Posiłek po treningu: jak uniknąć objadania się?

Objadanie się po ćwiczeniach to znany Ci scenariusz? Wyznajesz zasadę "jak ćwiczę, to mogę"? Niestety, nieodpowiedni i zbyt obfity posiłek po treningu może zniwelować efekty ćwiczeń. Zobacz, jak temu zapobiec.

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zaryzykujemy i strzelimy, że jest 99,99999% szans na to, że zdarzyła Ci się już taka sytuacja: właśnie skończyłaś trening, umierasz z głodu i jakimś cudem – zanim w ogóle zorientujesz się, co robisz – zjadasz dwa pączki. Wmawiasz sobie, że przecież na to zasłużyłaś, bo w końcu dopiero co spaliłaś z tryliard kalorii!

„Wielu ludzi usprawiedliwia opychanie się niezdrowym jedzeniem po treningu, wmawiając sobie, że na to zasłużyli” – mówi Keri Gans, dietetyczka i autorka książki „The Small Change Diet”. Uzupełnienie paliwa po treningu jest świetnym pomysłem, ale łatwo jest zaprzepaścić efekty ciężkiej pracy, gdy przesadzisz z jedzeniem. Na szczęście Gans twierdzi, że istnieją sposoby, by temu zapobiec.

 

1. Planowanie posiłków

„Wiesz, że po sesji w siłowni, po biegu czy po wizycie w fitness klubie czeka Cię posiłek w domu lub na mieście, zatem wybierz wcześniej, co zjesz lub co zamówisz” – radzi dietetyczka. W ten sposób nie będziesz wybierała posiłku z burczącym brzuchem i jest bardziej prawdopodobne, że dzięki temu wybierzesz mądrze.

„Jeśli jeszcze przed treningiem zaplanujesz smaczny i zdrowy posiłek, jest większe prawdopodobieństwo, że będziesz się trzymała swojego planu później” – przekonuje.

2. Przekąska przed treningiem

Jeśli jesteś głodna zanim nawet wyruszysz z domu, to nie dziw się, że gdy wrócisz, będzie Cię ssało w żołądku jeszcze bardziej. Dodaj do tego swoją skłonność do racjonalizowania potreningowych pączków i zbyt dużą ilość pochłoniętych kalorii masz jak w banku. Gans sugeruje, żebyś zorganizowała sobie przekąskę zawierającą zdrowe tłuszcze, białko i węglowodany, by czuć się najedzoną jeszcze po wysiłku.

„Moim klientom doradzam, by zjedli kawałek owocu i garść migdałów albo małą tabliczkę gorzkiej czekolady z orzechami i solą morską" – mówi nasz ekspert.

Brak odpowiedniego posiłku po treningu na pewno nie pomoże Ci w drodze do wymarzonej sylwetki. Poznaj także pozostałe z 7 błędów, których nie wolno robić po treningu i staraj się ich unikać.

3. Przemawianie do rozumu

Ten sposób jest prosty jak konstrukcja cepa. „Jedyne co musisz zrobić, to przypomnieć sobie chwile spędzone na ćwiczeniach. Potem zapytaj się: »czy chcę zniweczyć cały ten ciężki wysiłek?« – podpowiada Gans. – Właśnie spędziłaś godzinę, robiąc coś dobrego da swojego ciała, czy naprawdę warto to teraz przekreślić”.

Niby brzmi to zbyt pięknie, by mogło rzeczywiście zadziałać, ale czasem naprawdę wystarczy chwila zastanowienia, by zwalczyć w sobie pokusę na niezdrowe przekąski.

Jeśli nigdy nie jesteś w stanie powstrzymać się przed objadaniem, po którym czujesz dojmujące wyrzuty sumienia – może grozić Ci zaburzenie odżywiania, nazywane kompulsywnym objadaniem się. Sprawdź w naszym teście, czy masz problem z objadaniem się.

4. Zdrowsza wersja niezdrowego jedzenia

Nie ma przecież nic złego w tym, że masz ochotę na tosty z serem albo makaron po treningu. „Jeśli po prostu nie jesteś w stanie oprzeć się tej pokusie, wybieraj zdrowsze wersje tych posiłków” – radzi nasz ekspert. Jeśli już tosty, to może nie z byle czym, a z łososiem. Jeśli makaron, to może nie z sosem z proszku, a pełnoziarnisty ze zdrowymi, niskokalorycznymi dodatkami. A jeśli słodycze, to zdrowe ciasteczka wg naszych przepisów. Nawet jeśli naszła Cię ochota na frytki, to nie mówimy, że nie możesz ich zjeść, ale zamiast smażonych w oleju mrożonek, upiecz w piekarniku frytki z batatów.

Tekst: Annie Daly

WH

REKLAMA