Wieprzowina: ile czerwonego mięsa powinnaś jeść?

Wieprzowina to kopalnia witaminy B1 i cynku. Co więcej, pozytywnie wpływa także na życie seksualne. Ale uwaga – trzeba z nią ostrożnie, bo podnosi także cholesterol. Zobacz, ile powinno wynosić tygodniowe spożycie czerwonego mięsa.

wieprzowina fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Nie jesz: za mało

REKLAMA

Chętniej niż nasze matki wybieramy białe mięso. Słusznie, drób ma więcej protein i mniej tłuszczu (zobacz, dlaczego powinnaś częściej sięgać po pierś z kurczaka). Mniej słusznie, jeśli weźmiemy pod lupę niektóre składniki. A zwłaszcza jeden: witaminę B1, zwaną też tiaminą.

To kluczowy składnik w diecie osób, które intensywnie trenują – poprawia pracę mięśni i zmniejsza odczuwanie bólu. Wieprzowina to kopalnia tiaminy. Jeśli nie jesz mięsa, jedz rośliny strączkowe i ziarna. Tam też ją znajdziesz.

1-2 porcje/tydzień: w sam raz

Porcja wieprzowiny (ok. 150 g) pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę B1 (wg RDA to 1,1 g). I to nie- jedyny powód, by nie rezygnować z tego mięsa.

Ma również więcej od drobiu cynku, który dobrze wpływa na włosy, paznokcie, skórę oraz seks i wprawdzie ma mniej żelaza niż wołowina, ale dużo więcej niż białe mięso. Uzupełnianie w diecie tego pierwiastka jest bardzo ważne, bo tracimy go systematycznie wraz z każdą miesiączką.

Więcej niż 2 porcje/tydzień: za dużo

Wieprzowina to, niestety, także źródło tłuszczu. I to tego, którego nie lubimy. W jednej porcji jest około 30 g nasyconych kwasów tłuszczowych (w 100 g mięsa drobiowego około 4 g!), które podwyższają poziom całkowitego cholesterolu (zobacz, jak go obniżyć).

Trzeba również pamiętać, że wieprzowina to mięso kaloryczne: 100 g polędwicy wołowej to około 120 kcal, a taka sama ilość karkówki ma 250 kcal! Dlatego, kupując wieprzowinę, nie zapominaj o kaloriach lub wybieraj jej chudsze części. Polędwica wieprzowa jest mniej kaloryczna niż karkówka.

WH 05/2015

Zobacz również:
Katarzyna Zillmann – wicemistrzyni olimpijska, a także mistrzyni świata i Europy w wioślarstwie – będzie współpracować z marką w nadchodzącym sezonie.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA