Metalowe słomki są niebezpieczne?

Tragiczny wypadek w Wielkiej Brytanii stawia je w kiepskim świetle.

Shutterstock

Słomki wielokrotnego użytku są świetną alternatywą dla plastikowych jednorazówek - myślało wiele osób, do czasu wypadku, który miał miejsce pod koniec zeszłego roku.

Zabójcza słomka

W kwietniu 2020 roku w wielkiej Brytanii zostanie wprowadzona ustawa, która zakazuje korzystania z plastikowych słomek, mieszadełek i patyczków kosmetycznych. Nie każdemu podoba się taka zmiana. Pisaliśmy już o protestach przeciwko wprowadzeniu papierowych słomek w McDonald’s, a ostatnie doniesienia pokazują nam, że spór będzie trwał nadal.

Wszystko przez nieszczęśliwy wypadek, który miał miejsce w listopadzie 2018 roku. Sześćdziesięcioletnia Elena Struthers-Gardner niosła szklankę z metalową słomką o długości 25 cm. Kobieta w pewnym momencie upadła, na tyle niefortunnie, że słomka przebiła jej oko i śmiertelnie raniła mózg.

O sprawie zrobiło się znowu głośno kilka dni temu. Dlaczego? Jak donosi The New York Times, na początku lipca pojawił się oficjalny raport koronera, który pracował nad sprawą Gardner. Stwierdzono w nim m.in., że słomka z której korzystała kobieta była unieruchomiona metalową pokrywką. 

Brendan Allen – asystent koronera – powiedział w wywiadzie, że słomki mogą być niebezpieczne, jeśli usztywnia się je dodatkowym przykryciem. „Metalowej słomki nie należy używać z żadną formą pokrywy, która mogłaby ją unieruchomić” – powiedział.

Metalowy problem

O metalowych słomkach jest głośno nie po raz pierwszy. W 2016 roku Starbucks wycofał 2,5 miliona słomek ze stali nierdzewnej. Powód? Masowy napływ zgłoszeń o zranieniach podczas picia u małych dzieci.

W Wielkiej Brytanii nie chcą ich też niektóre organizacje pozarządowe, reprezentujące osoby niepełnosprawne. Według nich, metalowe słomki są nieprzystosowane do potrzeb osób chorych (są zbyt sztywne), które często nie potrafią pić w normalny sposób. 

A Wy? Korzystacie z metalowych słomek? Czy wolicie inne, bardziej elastyczne alternatywy plastiku?

ZOBACZ TEŻ: Nowy sposób na alergię

REKLAMA