Koktajle z chlorofilem na trądzik - sprawdzamy, czy nowy trend z TikToka faktycznie działa

Sprawdzamy, czy ulubiony suplement Kardashianek zmniejsza apetyt i pomaga leczyć trądzik.

chlorofil fot. Shutterstock.com

TikTok to prawdziwa wylęgarnia urodowych trendów. Nie tak dawno opisywałyśmy tiktokowy patent na szybszy porost włosów rozpromowany przez Kim Kardashian, czyli Rice Water Challenge (możesz przeczytać o nim tutaj). Dziś naszą uwagę skupimy na jednym z najświeższych virali, który zdążył obiec już cały świat. 

Mowa o koktajlach wzbogaconych chlorofilem do picia w proszku. Na TikToku pojawiło się już ponad 200 milionów filmików o tej tematyce. Użytkownicy twierdzą, że regularne picie tego zielonego napoju może poprawić stan skóry, zmniejszyć apetyt, a nawet pomóc w walce z trądzikiem. Ale czym właściwie jest chlorofil i czy faktycznie warto regularnie dodawać go do porannego koktajlu? Sprawdziłyśmy to.

ZOBACZ TEŻ: Modne substancje w kosmetykach - czy faktycznie są skuteczne?

Czym jest chlorofil?

Chlorofil to związek organiczny występujący w roślinach. Odpowiada on za ich zielony kolor i jest niezbędny do przeprowadzenia fotosyntezy, czyli procesu, w którym rośliny zmieniają energię słoneczną w pożywienie. Na pewno pamiętasz to z lekcji biologii. 

Producenci suplementów oferują go pod postacią proszku, płynu lub tabletek.

Jakie korzyści płyną z picia chlorofilowych koktajli?

Mimo, że zielone koktajle z chlorofilem na wyżyny popularności wzniosły się stosunkowo niedawno, gwiazdy Hollywoodu doceniały ich działanie już kilka lat temu. Gwyneth Paltrow mówiła o korzyściach płynących z picia chlorofilu w roku 2017. Z kolei na lifestylowym portalu Kourtney Kardashian Poosh, chlorofil okrzyknięto jednym z ulubionych suplementów Kardashianek w roku 2019.

W ostatnim czasie suplement zyskał także uznanie użytkowników TikToka. Na portalu pojawiają się niezliczone ilości filmików osób, które twierdzą, że regularne picie koktajli z zielonym proszkiem wspomaga detoksykację organizmu, leczenie trądziku oraz innych chorób skóry, a także pomaga panować nad głodem. Niestety nie istnieją żadne dowody naukowe potwierdzające skuteczność koktajlowej terapii. Wiadomo za to, że za usuwanie produktów przemiany materii odpowiadają wątroba oraz nerki i że radzą sobie z tym na tyle dobrze, że nie potrzebują wsparcia w postaci chlorofilowych koktajli. 

Czy picie chlorofilu jest bezpieczne i czy warto go spróbować?

Choć picie chlorofilu w niewielkich ilościach raczej nie wyrządzi szkód, z pewnością nie ma potrzeby wspierania organizmu w ten sposób długoterminowo. Zdecydowanie lepsze efekty da skupienie się na dostarczaniu organizmowi dobrej jakości, pełnowartościowej żywności. Dbaj o to, by twoja dieta była zbilansowana, bogata w produkty roślinne, w tym strączki, orzechy oraz nasiona. Nie zapominaj o piciu wody i aktywności fizycznej. 

ZOBACZ TEŻ: 7 najmodniejszych sukienek na lato 2021

REKLAMA