Słowniczek pojęć: probiotyki i spółka

Co to są probiotyki i czym różnią się od prebiotyków? Jaka definicja kryje się za zagadkowym terminem "synbiotyki"? Powinnaś nauczyć się je rozróżniać, bo każda z tych substancji świetnie działa na bakterie jelitowe i nasz organizm. Rzuć okiem na nasze definicje.

probiotyki fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Probiotyki

REKLAMA

Według WHO to aktywne bakterie przynoszące korzyści zdrowotne (podane w odpowiedniej ilości). Żywność, do której się je dodaje, określana jest mianem funkcjonalnej (dzięki domieszce zyskuje właściwości, których nie ma naturalna). Probiotykiem jest więc jogurt z konkretnym szczepem bakterii o sprawdzonym działaniu, ale już nie kiszona kapusta. Nie wiemy bowiem, jakie zawiera bakterie i w jakiej ilości, a także jaki wpływ mają one na organizm.

Prebiotyki

To jedzenie, którego elementy nie ulegają trawieniu w jelicie cienkim i docierają do grubego, gdzie stanowią pożywkę dla bakterii. Należą do nich m.in. skrobia, błonnik, inulina i oligosacharydy, zawarte najczęściej w warzywach i owocach.

Synbiotyki

To kombinowane preparaty składające się z probiotyków i prebiotyków. Dodatek tych drugich ma zwiększyć szansę, że pierwsze przeżyją i utrzymają się w układzie pokarmowym.

WH 07-08/2015

Zobacz również:
Nie potrzebujesz sztabu ludzi ani serii zabiegów, żeby pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Potrzebujesz tego planu.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA