[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.1

Węglowodany w diecie: jeść czy nie?

Cukier – już samo słowo ciężko przechodzi przez gardło, nie mówiąc nawet o przepełnionych nim produktach. Ale nadszedł czas, by przywrócić tego zawodnika do gry o wąską talię. Tak, WH przekonuje, że węglowodany w  diecie są dobre.

węglowodany, węgle, cukry fot. shutterstock.com

Chyba tylko tłuszczu boimy się bardziej od cukru. Z węglowodanami jest trochę jak z samoopalaczami. Niby nie wszystkie zostawiają ślady, ale wolimy nie ryzykować i zupełnie ich unikamy. No chyba że oprócz diety poważnie traktujemy też treningi, chociażby biegowe - wtedy bez węglowodanów w żelu, batoników, napoju i w każdej innej postaci ani rusz.

Tak czy siak, traktowane jak największe zło czy niezbędne jak krem nawilżający węglowodany wciąż pozostają głównym źródłem energii każdej dziewczyny. I właśnie dlatego warto nauczyć się żyć z nimi w zgodzie.

REKLAMA

Badania z Harvardu pokazały, że umiejętne obchodzenie się z cukrami w diecie to dużo lepsza strategia na uniknięcie wałeczków na brzuchu niż wystrzeganie się wszystkich węglowodanów. Zwłaszcza gdy się odchudzasz, powinnaś oprócz ilości zwracać uwagę na ich jakość. Jedząc więcej (właściwych) węgli, możesz wręcz zrzucić więcej kilogramów. Musisz tylko poznać zasady gry.

Słodkie ABC

Nie każdy produkt zawierający cukier jest zły (i lepi się od razu do naszych bioder). Trzeba tylko brać pod uwagę i ilość, i jakość. Indeks glikemiczny (IG) szereguje produkty zawierające węglowodany wg ich oddziaływania na poziom cukru we krwi (na 100-stopniowej skali). Im niższa liczba, tym mniejsze wahania jego poziomu i mniejsze szanse na łakome rzucanie się na jedzenie. Tyle w teorii, a w realnym życiu sprawa jest nieco trudniejsza.

Wszystko, co nakładasz na talerz lub wyjadasz z opakowania, to jakaś porcja. Harvard przyszedł nam więc na ratunek i wymyślił ładunek glikemiczny (ŁG lub GL – od ang. glicaemic load), który lepiej pokazuje, czy nasz posiłek sprawi, że cukier we krwi skoczy nam jak na trampolinie. Np. arbuz o alarmująco wysokim IG 72 ma ŁG na poziomie 4, co zwraca mu zdrowotny honor. Jeżeli masz wątpliwości, sprawdź w internecie GL produktu (wyniki poniżej 10 są OK).

Zobacz koniecznie, jak jeść węgle, żeby tego nie żałować.

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij