Najgorsze diety odchudzające

Amerykańscy eksperci przyjrzeli się 40 dietom odchudzającym i wskazali najlepsze i najgorsze z nich. Najgorsze, czy takie, które nie są skuteczne lub działają, ale z poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

najgorsze diety odchudzające fot. Getty Images

Spis treści

 

Ranking najlepszych i najgorszych diet odchudzających jest przeprowadzany od 12 lat, a jego wyniki publikuje magazyn „US News & World Report”. Eksperci z takich dziedzin jak dietetyka, diabetologia, kardiologia czy geriatria badają popularne diety odchudzające uwzględniając 7 kryteriów:

  1. Jak szybko dieta prowadzi do utraty wagi. 
  2. Jak długo utrzymują się jej efekty.
  3. Czy dieta jest prosta/skomplikowana w stosowaniu.
  4. Czy dieta jest bezpieczna dla zdrowia.
  5. Czy zapewnia wszystkie konieczne składniki odżywcze.
  6. Jak dieta wpływa na poziom cukru we krwi.
  7. Jak wpływa na serce i układ krwionośny.

Stosując te kryteria eksperci wyłonili najlepsze diety odchudzające 2022 roku, które opisaliśmy tutaj oraz najgorsze diety odchudzające, czyli takie, które są nieskuteczne lub niebezpieczne dla zdrowia. Na szczycie tej niechlubnej listy stoi:

Najgorsze diety odchudzające: Dieta Dukana

Od lat uznawana przez dietetyków i lekarzy za jedną z najgorszych diet odchudzających. Dieta Dukana jest popularna, zwłaszcza wśród mężczyzn, bo ich zdaniem to jedyna dieta, na której można schudnąć, nie chodząc głodnym 24 godziny na dobę. Dieta polega na wyeliminowaniu, a potem ograniczeniu węglowodanów, przy jednoczesnej zwiększonej podaży białka. Jej autor, francuski dietetyk Pierre Dukan, wyszedł z założenia, że do strawienia białka zużywamy więcej energii niż do trawienia innych składników odżywczych. Poza tym wyeliminowanie węglowodanów sprawia, że organizm musi czerpać energię z zapasów, czyli z nagromadzonego tłuszczu. 

W pierwszej fazie diety jemy samo mięso, ryby, owoce morza, podroby, jajka i chudy nabiał. Po 7-10 dniach do jadłospisu dodajemy warzywa, ale jemy je naprzemiennie z białkiem: 5-7 dni samo białko, potem 5-7 dni same warzywa. Unikamy warzyw skrobiowych, czyli eliminujemy ziemniaki, bataty, kukurydzę marchewkę czy buraki. Jak już schudniemy ile chcemy, to przechodzimy do trzeciego etapu utrwalającego, który ma trwać 10 dni na każdy utracony kilogram masy ciała. W tym etapie już mieszamy produkty, możemy dodać niewielkie ilości pełnoziarnistego pieczywa, ser, a nawet dwie porcje skrobiowych warzyw w tygodniu. W fazie czwartej jemy co chcemy i tylko przez jeden dzień w tygodniu wsuwamy samo białko. 

W czasie diety należy pić dużo wody i ćwiczyć 40-60 minut dziennie.

Dieta Dukana, choć jest skuteczna i rzeczywiście pozwala schudnąć bez uczucia głodu, to zwykle prowadzi do efektu jo-jo, bo nie wyrabia prawidłowych nawyków żywieniowych. Jednak najgorsze jest to, że prawie wszyscy, którzy ją stosują mają podniesiony poziom ciał ketonowych w moczu. Ta dieta naprawdę obciąża nerki i może je trwale uszkodzić. Wysoki poziom ciał ketonowych zwiększa również ryzyko dny moczanowej i bolesności stawów. Wiadomo, że do prawidłowego funkcjonowania mózgu potrzebna jest glukoza, osoby na diecie Dukana są rozkojarzone, tracą orientację w przestrzeni, wolniej przyswajają informacje. Badania pokazały, że u kobiet na diecie Dukana występuje bardzo niski poziom witaminy C (potrzebnej m.in. do syntezy kolagenu) oraz niedobory kwasu foliowego i innych witamin z grupy B. Ta dieta może również negatywnie wpływać na metabolizm hormonów, zwłaszcza insuliny. 

