Skuteczne odchudzanie - prawda/fałsz
Jesienią ludzie jedzą więcej niż w czasie innych pór roku.
Prawda. Jedno z badań wykazało, że jesienią jemy średnio o 222 kcal dziennie więcej niż wiosną. W innym różnica była mniejsza – 86 kcal. Możliwe wytłumaczenie: przez coraz szybciej zapadające ciemności produkujemy mniej serotoniny i mamy gorszy nastrój, który poprawiamy sobie jedzeniem. 30-60 minut ruchu na świeżym powietrzu powinno pomóc.
Przy zrzucaniu wagi ćwiczenia są ważniejsze od diety.
Fałsz. Przykro nam, królowe kardio. Lubimy przeceniać ilość spalanych kalorii, a – uwierz nam – trzeba naprawdę zdrowo się napocić, żeby spalić dużą latte z ciastkiem. Nawet marchewkowym. Dlatego mówimy nie podejściu: „Ćwiczę, więc mogę jeść, co chcę”. Dla osiągnięcia niższej wagi kluczowe jest odpowiednie menu wsparte ćwiczeniami. Samym ruchem niewiele osiągniesz.
Przeczytaj więcej na temat zdrowego odchudzania.
Czas spędzony na Facebooku wiąże się bezpośrednio z wyższą wagą.
Fałsz. Filmiki z kotkami i polszczyzna bez polskich znaków to na szczęście niejedyne rzeczy, które rozprzestrzeniają się w mediach społecznościowych. Popularność zdobywają też dobre nawyki. Najbardziej aktywni uczestnicy grup poświęconych zdrowej diecie byli też w gronie osób, które najwięcej schudły. Wsparcie innych, nawet wirtualne, może naprawdę wzmocnić Twoją motywację.
Test wyboru
Ile decyzji związanych z jedzeniem podejmujesz w ciągu dnia?
A. 10
B. 25
C. 74
D. 230
Odpowiedź D. Samokontrola to zasób wyczerpywalny i im częściej podejmujesz decyzje, tym mniej zostaje odporności na pokusy. Dobrym sposobem na redukcję trudnych momentów jest planowanie: treningów, zakupów, posiłków. Poświęć część niedzieli i rozpisz dokładnie cały tydzień, a odpadnie podejmowanie decyzji na co dzień.
Co pozwoli Ci ograniczyć podjadanie ulubionych przekąsek?
A. Siła woli
B. Dzienniczek dietetyczny
C. Mniejsza porcja
D. Niskokaloryczna alternatywa
Odpowiedź C. Jeśli na widok ulubionych lodów zaczyna lecieć Ci ślinka, raz na jakiś czas ulegnij pokusie, ale w sposób kontrolowany. Zjedz małą porcję. Badania pokazują, że to wystarczy, by zaspokoić zachciankę i nie tworzyć poczucia, że ciągle sobie czegoś odmawiasz. A to ono jest najgorsze, bo gdy w końcu przeważy, rzucasz się na jedzenie.
Komentarze