[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.3

Oznaczenia na jajkach: co oznaczają numerki?

Jaja z wolnego wybiegu czy z chowu ściółkowego? Wybierasz te z klasy A, B czy C? Nie daj się oszukać producentom, poznaj oznaczenia na etykietach i dowiedz się, jak kupować najlepsze jajka.

jajka fot. shutterstock.com

Cyfry od 0 do 3

To oznaczenie pokazuje, z jakiej hodowli pochodzą kury.

REKLAMA

0 – oznacza chów ekologiczny: nieograniczony dostęp kur do wybiegu i naturalną karmę.

1 – mówi o tym, że kura miała dostęp do wolnego wybiegu, ale jajka znosiła na grzędzie.

2 – to chów ściółkowy, gdzie kury nie mają dostępu do wybiegu.

3 – oznacza, że ptaki są trzymane w ciasnych klatkach bez dostępu świeżego powietrza.

Szczęśliwe kurki

Naukowcy i ekolodzy cały czas ścierają się o to, czy hodowla ma wpływ na jakość jajka. A dopóki dyskusja trwa, nie ma pewności, czy jajka od kur szczęśliwych są zdrowsze, czy też to ekolodzy, walcząc o lepszy żywot kur, robią sobie z nas jaja. Zanim się dogadają, na wszelki wypadek lepiej wybierać jajka z oznaczeniem 0, czyli ekologiczne.

Klasa A, B i C

Klasa oznacza świeżość jajka. Najświeższe są jajka z oznaczeniem A – ekstra. Jeśli uda Ci się je dostać (a to łatwe nie jest), to masz produkt, który ma nie więcej niż 7 dni od dnia pakowania. Większość jajek w sklepach ma klasę A i B. Klasa C to jajka, które nie mają prawa pojawić się na sklepowych półkach.

Wolne od GMO

Taka informacja ma oznaczać, że jajka pochodzą od kur, których pożywienie nie było modyfikowane genetycznie. Na razie wszystko wskazuje na to, że to kolejny odcinek serialu o szczęśliwych kurkach. Zanim dowiemy się, jaki wpływ na nasze zdrowie mają genetyczne kombinacje oraz jaka żywność jest od nich wolna, a jaka nie, kupujmy jajka z oznaczeniem A i O.

Omega-3

W tym wypadku kury były karmione paszą z dodatkiem zdrowych kwasów tłuszczowych. Takie jajka powinny jednak mieć atest, który to potwierdzi. Jeśli mają, zawartość zdrowych tłuszczów jest w takich jajkach wyższa.

Białe i brązowe

W sieci są pytania o to, czy białe jajko jest lepsze od brązowego. Kolor jajka nie ma żadnego znaczenia dla jego walorów smakowych i odżywczych. Wynika wyłącznie z tego, jakiej rasy była kura, która je zniosła. Białe jajka znoszą zwykle kury o białym upierzeniu.

Wiesz już, jak wybierać najlepsze jajka, teraz dowiedz się, co możesz z nich przygotować. Proponujemy przepisy na potrawy z jajek. I nie obawiaj się cholesterolu! Zobacz, ile najlepiej jeść jajek tygodniowo.

Patent WH: Jak na oko rozpoznać ekojajko? Te, które robią wrażenie dorodnych (L i XL), zwykle pochodzą od kur klatkowych. Jajka ekologiczne są mniejsze (S i M).

WH 04/2015

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij