Tłuszcze nasycone - dobre czy złe?

Jeszcze nie tak dawno temu uznawano je za czynnik wywołujący choroby serca i zalecano, aby jeść ich jak najmniej. A jak sprawa wygląda dzisiaj? Czy powinnaś jeść tłuszcze nasycone? Sprawdź najnowsze doniesienia naukowe.

tłuszcze nasycone dobre czy nie fot. shutterstock.com

Dobre czy złe?

Do niedawna bez żadnych wątpliwości były uznawane za czynnik wywołujący choroby serca i zalecano, aby jeść ich jak najmniej. W ostatnich latach sprawa stała się jednak – delikatnie mówiąc – kontrowersyjna. Pojawiły się badania, które sugerują możliwość wystąpienia zwrotu akcji, którego nie powstydziłby się nawet najbardziej kasowy hollywoodzki thriller.

Gdzie je znajdziesz

W maśle, serach, śmietanie, mięsie i jego przetworach, orzechach kokosowych.

Dlaczego ich potrzebujesz

Tłuszcz jest potrzebny do tworzenia się błon komórkowych, wpływa na trawienie, wchodzi w skład płynów ustrojowych, jako tłuszcz podskórny chroni przed chłodem, a jako wisceralny stabilizuje narządy wewnętrzne.

Jakieś zagrożenia?

Niestety, nie wiadomo na pewno, czy jest szkodliwy oraz ile można go jeść. Naukowcy, m.in. z Cambridge, Oxfordu i Harvardu, opracowali metaanalizę (przegląd wyników badań i zweryfikowanie ich pod kątem poprawności) opublikowaną w marcu 2014 roku przez czasopismo „Annals of Internal Medicine”, w której sprawdzili wyniki aż 76 badań przeprowadzonych na grupie ponad 640 tys. osób.

Doszli do wniosku, że nie można na ich podstawie uzasadnić dotychczasowych zaleceń, według których zastąpienie nasyconych kwasów tłuszczowych wielonienasyconymi (od wielu lat każe nam się zamieniać tłuszcze zwierzęce na roślinne), zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krwionośnego.

Wcześniej, w 2010 roku, na łamach „American Journal of Clinical Nutrition” naukowcy po przeprowadzeniu podobnej metaanalizy stwierdzili, że nie ma dowodów na poparcie tezy, iż tłuszczom nasyconym można przypisać zwiększenie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego (sprawdź przy okazji, co powinnaś wiedzieć o zdrowym sercu).

Naukowcy na razie nie mogą się ze sobą zgodzić, więc obowiązują stare wytyczne, według których z tłuszczów nasyconych powinno pochodzić maksymalnie 10% kalorii, które zjadamy w ciągu dnia.

To musisz wiedzieć

Jeśli chcesz trzymać się ściśle wspomnianych wcześniej zaleceń dotyczących ilości spożywanych kwasów nasyconych, musisz pamiętać, że występują one również w jedzeniu, które się z nimi wcale nie kojarzy, np. w oliwie z oliwek. Jedna jej łyżka zawiera je w ilości około 2 gramów.

WH 11/2016

REKLAMA