

REKLAMA

Tłuszcze trans, utwardzane, uwodornione, częściowo uwodornione – to wszystko nazwy jednej zarazy, która powoli nas zabija. Ale jedno robi szybko. Oto badacze odkryli, że osoby jedzące batoniki, fast foody i w ogóle wysoko przetworzoną żywność pełną takich tłuszczów mają większą skłonność do irytacji i agresji niż osoby, które ich unikają. Jeżeli więc nie chcesz kogoś zamordować, czytaj etykietki.    

Decyzją amerykańskiej Agencji Żywności i Leków do roku 2018 tłuszcze trans mają zniknąć ze sklepów w USA. Może i w naszym prawie zrobić by taką „dobrą zmianę”?  

REKLAMA

REKLAMA

gruszka fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Gruszka Cię obroni

Gruszka jako jeden z niewielu owoców zawiera jod, który reguluje pracę tarczycy, bor wyostrzający nasze szare komórki, a ta z białym miąższem (nie wiadomo dlaczego, ale tylko z białym) zmniejsza ryzyko udaru o ponad 50%. Do tego ma mało kalorii (mniej niż 60 kcal), niski indeks glikemiczny i wbrew pomówieniom wcale nie jest ciężkostrawna. Ale to nie wszystko.

Naukowcy z CSIRO, australijskiej agencji rządowej, wykazali, że szklanka soku z gruszek koreańskich – są w naszych sieciówkach – wypita w ciągu dnia przed planowaną wieczorną imprezą skutecznie chroni przed kacem. Gruszki zmniejszają stężenie we krwi toksycznego aldehydu octowego, który to drań odpowiedzialny jest za zohydzanie nam radości z kilku kieliszków wina.  

REKLAMA

orzechy fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Chrup częściej

Doskonała wiadomość od amerykańskich uczonych z Agricultural Research Service w Mary land. Wzięli pod lupę orzechy włoskie i ustalili, że standardowa porcja (ok. 28 g) zawiera o 21% mniej kalorii, niż dotąd szacowano. Korzyści z jedzenia orzechów włoskich dla mózgu, serca i urody są ogromne, a teraz możemy zjeść ich więcej!  

REKLAMA

REKLAMA

fot. shutterstock.com fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Alfa i omega-3

Przyjmując 1 g dziennie kwasów omega-3, wszystko będziesz miała lepsze i staniesz się dziewczyną alfa. Musisz jednak zadbać o proporcje między kwasami omega-3 i -6, i zwiększyć ilość tych pierwszych w diecie. Oto rybny przewodnik, ile wystarczy zjeść, by dostarczyć ten magiczny 1 gram i pięknieć w oczach: makrela 40 g, śledź 85 g, sardynki 70 g, łosoś 65 g, pstrąg 100 g, anchovies 50 g i halibut 170 g.  

WH 05/2016

Zobacz również:
Moja trenerka ma na imię Anita. Nie istnieje w realu, więc mogę ją nazywać tak, jak chcę. To jedyny moment, kiedy wolno mi trochę się porządzić, bo od pierwszego gwizdka to Anita przejmuje stery i krok po kroku prowadzi mnie do życiowej formy. Z tej recenzji dowiesz się, czy Program Treningu Biegowego Polar to również rozwiązanie dla Ciebie.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA