[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.7

Pasta party: wybierz najlepszy makaron

Makaron orkiszowy, jajeczny czy może z semoliny? Pasta to obowiązkowa pozycja w menu sportowców: zawiera mnóstwo energetycznych węglowodanów i wartościowego białka, dzięki któremu zbudujesz mięśnie. Zobacz, który makaron jest najlepszy.

fot. Photodisc fot. Photodisc

Jeśli chodzi o prosty i szybki obiad, to przepisy na dania z makaronów zawsze wiodą prym. Poza tym są bogate w żelazo i witaminy z grupy B, które uczestniczą w produkcji energii i budowaniu mięśni. Na kolejnych stronach zobacz, jaką pastę jeść i kiedy, żeby trenować z włoskim temperamentem.

REKLAMA

makaron fot. stockcreations 2015/shutterstock.com

Makaron jajeczny

W odróżnieniu od włoskiej pasty, oprócz mąki i wody zawiera jajka – czasem w proszku. Bywa też, że swój żółty kolor zawdzięcza barwnikom. Takie kluski sprawdzą się zaraz po treningu, bo to szybka porcja węglowodanów. Żeby zadbać o ich optymalną proporcję do białek (4:1), przyrządź go z kawałkiem piersi z kurczaka.

 

makaron fot. Jiri Hera 2015/shutterstock.com

Makaron bez pszenicy

Porcja makaronu orkiszowego jest mniej kaloryczna niż tego z pszenicy, ale zawiera też gluten. Makaron ryżowy brązowy ma podobną wartość odżywczą jak pełnoziarnisty, ale jego białko nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów (w odróżnieniu od sojowego), dlatego warto łączyć go z warzywami strączkowymi, rybami lub mięsem.

makaron fot. Marina Burrascano 2015/shutterstock.com

Semolina

To mąka o bursztynowym kolorze z bardzo wartościowego ziarna pszenicy durum (zawiera najwięcej białka). W połączeniu z wodą tworzy słynną włoską pastę. Jeżeli do tego semolina, z której powstał makaron, jest pełnoziarnista, zabezpiecza zapasy energii na długo. Gotuj go al dente (tak, by stawiał lekki opór pod zębami).

przyjaciółki, fitness, trening, bieżnia, biegaczki fot. antoniodiaz 2015/shutterstock.com

Makaron dla aktywnych

Wg naukowców błonnik z mąki sojowej wpływa na obniżenie wagi, BMI i złego cholesterolu. Makaron gryczany to z kolei najbogatsze źródło lizyny, która pomaga odbudowywać mikrouszkodzenia w mięśniach. Gryka dostarcza też manganu, dzięki któremu enzymy zmieniają jedzenie w energię na czas treningu.

łosoś fot. Mateusz Gzik 2015/shutterstock

Najlepsza pora na jedzenie

Po makaron z pełnego ziarna sięgaj najpóźniej 2 godziny przed wysiłkiem. Wtedy też najlepszym dodatkiem będzie chuda ryba. Unikaj natomiast dodatków warzywnych i nadmiaru oliwy, bo mogą zalegać w brzuchu jeszcze na treningu. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaka dzienna dawka oliwy jest dla Ciebie optymalna, przeczytaj: Oliwa z oliwek: kalorie vs. zdrowie. Tłusty łosoś w zestawie ze zwykłym makaronem lepiej sprawdzi się 2 h po wysiłku.

gotowanie, kuchnia fot. /shutterstock.com

Jak gotować makaron?

Podczas przyrządzania makaron wchłania wodę i sos, więc „rośnie”, a jego porcja sama w sobie nie jest duża ani kaloryczna. Pamiętaj tylko, że podczas gotowania zmienia się indeks glikemiczny makaronu. Rozgotowany ma dużo wyższy wskaźnik niż makaron al dente, więc zostanie strawiony szybciej, a organizm wcześniej zacznie się dopominać o więcej.

Jak makaron to i wino... Nie mamy nic przeciwko, ale powinnaś wiedzieć, jaka ilość wina dziennie ochroni Cię przed chorobami, a iloma lampkami już sobie zaszkodzisz – Wino: ile pić, by długo żyć?

WH 05/2014

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij