Słowo „białko” pochodzi od greckiego „protos” i oznacza „pierwszy”. Izolaty proteinowe rozpoczęły swą karierę od konkursów strongmenów i kulturystów i były wtedy obrzydliwą papką w kolorze starego wielbłąda. Teraz są obowiązkowym wyposażeniem każdego barku szanującej się siłowni, a ich smaki i sposób podawania ogranicza tylko wyobraźnia.
Na co działają koktajle białkowe?
Jedno jednak, na szczęście, się nie zmieniło – ich skuteczność. Preparaty białkowe połączone z treningiem są najlepszym sposobem na spalenie tkanki tłuszczowej, wzmocnienie całego organizmu i budowanie mięśni. Jeśli nie będziesz dostarczać swojemu organizmowi odpowiedniej ilości białka, to nigdy nie uda Ci się osiągnąć wymarzonej sylwetki.
Ile białka dziennie?
Jeżeli na co dzień nie ćwiczysz, to wystarczy, że zapewnisz sobie 0,8-1 g białka/kg masy ciała. Jeśli regularnie biegasz lub jeździsz na rowerze, zacznij przyjmować o 50% protein więcej. Chodzisz na siłownię, minimum 2 razy w tygodniu? Zwiększ ilość białka w swojej codziennej diecie o 100%. W dniu, w którym masz zaplanowany trening siłowy powinnaś zapewnić sobie od 1,4 do 1,8 g białka/kg masy ciała. Jeśli natomiast zamierzasz wykonywać ćwiczenia aerobowe, wystarczy Ci od 1 do 1,4 g białka/ kg masy ciała.
Oto 10 przepisów na koktajle białkowe od Women's Health:

1. Koktajle białkowe - "Obudzony tygrys"
Jednak porcja: 507 kcal | 5,3 g tł. nasyc. | 21,4 g białko | 13,2 g cukier | 1 minuta
- 1 saszetka zielonej herbaty,
- 3 łyżki wrzątku,
- 1 łyżeczka miodu,
- 200 ml wody lub mleka migdałowego,
- 1 miarka czekoladowego izolatu białka sojowego,
- 3 orzechy brazylijskie,
- garstka łuskanych pestek słonecznika,
- garstka łuskanych pestek dyni.
Zaparz we wrzątku saszetkę herbaty, wyrzuć ją i rozpuść w naparze miód. Przelej do blendera, dodaj resztę składników i zmiksuj do gładkości.
Samo dobro: Przeciwzapalne działanie dobrych kwasów tłuszczowych w orzechach zostało udowodnione. Nie masz brazylijskich? Weź włoskie – mają nawet więcej omega-3.

2.Koktajle białkowe - "Big Ben"
Jednak porcja: 851 kcal | 13,8 g tł. nasyc.| 37,1 g białko| 34,4 g cukier | 1 minuta
- 4 jeżyny,
- 8 borówek,
- 6 malin,
- 1 banan,
- 1 szklanki płatków owsianych,
- 1 łyżka białka z konopi,
- 400 ml mleka migdałowego,
- 3 łyżki jogurtu greckiego,
- 1 łyżka siemienia lnianego,
- 1 łyżeczka oleju kokosowego.
Zwróć uwagę na ilość kalorii i nie wypijaj pięciu dziennie. Potraktuj to jako osobne, pełne danie. A teraz blender i gotowe.
Samo dobro: Gwiazdą tego szejka jest siemię lniane, mające więcej białka niż jajko. Nie przepadasz za siemieniem? Zastąp je, łatwiej trawionymi, nasionami chia.