Sieci fast food: będzie zdrowiej?

Starbucks i Subway mają zmniejszyć ilość syropu kukurydzianego w produktach, a McDonald's wycofuje kurczaki faszerowane antybiotykami. Fast foody robią krok w kierunku zdrowego odżywiania i zamierzają wprowadzić istotne zmiany do swojego menu. Zobacz, co ma się poprawić.

Shutterstock

Zdrowszy cukier

Nadwyżka substancji słodzących – dodawanych skądinąd prawie do wszystkich produktów – jest bezsprzecznie dla nas zła. Naukowcy wskazali nawet największego złoczyńcę. To syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy (poznaj też inne synonimy cukru powszechnie umieszczane na etykietach produktów). Dobra wiadomość jest taka, że Starbucks i Subway już zobowiązały się do zmniejszenia jego ilości lub nieużywania go w ogóle.

fot. Melica 2015/shutterstock.com fot. Melica 2015/shutterstock.com
fot. Melica 2015/shutterstock.com

Mniej sodu

Międzynarodowy zespół naukowców badał zawartość soli w 2124 produktach sześciu sieci fast foodów. Wyniki mogłyby być dla nas lepsze, ale fatalnie nie jest.

Zawartość sodu w fast foodach z Europy jest kilkukrotnie mniejsza niż w ich odpowiednikach zza oceanu. Oznacza to, że obniżenie stężenia sodu jest technicznie wykonalne i przemysł spożywczy stracił swój główny argument. Zobacz przy okazji, jak sól kuchenna wpływa na Twoje zdrowie.  

fot. Mateusz Gzik 2015/shutterstock.com fot. Mateusz Gzik 2015/shutterstock.com
fot. Mateusz Gzik 2015/shutterstock.com

Lepsze mięso

Największa na świecie sieć restauracji, koncern McDonald's, zapowiedział, że w ciągu 2 lat wycofa ze wszystkich swoich punktów kurczaki faszerowane antybiotykami. Natomiast już w tym roku zrezygnuje z mleka krów, którym podawano hormon wzrostu.  

fast food fot. Andrey_Popov 2015/shutterstock.com
fot. Andrey_Popov 2015/shutterstock.com

Przejrzyste menu

Dzięki zmianom w prawie i rosnącej konkurencji ze strony restauracji ze zdrową żywnością, wielkie sieciówki zostały zmuszone do przedstawiania pełnych danych o wartościach odżywczych swoich produktów. Mamy was!

Jeśli już nie masz innego wyjścia, zobacz, jak zjeść w fast foodzie, by nie zrobić sobie krzywdy.

WH 04/2015

Zobacz również:
REKLAMA