[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.9

Ile wody powinno się pić?

Nie ma kalorii, uzupełnia minerały, przyspiesza metabolizm, nawilża skórę... Jednak nie można jej pić bez umiaru. Zbyt duża ilość może być niebezpieczna. Zobacz, ile pić wody, by cieszyć się zdrowiem.

fot. shutterstock.com fot. shutterstock.com

0,5 litra dziennie – za mało

David Martin, popularny w Stanach Zjednoczonych fizjolog, narobił sporo zamieszania, gdy powiedział, że wodę należy pić dopiero wtedy, gdy odczuwa się pragnienie. Popijana co chwilę powoduje, że krew się rozrzedza i spada poziom sodu, co może skutkować różnymi dolegliwościami, m.in. bólami głowy.

REKLAMA

Przeciwnicy alarmują, że pragnienie to objaw odwodnienia. Rozsądek podpowiada, że prawda – jak zwykle – leży pośrodku. Pić trzeba kilka razy w godzinie po parę łyków, co daje niecałą szklankę. Zbyt mała ilość wody, poniżej 2 szklanek dziennie, w dłuższej perspektywie może zaburzać pracę nerek, a nawet doprowadzić do kamicy nerkowej. Odwodnienie niesie również ryzyko zwyrodnienia stawów, problemów z sercem i układem trawiennym.

 

2 litry dziennie – w sam raz

Wg Europejskiej Federacji ds. Bezpieczeństwa Żywności, powinniśmy wypijać ok. 2 litrów wody dziennie. Jeśli masz stwierdzony niedobór pierwiastków lub ćwiczysz albo przebywasz długo w wysokich temperaturach, pij więcej wody wysokomineralizowanej.

Na co dzień powinno się pić źródlaną lub przegotowaną. Jest optymalna, by utrzymać elektrolity na odpowiednim poziomie, co pozwala na to, by sprawnie funkcjonowało serce, cała gospodarka hormonalna oraz mózg. Ostatnie doniesienia pokazują, że popijanie wodą posiłków przyspiesza metabolizm tłuszczu, co pomaga utrzymać prawidłową wagę. Jeśli masz skłonność do obrzęków, pij wodę z niską zawartością sodu.

Nie przepadasz za zwykłą wodą? Nie sięgaj po dostępne w sklepach wody smakowe tylko przygotuj taki napój sama. Zobacz, jak poprawić smak wody mineralnej.

3-4 litry – za dużo

Nie tylko ilość wody jest niebezpieczna, ale również czas, w jakim zostanie dostarczona do organizmu. „Zbyt duża ilość wypita naraz powoduje, że nagle spada stężenie minerałów, a rozcieńczona krew zwiększa objętość, co utrudnia jej pompowanie” – mówi dietetyk dr Marek Szołtysik.

Nadmiar wody może wywoływać obrzęki, także mózgu. Uważaj również na wody wysokomineralizowane. Jeśli masz skłonność do kamicy nerkowej, nie powinnaś pić dużych ilości wody z wapniem. Na kłopoty żołądkowe niewskazana jest woda mocno gazowana.

Nie od dziś wiadomo, że wszystko w nadmiarze szkodzi. Dlatego zobacz ile jajek można jeść oraz ile jeść ryby tygodniowo.

WH 04/2014

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij