Rukiew wodna - właściwości zdrowotne i urodowe najzdrowszej rośliny świata

Uczeni ogłosili, że rukiew wodna, zwana też rzeżuchą wodną, to najzdrowsza roślina świata. Nic dziwnego, że podawano ją nawet pałacu Buckingham na weselu księcia Williama z księżną Kate. Poznaj właściwości zdrowotne i urodowe tej niesamowitej rośliny. Dowiedz się także, gdzie ją kupić i z czym jeść.

rukiew wodna rzeżucha wodna fot. shutterstock.com
Rukiew wodna nazywana jest także rzeżuchą wodną (fot. shutterstock.com).

Na zlecenie rządowej agencji przeciwdziałania chorobom zakaźnym w USA (Centers for Disease Control) naukowcy wzięli pod lupę 41 różnych owoców i warzyw, tworząc skalę od 0 do 1000 gęstości składników odżywczych (a dokładniej rzecz ujmując – 17 najważniejszych dla zdrowia człowieka składników). Inaczej mówiąc, to lista chwały, którą otwiera z wynikiem 1000 punktów – tadam! – rukiew wodna. W zestawieniu wyprzedziła m.in. brokuły, jarmuż czy szpinak powszechnie uważane za jedne z najzdrowszych warzyw. Gdzie kupisz rukiew wodną? Znajdziesz ją w sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością, jak i supermarketach.

Zielenina jest pełna zalet, ale rukiew i tak bije wszystkie inne zielone na głowę. W czym konkretnie może Ci pomóc?

1. Rukiew wodna na dobry wzrok

Oczy bez blasku? Niecałe 100 g rukwi wodnej podjadanych codziennie rozwiązuje problem. Podniesie się poziom przeciwutleniającej luteiny wraz z beta-karotenem i oczy będą lśnić jak diamenty. Dodatkowo zmniejszy się ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej.

2. Rukiew wodna na skórę bez zmarszczek

Pełno witaminy C i beta-karotenu – który przekształci się w organizmie w witaminę A niezbędną do produkcji kolagenu – zrobią dobrze Twojej cerze. Już 80 g rukwi wodnej dziennie zmniejsza głębokość zmarszczek i poprawia stan skóry (mniejsze pory, brak plam i zaczerwień).

3. Rukiew wodna na mocne kości

Nie trawisz lub nie lubisz nabiału? Współczujemy, bo o kości trzeba dbać. Postaw na rukiew wodną. Już 30 g zawiera 100% naszego dziennego zapotrzebowania na witaminę K, niezbędną dla mocnych kości, i więcej wapnia niż mleko. Żegnajcie złamania i osteoporozo!

4. Rukiew wodna na mózg jak brzytwa

Sprawny mózg? Witamina K nie tylko dba o mocne kości, ale najnowsze badania pokazują, że zapobiega także pojawianiu się choroby Alzheimera i Parkinsona. Jedzona regularnie może sprawić, że w wieku 80 lat będziesz się cieszyła umysłem osoby o 11 lat młodszej. Gra jest więc warta świeczki.

5. Rukiew wodna na raka

Brytyjscy uczeni z Uniwersytetu w Ulster twierdzą, że rukiew wodna może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka w całym ciele. Wszystko dzięki zawartym w niej substancjom zwanym izotiocyjanianami, które nadają rukwi charakterystyczny pikantno-słodki smak. Substancje te, zdaniem badaczy, hamują namnażanie komórek rakowych w guzach oraz chronią przed nawrotem nowotworu.

Rukiew wodna w kuchni

Jej charakterystyczny przyjemnie pikantno-korzennym smak przypomina rzodkiewkę. Pasuje do wszelkich sałatek, pomidorów, kanapek, mizerii, ziemniaków, twarogu oraz potraw z jajek. Szef kuchni WH przygotował specjalnie dla Was 4 przepisy na dania z rukwią wodną. Koniecznie je wypróbuj i wybierz swoją ulubioną. Na zdrowie!

REKLAMA