Tych pokarmów nie należy dawać niemowlętom

Okazuje się, że wielu rodziców o tym nie wie.

Tych pokarmów nie należy dawać niemowlętom fot. shutterstock.com

Czy można podawać dziecku do 1. roku życia mleko krowie lub roślinne?

Nie.

Czy wszyscy rodzice o tym wiedzą?

Bynajmniej.

Z badania przeprowadzonego w maju br. na niemal 2000 rodziców wynika, że 23% karmi niemowlęta mlekiem krowim, a 18% mlekiem roślinnym. 

Nie każdy rodzic ma świadomość, że najlepszym pokarmem dla niemowląt jest pokarm matki, a w przypadku, gdy nie może ona karmić - mleko modyfikowane. Do ukończenia 1. roku życia maluchy powinny pić ponadto wyłącznie wodę.

Podstawą żywienia niemowlęcia jest mleko mamy lub mleko modyfikowane, a do picia rekomendowana jest woda. Mleko krowie zawiera niskie stężenia żelaza, a także zbyt dużo białka i niektórych składników mineralnych (np. sodu), które w nadmiernej ilości mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie dziecka. Warto pamiętać, że w pierwszym roku życia dziecka mleka mamy czy mleka modyfikowanego nie powinno zamieniać się na mleko krowie, owcze, kozie czy napoje roślinne. Wprowadzenie ich zwiększa między innymi ryzyko anemii, bo ich skład nie jest dopasowany do potrzeb rosnącego organizmu dziecka" – powiedziała Karolina Łukaszewicz, dietetyczka i ekspertka programu edukacyjnego „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.

Jak karmić niemowlęta?

Pediatrzy są zgodni, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy niemowlę powinno być karmione wyłącznie piersią.

„Termin karmienie wyłącznie piersią oznacza, że w tym czasie niemowlę otrzymuje tylko mleko matki. Nie ma potrzeby i nie należy w tym czasie podawać innych płynów (np. wody, soków, mieszanek). Wyjątek stanowią zalecane witaminy, mikroelementy i – w razie potrzeby – leki. U niektórych niemowląt – na przykład tych z dużym zapotrzebowaniem na żelazo (bliźniaki i inne noworodki z ciąż mnogich, dzieci, których mamy miały anemię w czasie ciąży) – korzystne może być wcześniejsze wprowadzenie pokarmów uzupełniających (jeszcze przed 6. miesiącem życia.)" – piszą specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka w specjalnej monografii poświęconej żywieniu małych dzieci.

Po upływie sześciu miesięcy można wprowadzić (w małych ilościach) kolejne pokarmy. Według ekspertów, w jadłospisie malucha powinny pojawić się wówczas warzywa (zwłaszcza te zielone), a następnie owoce. 

W „Poradniku żywienia niemowląt" możemy wyczytać, że pomiędzy szóstym a ósmym miesiącem życia dziecko powinno być karmione piersią oraz dwoma lub trzema posiłkami uzupełniającymi. Z kolei pomiędzy dziewiątym a dwudziestym czwartym miesiącem ilość posiłków powinna wzrosnąć do trzech/czterech i powinny pojawić się też przekąski w postaci kawałków warzyw lub owoców (1 lub 2 dziennie).

Eksperci twierdzą, że dzieci w 1. roku życia nie powinny jeść tych samych posiłków, co dorośli. Dlaczego? Posiłki, które spożywamy zawierają często sól i cukier, które są szkodliwe dla rozwijającego się organizmu. Tymczasem aż 61% rodziców, którzy wzięli udział w badaniu, podaje maluchom „swoje posiłki”.

Karmienie niemowląt - najczęstsze błędy

Autorzy wspomnianego poradnika wyliczyli najczęstsze błędy dietetyczne popełniane przez rodziców niemowląt. Oto one:

  • Za dużo posiłków w ciągu dnia (powyżej 7.)
  • Brak suplementacji witaminy D3
  • Dodawanie zbyt dużej ilości mleka modyfikowanego lub kaszek na porcję
  • Podawanie maluchowi soków 
  • Bezpodstawne opóźnianie wprowadzenia do jadłospisu produktów takich jak ryby, gluten czy jaja 
  • Dosładzanie i dosalanie posiłków
  • Pozwalanie niemowlęciu na jedzenie tego samego posiłku, co dorośli 

Często słyszymy uspokajające rady naszych babć czy mam, które podkreślają, że niegdyś podawały nam wszystko to, co jedli dorośli i nie miało to żadnych negatywnych konsekwencji. W tym momencie już wiemy, że dziecko i dorosły nie powinni mieć jednakowego menu. Dieta małych dzieci nie powinna zawierać soli czy dodanego cukru. Niemowlęta mają wrażliwy organizm i inne zapotrzebowania na składniki odżywcze i mineralne, więc elementy diety warto dobierać ze szczególną starannością. Ze względu na wyjątkowo delikatny organizm, ważne jest, aby żywność, którą podajemy dzieciom, była wolna od pozostałości pestycydów czy szkodliwych dodatków i spełniała najbardziej rygorystyczne wymagania pod kątem jakości i bezpieczeństwa. Ponieważ często trudno nam to ocenić, warto jest wybierać żywność przeznaczoną dla niemowląt i małych dzieci, której skład i jakość są regulowane prawnie, a stawiane im wymagania są bardziej restrykcyjne niż dla żywności ogólnego spożycia" stwierdziła Łukaszewicz.


Źródło: zdrowie.pap.pl

Zobacz również:
REKLAMA