[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.1

Suszone owoce: siarkowanie [co oznacza, jak uniknąć]

Suszone morele, śliwki i rodzynki – chociaż są słodkie i dosyć kaloryczne, warto je jeść. Niestety, okazuje się, że mogą być dla nas także niebezpieczne, a to za sprawą dwutlenku siarki. Sprawdź, jak je jeść na zdrowie.

siarkowanie suszonych owoców Jeśli chodzi o suszone owoce, nie patrz na wygląd, bo im brzydsze, tym zdrowsze.

Co to znaczy, że owoce są siarkowane?

Oznacza to, że zostały poddane działaniu dwutlenku siarki, czyli bezbarwnego gazu o ostrym, duszącym zapachu. „Ma on działanie bakteriobójcze i grzybobójcze – mówi dr Marek Szołtysik z Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – W suszonych owocach może rozwijać się pleśń, która tworzy niebezpieczne, rakotwórcze mykotoksyny. Dlatego się je siarkuje”.

REKLAMA

Jest to szczególnie ważne, ponieważ w późniejszej obróbce (nawet podczas pieczenia!) mykotoksyn nie można się już pozbyć. Siarkowanie sprawia też, że suszone owoce mają ładniejszy kolor. Pamiętaj zatem, że im ładniejsze owoce wybierasz, tym najprawdopodobniej są mocniej siarkowane.

Kupując owoce w opakowaniu, z pewnością zobaczysz specjalne oznaczenie (E220). Gorzej w przypadku tych tańszych, pochodzących z biedniejszych krajów, sprzedawanych na wagę.

Generalnie wszystkie produkty muszą spełniać normy, ale jeśli sięgasz po takie owoce regularnie, to możesz przekroczyć dopuszczalną dawkę spożycia (do 0,7 mg na kg masy ciała). Co Ci wtedy grozi? Bóle głowy, nudności i objawy astmy.

Nie oznacza to, że masz zrezygnować z suszonych owoców. W końcu są kopalnią zdrowych składników odżywczych, które wpłyną pozytywnie i na Twoje zdrowie, i urodę.

Garść rodzynek to prawdziwa bomba jodu oraz fosforu. Ten pierwszy wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, a ten drugi reguluje równowagę kwasowo-zasadową.

Natomiast wspomniane wcześniej morele dostarczą Ci wapnia i boru. Poza tym garść tych owoców pokryje Twoje dzienne zapotrzebowanie na witaminę A.

Jak zatem wybrać najlepsze bakalie? Przede wszystkim czytaj etykiety i wystrzegaj się nieoznakowanych owoców sprzedawanych na wagę. Jeśli dobrze poszukasz, w sklepach ekologicznych (ale i w supermarketach) znajdziesz opakowania bez E220.

Kolejnym, skutecznym sposobem na uniknięcie dwutlenku siarki jest przepłukanie owoców wrzątkiem. Potem osusz je ręcznikiem papierowym.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij