Warzywa i owoce zawierające najwięcej pestycydów [Parszywa 12-tka]

Co roku amerykańska organizacja EWG przygotowuje ranking warzyw i owoców, które mają w sobie najwięcej pestycydów. Co tym razem trafiło na czarna listę? Sprawdź.

warzywa i owoce fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jak myć warzywa i owoce

Solidne mycie sprawia, że owoce i warzywa są zdrowsze. Nie żałuj im więc szczotki i ciepłej wody. Dlaczego ciepłej? Ponieważ lepiej wnika w skórkę, która jest często zabezpieczona wydzielanym przez owoce czy warzywa woskiem. Teoretycznie im cieplejsza, tym pod tym względem lepiej, ale bardzo gorąca może już niszczyć cenne składniki odżywcze. Lepiej nie przesadzać.

REKLAMA

Możesz sobie za to odpuścić specjalne środki do mycia owoców i warzyw albo ocet: woda w zupełności wystarczy. Aha, myjemy wszystko, nawet te owoce, z których zdejmujesz skórkę, np. banany. Pestycydy zostaną Ci na rękach, gdy będziesz je obierać, albo wnikną do środka, gdy przekroisz je nożem wraz ze skórką.

Ale czy organiczne warzywa i owoce trzeba myć dokładniej niż zwykłe? - takie pytanie wysłała do nas jedna z Czytelniczek. O odpowiedź poprosiłyśmy naszego eksperta - Jana Bondara z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Sprawdź, co odpowiedział.

Parszywa 12-tka

Przed Wami warzywa i owoce zawierające najwięcej pestycydów. Ta lista na 2017 rok została przygotowana przez amerykańską organizację Environmental Working Group zajmującą się zwalczaniem nadmiernej chemii w produktach spożywczych. Warzywa i owoce są podane w przypadkowej kolejności.

ZOBACZ TEŻ: Kilka słów o tłuszczach [rodzaje, właściwości, najnowsze badania]

REKLAMA

REKLAMA

pomidory Shutterstock
fot. shutterstock.com

Pomidory

REKLAMA

REKLAMA

seler, warzywa fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Seler naciowy

REKLAMA

REKLAMA

szpinak, warzywa fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Szpinak

REKLAMA

REKLAMA

ziemniaki fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Ziemniaki

REKLAMA

REKLAMA

truskawki, owoce fot. shutterstock.com
Truskawkowy zawrót głowy.

Truskawki

REKLAMA

REKLAMA

winogrona, owoce fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Winogrona

Zobacz również:
Najnowsze badania dowodzą, że zarówno umiarkowane, jak i intensywne ćwiczenia łagodzą objawy nerwicy lękowej, nawet wtedy, kiedy zaburzenie jest przewlekłe.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA