Spis treści
- Kiszenie – na czym polega
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde
- Jak wybierać ogórki do kiszenia
- W czym kisić ogórki
- Kiszenie ogórków – z liściem czy bez
- Najlepsza zalewa do ogórków
- Chrupkie ogórki kiszone – sprawdzony przepis
- Ogórki kiszone – właściwości zdrowotne
ZOBACZ: Sałatka z botwinki - 6 szybkich i łatwych w przygotowaniu przepisów
Kiszenie – na czym polega
Kiszenie to sposób na konserwację żywności, który znany był już w średniowieczu. Kiszenie jest znane niemal pod każdą szerokością geograficzną - bardzo popularne na Bałkanach i na Węgrzech, ale też w Korei i w Japonii, gdzie od stuleci fermentuje się kapustę czy sos sojowy. Kiszenie opiera się na procesie naturalnej fermentacji mlekowej i, w zależności od struktury warzywa czy owocu, może przebiegać na dwa różne sposoby.
Na przykład kapustę wystarczy poszatkować, posolić, dodać ulubione przyprawy, ubić w słoju (najlepiej kamionkowym), przykryć i poczekać, aż puści sok. W wyniku fermentacji beztlenowej cukrów pochodzących z kapusty wytwarza się kwas mlekowy, niewielkie ilości kwasu octowego, etanolu, dwutlenku węgla i śladowe ilości innych substancji, które mają wpływ na smak kiszonki.
Z kolei ogórki i inne miękkie owoce i warzywa trzeba zalać solanką, która z jednej strony ma właściwości konserwujące, a z drugiej przyspiesza proces fermentacji mlekowej.
Jak kisić ogórki, żeby były twarde
O twardości i chrupkości kiszonych ogórków decydują dwa czynniki: jakość ogórków i warunki ich przechowywania.
Do kiszenia najlepiej nadają się krótkie ogórki, których skórka jest pokryta wypukłymi brodawkami, a w środku mają małą komorę nasienną. Z polskich ogórków najlepsze są odmiany: śremski, julina, octopus, andrus, borus. Naprawdę warto natrudzić, się, by znaleźć dobre źródło ogórków, czyli takie, w którym nie używa się dużej ilości nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. Silnie nawożone ogórki po prostu się nie udadzą – zalewa zrobi się w nich mętna, będzie brzydko pachnieć, a same ogórki szybko zmiękną. A wszystko przez to, że pryskane ogórki mają mniej startowych kultur bakterii probiotycznych, a chemia zakłóca naturalny proces fermentacji.
Przez pierwsze 2-4 dni kiszenia słoik z kiszonką powinien stać w temperaturze pokojowej. Gdy skończy się najbardziej burzliwa fermentacja, słój trzeba przenieść w chłodniejsze miejsce, np. do piwnicy lub garażu. Żeby kiszone ogórki były długo twarde muszą być przechowywane w odpowiedniej temperaturze. Kiedyś sprawdzoną metodą przechowywania ogórków i kapusty było trzymanie beczek w jeziorze lub rzece, dzięki czemu kiszonki przez całą zimę miały utrzymaną jednakową temperaturę. Niska temperatura w przechowywaniu jest kluczowa – w pomieszczeniu musi być poniżej 10 stopni Celsjusza. Dlatego jeśli nie posiadamy piwnicy, lepiej nie róbmy wielkich zapasów.
Jak wybierać ogórki do kiszenia
Rodzaj ogórków
Kisimy ogórki z brodawkami, a nie gładkie. Najlepiej gruntowe, a nie te szklarniowe. Ogórki, które rosną w polu są bardziej zahartowane, nie miękną i nie pleśnieją.
Wielkość ogórków
Idealne do kiszenia są ogórki, które mają 8-12 cm długości. Kisimy je w całości. To mit, że im bardziej pokręcone, tym bardziej ekologiczne. Nieregularny kształt ogórków może czasem wynikać ze słabej jakości gleby, na której rosły.
Kolor ogórków
Kolejnym mitem jest przekonanie, że im ciemniejszy ogórek, tym lepszy. Bardzo ciemna skórka może świadczyć o przenawożeniu ogórków nawozami azotowymi. Mając do wyboru ogórki intensywnie zielone i jaśniejsze, wybierajmy te drugie.
Jędrność ogórków
Do kiszenia najlepiej nadają się ogórki zerwane przed 8 rano. Nad ranem ciśnienie soków w tkankach jest największe i wtedy ogórki są najbardziej jędrne. Po zakupie starajmy się je zakisić jak najszybciej, maksymalnie następnego dnia, bo warzywa te bardzo szybko tracą wodę, a tym samym sprężystość.
SPRAWDŹ: 4 przepisy z brokułem