Rodzaje dyni, których musisz spróbować

Podobno królowa może być tylko jedna. Bzdura. Tych jest około dwudziestu różnych, rządzą w tym samym czasie i wszyscy są zadowoleni. Łacińska nazwa, Cucurbita, dodaje im majestatu; polska – dynia – nieco mniej, ale ich zalety pozostają niezmienne. Teraz jest dobry czas na złożenie im hołdu.

CHELSEA KYLE

Sto powodów, by zajadać się dynią? Pewnie by się znalazło, ale wystarczy tylko kilka. Oto na przykład w 100-gramowej porcji znajdziesz tyle witaminy A, że Twoje oczy i wzrok oszaleją ze szczęścia – 100% dziennego zapotrzebowania! Ta sama witamina A, współpracując z koleżanką, E, zapewnią Twojej skórze odpowiednią wilgotność (czytaj jędrność) i wytłuką zdradzieckie wolne rodniki. W dyni znajdziesz także celulozę, która przyspiesza przemianę materii, i 26 kcal w porcji, co jest wielkością śmieszną. Aha, no i smak Cię powali. Wystarczy?

Makaronowa

Swoje imię zawdzięcza miąższowi, który po upieczeniu dzieli się na włókna przypominające makaron. Świetna do zrobienia warzywnego spaghetti, smażonych placków, sosów i marynat, ale do zup i deserów – właśnie przez włókna – raczej się nie nadaje.

Delicata

Już sama jej nazwa wiele mówi o smaku – wszystkie dynie mają delikatny, ale ta się wyróżnia. Idealna do konfi tur, słodkich deserów lub domowych lodów. Nie przechowuje się najlepiej, więc wybieraj te młodsze z jasną skórką (którą zresztą też możesz zjeść po upieczeniu).

Kabocha

Bardzo popularna w całej Azji, a i u nas bywa dostępna. Ma ciemnozieloną skórkę, słodki smak i miąższ bez włókien (i, co rzadkie, jadalną skórkę). Używa się jej do deserów i ciast, np. sernika.

Prowansalska

Odmiana Muscat de Provence, lub inaczej dynia muszkatołowa, jest faworytą szefów kuchni. Ma intensywnie pomarańczowy, soczysty miąższ i zapach słodkiego melona. Wyborna w postaci przetworów (powidła, dżemy), purée, placków, zup kremów i gnocchi. Można ją także jeść na surowo (oczywiście bez niejadalnej skórki).

Acorn

Zwana też dynią żołędziową, ma dość twardą skórę i słodkawy miąższ z lekko orzechową nutą. Doskonale się faszeruje i zapieka.

Piżmowa

Wygląda jak olbrzymia gruszka z cienką skórką, jasnopomarańczowym miąższem i małą ilością pestek. Najbardziej uniwersalna w obróbce: można ją blendować na koktajle i zupy, zapiekać i używać do słodkich ciast.

ZOBACZ TEŻ: Przepis na dynię od Agnieszki Cegielskiej

REKLAMA