Najgorsze diety odchudzające: Dieta paleo

Odwołuje się do pierwotnych nawyków żywieniowych człowieka epoki kamienia łupanego, który jadł to co znalazł i upolował, czyli głównie mięso, ryby, nasiona, orzechy, jajka, rzadko owoce i warzywa. Nasi paleolityczni przodkowie nie uprawiali jeszcze roli i nie hodowali bydła, dlatego nie znali zbóż, roślin strączkowych czy nabiału. Zaletą tej diety jest wyeliminowanie produktów wysoko przetworzonych, dużej ilości soli i cukru. Wadą to, co w diecie Dukana, czyli jedzenie oparte głównie na białku zwierzęcym, brak zbóż, roślin strączkowych i mała ilość błonnika, co jest potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania mikrobioty jelitowej. Z kolei całkowity brak nabiału często prowadzi do niedoborów wapnia, co jest groźne szczególnie dla kobiet zagrożonych osteoporozą.  

Dieta paleo obciążą nerki i wątrobę, podnosi poziom cholesterolu, zwiększając ryzyko miażdżycy, osłabia kości i, jak każda dieta oparta głównie na białku, powoduje zaparcia i źle wpływa na kondycję jelit.

Najgorsze diety odchudzające: Dieta Mayra

Zyskała popularność dzięki australijskiej aktorce Rebel Wilson, która, stosując dietę Mayra, zrzuciła 20 kg. Dieta została wymyślona 100 lat temu przez austriackiego lekarza dra Mayra, by pomagać osobom z niestrawnością  i innymi dolegliwościami jelitowymi. W swojej pierwotnej wersji kuracja polegała na spożywaniu czerstwego chleba, który należało długo przeżuwać (40-60 ugryzień na jeden kęs) i nieprzetworzonego mleka (najlepiej prosto od krowy) oraz nabiału zrobionego na jego podstawie. Dietetyk zalecał również picie herbatek z kozłka lekarskiego, zwłaszcza przed snem, bo napar hamował ataki głodu. Potem wprowadzono do diety warzywa i wywary warzywne. Zatem stosując dietę Mayra wsuwamy czerstwe pieczywo i popijamy mlekiem, warzywnym bulionem lub ziółkami. Na szczęście taka katorga ma trwać nie dłużej niż 7 dni, w związku z czym, mimo dużej restrykcyjności, nie doprowadzi do większych niedoborów substancji odżywczych, minerałów i witamin. Podobno pozwala schudnąć 3 kg.

Rebel Wilson stosowała ją dłużej, dlatego do jej jadłospisu wprowadzono ryby i więcej warzyw, a ograniczono nabiał i białe pieczywo. Na dodatek dietę stosowała w szwajcarskiej klinice, gdzie czuwał nad nią sztab lekarzy, dietetyków, trenerów i masażystów, dlatego teza, ze schudła na diecie Mayra jest mocno naciągana. Jak ktoś chce się przegłodzić przez tydzień – proszę bardzo, ale stosować taki sposób odżywiania jako długoterminową dietę odchudzającą – mocno odradzamy. Poza licznymi niedoborami efekt jo-jo jest gwarantowany.

Najgorsze diety odchudzające: Dieta SIRT

Sirtuiny są białkami, które „sprzątają” komórki w organizmie. Dieta sirtuinowa wprowadza do jadłospisu zielone koktajle, które mają te białka aktywować, prowadząc do oczyszczenia organizmu i spadku wagi. Dieta SIRT stała się sławna dzięki Adele – artystka stosując ją, schudła 40 kg. Koktajle przyrządza się z jarmużu, rukoli, selera naciowego, zielonej pietruszki, zielonej herbaty i cytryn. Poza tym należy jeść posiłki złożone z takich składników, które pobudzają sirtuiny do działania, a – oprócz wymienionych składników koktajli – są to: chili, kakao, kapary, oliwki, czerwona cebula, soja, orzechy włoskie, kurkuma, gryka i czerwone wino. Sirtuiny mają dodatkowo spalać tkankę tłuszczową, budować mięśnie i spowalniać procesy starzenia. I wszystko byłoby super, gdyby nie to, że nie ma żadnych dowodów na wpływ wyżej wymienionych produktów na działanie sirtuin, jak i nie ma wiarygodnych badań na temat samych syrtuin. Za to są dowody na to, że Adele miesiącami stosowała dietę o ujemnym bilansie energetycznym i codziennie zasuwała na siłowni pod okiem trenera.  

Więcej o diecie SIRT przeczytasz tutaj.

Źródło

https://health.usnews.com/best-diet/best-diets-overall

ZOBACZ TEŻ: 30 rodzajów warzyw i owoców – tyle powinnaś zjadać tygodniowo

Zobacz również:
REKLAMA