Niebieska herbata (klitoria ternateńska) – właściwości

Napar o ziołowym smaku i magicznej kobaltowej barwie otrzymywany z kwiatów, które kształtem przypominają kobiece narządy płciowe. Butterfly Pea Tea od lat stosowana jest w medycynie ajurwedyjskiej, a od pewnego czasu podbija także internet oraz serca entuzjastów zdrowego odżywiania. Sprawdź, czym jest tajemnicza niebieska herbata.

Niebieska herbata fot.shutterstock.com

Spis treści - niebieska herbata

 1. Niebieska herbata - co to?
 2. Klitoria ternateńska
 3. Niebieska herbata – właściwości
 4. Niebieska herbata - jak parzyć?
 5. Niebieska herbata – cena

Niebieska herbata - co to?

Niebieska herbata, znana także jako Butterfly Pea Tea, to napar o ziołowym smaku (niektórzy określają go jako „ziemisty”) zaparzany z suszonych kwiatów klitorii ternateńskiej. Swój magiczny kobaltowy, czasem fioletowy, kolor zawdzięcza zawartym w kwiatach antycyjanom, które są bardzo wrażliwe na zmianę pH. Sprawdzili to malezyjscy badacze, którzy zmienili odczyn pH gleby, na której rozwijała się roślina. Zabieg ten spowodował zmianę koloru kwiatów. Obecnie kwiaty klitorii wykorzystuje się nie tylko do przygotowywania naparu, ale także jako naturalny barwnik innych produktów spożywczych (np. deserów, drinków, czy ryżu). Możesz dodać ją także do listy domowych barwników wielkanocnych jaj, obok kurkumy i łupin cebuli.

Warto pamiętać, że Butterfly Pea Tea potocznie nazywana jest herbatą, ale w rzeczywistości jest naparem z kwiatów. To samo tyczy się „herbat” owocowych, „herbaty” Yerba Mate, czy niektórych „herbat” ziołowych. Prawdziwa herbata powinna zawsze zawierać w swoim składzie liście herbaty z rośliny Camellia sinensis. Oczywiście na rynku dostępne są także herbaty z dodatkiem kwiatów klitorii.

Klitoria ternateńska

Klitoria ternateńska (Clitoria ternatea L.) to roślina tropikalna, która prawdopodobnie pochodzi z krajów Afrykańskich, choć obecnie występuje przede wszystkim w Chinach, ale jej plantacje można znaleźć także na Madagaskarze, Tajwanie, w Tajlandi i Indiach. Nie jest bardzo wymagająca, dlatego w naszym kraju można uprawiać ją zarówno w dużych ogrodach, jak i w małych, balkonowych hodowlach. Kształtem przypomina kobiece narządy płciowe, stąd też jej nazwa rodzajowa (clitoris to w tłumaczeniu łechtaczka).

SPRAWDŹ: 3 niepopularne zioła dla urody, które działają cuda

Niebieska herbata – właściwości

Klitoria ternateńska od lat stosowana jest w medycynie ajurwedyjskiej (holistycznej) ze względu na szereg przypisanych jej właściwości. Oto lista kilku z nich:

 • wspomaga pracę mózgu (łagodzi stany lękowe, wspomaga koncentrację i pamięć)
 • pozytywnie wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci
 • wzmacnia odporność
 • działa moczopędnie
 • działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo
 • rozluźnia mięśnie gładkie, uspokaja i relaksuje
 • przyspiesza przemianę materii i reguluje pracę wątroby

Niebieska herbata - jak parzyć?

Parzenie niebieskiej herbaty nie jest skomplikowane. Wystarczy, że suszone kwiaty (około 5 sztuk na 250 ml) zalejesz gorącą wodą (o temperaturze około 90 stopni Celsjusza) i odczekasz 8 minut. Jeśli dodasz do niej cytrynę, prawdopodobnie zmieni swój kolor na różowo-fioletowy. Takie zjawisko wynika z dużej wrażliwości, zawartych w płatkach klitorii, atocyjnów, które są wrażliwe na zmiany pH. Butterfly Pea Tea możesz pić także na zimno.

Niebieska herbata – cena

Suszone kwiaty klitorii ternateńskiej nie są jeszcze na tyle popularne, żeby mogły znaleźć się w każdym sklepie na półce obok tradycyjnej czarnej herbaty. Niebieskiej herbaty szukaj w herbaciarniach, sklepach ze zdrową żywnością i oczywiście w internecie. Cena za 25 g Butterfly Pea Tea to około 16 zł.

ZOBACZ TEŻ: Biała herbata: właściwości prozdrowotne i urodowe

REKLAMA