Odżywki białkowe pomagają w odchudzaniu?

Odżywki białkowe najczęściej kojarzą się nam z mięśniakami, którzy chcą uzyskać jak największą masę. A co jeśli akurat starasz się zrzucić kilka kilogramów? Czy koktajle proteinowe mogą wspomóc skuteczne odchudzanie?

fot. Nickola_Che 2014/shutterstock.com fot. Nickola_Che 2014/shutterstock.com
fot. Nickola_Che 2014/shutterstock.com

Uznałyśmy, że pora położyć kres domysłom. Zapytałyśmy więc o to specjalistkę – Nicole Avenę, pracowniczkę wydziału badań New York Obesity Center. Jej wypowiedź na temat białka serwatkowego jest bardzo konkretna:

REKLAMA

"Odżywka białkowa może pomóc Ci schudnąć, zwłaszcza kiedy trenujesz. Zastrzyk energii, jaki zapewnia, pozwoli Ci zmusić swoje mięśnie do cięższej pracy podczas sesji w siłowni. Skutek jest oczywisty: ćwicząc intensywniej, spalisz więcej kalorii".

 

Jednak z drugiej strony, nie należy do takich koktajli podchodzić bezkrytycznie. Tak naprawdę to wysokobiałkowa dieta oparta na naturalnych produktach (jak orzechy czy chude mięso) może okazać się dla Ciebie lepsza. Oto przyczyna: jedzenie posiłków bogatych w białko napędza Twój organizm i sprawia, że dłużej czujesz się najedzona.

"Odżywka białkowa powinna dawać ten sam efekt, jednak zawiera przy tym duże ilości dodatkowego cukru, który podwyższa całkowitą ilość pochłoniętych przez Ciebie kalorii" – mówi Avena. Trzeba też wspomnieć, że nawet bez ekstra cukru koktajle proteinowe mogą być całkiem wysokokaloryczne.

Jeśli więc masz zamiar wmieszać trochę odżywki białkowej do swojej diety – powiedzmy, jako zdrowe smoothie – przeczytaj tabelę wartości odżywczych, żeby przekonać się, ile cukru pakujesz przy okazji w swój organizm. Powinnaś też przez resztę dnia celować w niskokaloryczne posiłki, żeby zrównoważyć nadmiar kalorii, jaki dostarczyłaś sobie w odżywce. W przeciwnym razie odbije się to niekorzystnie na Twojej wadze – zamiast tracić, zaczniesz przybierać kilogramy.

Nim zaczniesz się odchudzać, poznaj wzór na idealną wagę, a następnie poznaj 10 pomysłów na zdrowe odchudzenie swojej kuchni.

WH

Zobacz również:
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej... się spocić. Szukasz dla siebie czegoś nowego, co nie wymaga karnetu? Zacznij tutaj.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA