Masz problem z jelitami? Przyczyną może być wysoko przetworzone jedzenie

Nowe badania wskazują, że choroba zapalna jelit może mieć związek z regularnym jedzeniem wysoko przetworzonej żywności i napojów, wskazuje na to również statystyka, gdyż wzrost zachorowań na to schorzenie koreluje z rozpowszechnianiem się tzw. zachodniego jedzenia.

przetworzone jedzenie fot. Shutterstock.com

Czym jest choroba zapalna jelit

Czym jest choroba zapalna jelit - IBD (ang. Inflammatory Bowel Disease) to stan zapalny przewodu pokarmowego spowodowany urazem, infekcją, lub podrażnieniem. To choroba przewlekła, innymi słowy - trwa przez całe życie i obecnie medycyna nie ma na nią lekarstwa, chociaż są metody, kt.ore pomagają kontrolować jej przebieg. Wyróżniamy dwa rodzaje IBD - choroba Leśniowskiego‑Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego - ich objawy mogą być podobne, ale różni je umiejscowienie ogniska choroby. Niektóre badania wskazują na genetyczne czynniki ryzyka choroby, ale coraz więcej dowodów wiąże wzorce żywieniowe z jej rozwojem.

Dieta bogatych

Z IBD mamy do czynienia głownie w krajach bogatych, ale wraz z postępem gospodarczym, gdy rozwijające się społeczeństwa rezygnują z tradycyjnych sposobów uprawy, przygotowywania i konserwowania żywności na rzecz wygodnie zapakowanych produktów i tam notuje się wzrost przypadków choroby zapalnej jelit.

To dlatego gastroenterolodzy od dawna podejrzewali, że istnieje zależność pomiędzy tymi zjawiskami, ale brakowało niezbitych dowodów. Dopiero w ostatnim czasie pojawiło się szeroko zakrojone badanie dotyczące tego zjawiska, opublikowane w British Medical Journal .

Żywność wysoko przetworzona

Większość masowo produkowanych produktów spożywczych i napojów to żywność wysoko przetworzona, zawierająca dodatki do żywności, takie jak emulgatory, konserwanty, słodziki i aromaty, tłuszcze trans i barwniki. Prof. Tim Spector, epidemiolog z King’s College London w Wielkiej Brytanii, twórca programów żywienia spersonalizowanego twierdzi, że mieszkańcy krajów bardzo zamożnych, takich jak USA dostarczają sobie ponad 60% dziennego spożycia kalorii w postaci żywności wysoko przetworzonej.

Badania

Naukowcy przeanalizowali dane medyczne ponad 116 000 osób dorosłych w wieku 35–70 lat z 21 krajów o niskim, średnim i wysokim PKB. Uczestnicy mieli za zadanie wypełniać ankiety dotyczące rodzaju spożywanych produktów, a dane gromadzono od 2003 do 2016 roku. Wyniki analizy wykazały ponad wszelką wątpliwość związek tzw. „zachodniej diety” z chorobami jelit.

REKLAMA