Idealna figura to marzenie wielu z nas. Zwykle myślimy o zrzuceniu kilogramów przed karnawałem, po sylwestrze jako postanowienie noworoczne, albo tuż przed latem, gdy uświadamiamy sobie, że nad wodą będziemy musiały się rozebrać. Niestety często plany ulegają niepostrzeżenie unieważnieniu. Być może dzieje się tak, ponieważ pomijamy któryś z istotnych elementów dbania o swoje ciało lub robimy coś niewłaściwie. O sposobach na efektywne i przyjemne, ale i skuteczne odchudzanie opowiada mgr Magdalena Najbar – dietetyk i kosmetolog z Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium w Warszawie.
Podstawową zasadą każdego człowieka, bez względu na to, czy cieszy się on smukłą sylwetką, czy też dopiero o nią walczy, powinno być dbanie o swój organizm, bo gdy ciało jest zadbane, umysł też jest jaśniejszy i nastrój lepszy.
Oczywiście jest sporo osób, które pragną zrzucić kilka zbędnych kilogramów powodowane nie tyle troską o zdrowie, co zwyczajnie chęcią poprawienia wyglądu. To często właśnie takie osoby dziwią się, dlaczego efekty nie przychodzą szybko lub po osiągnięciu pewnego etapu nagle waga przestaje spadać.
Najczęściej jest to spowodowane złymi nawykami żywieniowymi; wprowadzeniem zbyt restrykcyjnej diety lub - najczęściej - niewystarczającą aktywnością fizyczną. Bez odpowiedniej dawki wysiłku nie masz co marzyć o redukcji tkanki tłuszczowej. Szukamy dróg na skróty z lenistwa. A drogi na skróty często prowadzą na manowce. Aby się naprawdę i na stałe odchudzić musisz połączyć właściwie zbilansowaną dietę z ćwiczeniami. Tylko jedząc mniej i więcej ćwicząc zwiększysz tempo metabolizmu. Gdy metabolizm zaczyna przyspieszać, Twój organizm przestaje niepotrzebnie magazynować tłuszcz i zaczyna go spalać. Co więcej, ważna jest długofalowość, czyli wprowadzenie obu tych elementów (diety i potu) na stałe do swojego życia.
Magdalena Najbar z Triclinium wyjaśnia, że "łącząc prawidłową dietę ze sportem możemy nie tylko odzyskać prawidłową wagę, ale też zachować ją już na stałe. Poza tym zdrowa dieta i sport są źródłem siły i energii do codziennego funkcjonowania. To dlatego odchudzając się nie powinniśmy się decydować tylko na czasowe zmiany przyzwyczajeń. Taka strategia nie tylko nie przynosi efektów i może skutkować efektem jo-jo, ale również jest dla człowieka zazwyczaj destrukcyjna. Nie może być tak, że głodzimy się lub jemy rzeczy, które nam nie smakują albo chodzimy na treningi, które traktujemy jak karę. Nie o to w tym chodzi. Każdy człowiek powinien te dwa elementy wprowadzić na stałe do swojego życia, tak aby poprawiały funkcjonowanie jego organizmu i jednocześnie były dla niego czymś przyjemnym".