Ile wody pić dziennie? Nawodnienie organizmu - porady dietetyka

Ile wody pić dziennie? Czy napoje izotoniczne są kaloryczne? Co powinna wlewać do butelki biegaczka, a co rowerzystka? Na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące nawadniania organizmu odpowiada ekspert WH Katarzyna Biłous – dietetyk, ekspert ds. żywienia Sportowców.

picie, woda, napój fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Na pytania odpowiada Katarzyna Biłous – dietetyk, ekspert ds. żywienia sportowców.

1. Co pić w biegu?

Najlepiej nawadniać się dzień przed intensywnym biegiem i zwracać uwagę na to, co pijesz. Woda mineralna jest lepsza od źródlanej czy kranówki (większa zawartość minerałów). Nie musisz brać napoju izotonicznego na każdy trening – jeżeli bieg nie przekroczy godziny, wystarczy, jeśli po powrocie uzupełnisz utracone płyny wodą.

ZOBACZ TEŻ: Bieg na 10 km - plan treningowy

2. Co powinna wlewać do bidonu rowerzystka?

Wybierając się na weekendową wycieczkę na kilkanaście km, wystarczy woda mineralna. Jeżeli planujesz ponadgodzinną trasę albo taką, która ma budować Twoją formę i ciało, zabierz napój izotoniczny. Elektrolity w nim zawarte chronią przed odwodnieniem i nie dopuszczają do spadku sprawności.

Dodatek węglowodanów pozwala utrzymać poziom glikogenu w mięśniach – paliwa napędzającego układ ruchu i, paradoksalnie, spalanie tkanki tłuszczowej. Masz siłę – jeździsz dłużej, spalasz więcej kalorii. Nie dostarczasz paliwa – jeździsz krócej i mniej efektywnie, a więc skracasz czas spalania kalorii.

3. Czy wszystkie izotoniki są kaloryczne?

W skład napoju izotonicznego wchodzi 6-8 g węglowodanów na 100 ml płynu i dodatek potasu oraz sodu. Te proporcje zaspokajają pragnienie i usprawniają odbudowę zapasów glikogenu. Na rynku są też napoje typu „sports drink”, „napój dla sportowca 0%” – słodzone zazwyczaj słodzikami, z podobną do izotoników ilością elektrolitów.

ZOBACZ TEŻ: Trening Maffashion [4 ćwiczenia]

4. Ile powinna pić kobieta?

Podstawa to 2,5 l wody dziennie, z czego ok. 20% dostarcza żywność. Zadbaj o dodatkowe 400-600 ml, jeżeli trenujesz do 1 h/dzień. Jeśli pocisz się dłużej, sięgaj po izotonik, by uzupełnić pulę elektrolitów.

Kawa, czarna herbata czy piwo tylko pozornie gaszą pragnienie, w rzeczywistości przyspieszają odwadnianie. Lepiej miej pod ręką butelkę wody Jeśli nie lubisz jej smaku, zobacz, jak poprawić smak wody mineralnej.

Kontroluj też kolor moczu: jeżeli pijesz wystarczająco, powinien być jasnożółty. Nie dopuszczaj do uczucia pragnienia, które nie jest przypomnieniem o kolejnej szklance wody, lecz oznaką odwodnienia.

REKLAMA