Najlepszy sposób na mocne kości [WH NEWS]

Co zapewni Ci mocne kości? Jaki jest prosty sposób na dobry humor? I dlaczego frytki powinny wrócić do łask? Tym razem nasi redaktorzy dotarli do najnowszych doniesień naukowych z dziedziny zdrowego odżywiania.

pęknięta kość fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Mleko sojowe a mocne kości

Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Chyba że sojowym – to tak. Naukowcy z uniwersytetu w Hull (Wlk. Brytania) wykazali, że białko z tofu lub sojowego mleka wzmacnia nasze kości i chroni je przed utratą gęstości w późniejszym wieku. Dzieje się tak za sprawą izoflawonów, które odgrywają rolę podobną do estrogenów – wspomagają wzrost i naprawiają tkankę kostną.

REKLAMA

Nie czekajmy, aż osteoporoza zastuka do nas od środka: 30 g białka sojowego połączone z 66 g suplementu izoflawonów dziennie powinno nas, wg naukowców, skutecznie wzmocnić i ochronić.

REKLAMA

REKLAMA

ziemniaki przygotowane na różne sposoby fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Które ziemniaki są najbardziej sycące?

  • A) Pieczone
  • B) Purée
  • C) Frytki
  • D) Łódeczki

Odpowiedź C.

Zacznijmy od minuty ciszy nad tymi wszystkimi frytkami, których sobie odmówiłyśmy w życiu, bo nas wystraszono kaloriami, ech... Badacze pochylili się nad ziemniakami, próbując ustalić, czy sposób ich przygotowania ma wpływ na odczuwanie poczucia sytości po posiłku z tą samą ilością kalorii.

Okazało się, że skrobia we frytkach jest najwolniej trawiona i to właśnie frytki odpędzają głód najskuteczniej i najdłużej. Nie wspominając, że najlepiej smakują. Proponujemy przywrócić im dobre imię. I nie odmawiać sobie ich jedzenia – od czasu do czasu.

REKLAMA

cytrusy na depresję fot. Getty Images
fot. Getty Images

Pomarańczowa alternatywa

Według „American Journal of Clinical Nutrition” flawonoidy w pomarańczach i grejpfrutach zmniejszają o 18% zagrożenie depresją wieku średniego. Wystarczy szklanka świeżego soku dziennie. Woskowanie i środki grzybobójcze pozwalają cytrusom przetrwać transport. Przed obraniem sparz je gorącą wodą i umyj ręce po kontakcie z nimi.

Sok sokiem, ale znamy też kilka ciekawych przepisów na dania z cytrusami. I chętnie się nimi z Tobą podzielimy.

WH 06/2017 

Zobacz również:
Tkanka tłuszczowa gromadząca się w okolicach brzucha i talii jest wyjątkowo oporna, dlatego do jej zrzucenia same brzuszki nie wystarczą. Żeby wysmuklić  talię musimy zaangażować wszystkie mięśnie, które tworzą gorset wokół pasa. Bonus: przestaną cię boleć plecy.
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA