[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.4

Kawa w pigułce, czyli cała prawda o kawie instant

Cappuccino, latte, kawa 3w1 z cukrem i mlekiem… Jeżeli sięgasz po gotową kawę w proszku, wiele tracisz. Zobacz koniecznie, co kryje się w jednej saszetce zanim znów po nią sięgniesz.

kawa rozpuszczalna w filiżance fot. shutterstock.com

Latte czy cappuccino? Statystyczna Polka rocznie wypija napar z zaledwie trzech kilogramów ziaren kawowca. Nasz redakcyjny ekspres do kawy chyba nie brał udziału w tym badaniu. Jeżeli i Ty podnosisz statystyki kawoszy, sprawdź, czy to, co pijesz, na pewno zasługuje na to, by wypełniać Twoją filiżankę.

 

REKLAMA

Kawa?

Wg badań, picie kawy przed treningiem poprawia wydolność. Korzystają z tego producenci i na saszetkach z „kawą instant” piszą, że odchudzają, są fit, z błonnikiem i magnezem. Wsypujesz do kubka, szybko zalewasz i zyskujesz 100 kcal (espresso ma ich kilka) zabójczych tłuszczów utwardzonych i dużo sztucznych emulgatorów.

Kofeina

Jej zawartość ma znaczenie, jeżeli pijesz kawę dla pobudzenia. Pod tym względem rano najlepiej sprawdza się świeżo zmielona kawa, która w porcji (kubku) ma między 102 a 200 mg kofeiny. Kawa rozpuszczalna będzie jej mieć od 27 do 173 mg. Ta ostatnia jest więc może tańsza, ale mniej ekonomiczna niż klasyczna mała czarna.

Cukier w kawie

Granulki, kryształki i proszki w saszetkach zazwyczaj mają znacznie dłuższą listę składników niż „100% arabica”. Na czele stoi cukier (w kilku przypadkach ponad 60% napoju), tuż za nim syrop glukozowy i dodatkowo, dla osłody, cukier mleczny. Zdrowiej jest wypić czystą, mieloną kawę z dodatkiem mleka i łyżeczką miodu. Zobacz też pozostałe zamienniki i dowiedz się, czym najlepiej zastąpić cukier.

Mała czarna

Im mniej przetworzona kawa, tym lepiej. Najwięcej aromatu i dużo kofeiny ma świeżo zmielona kawa z palonych ziaren, ale do jej przyrządzenia potrzebny jest dobry ekspres. Przechodząc przez kolejne etapy obróbki, ziarna tracą swoje właściwości. Do tego stwierdzono, że w kawie rozpuszczalnej występuje nikiel i akrylamid. Ten pierwszy sprzyja uczuleniom, a drugi rozwojowi raka.

A może tak zamiast kawy postaw na zdrowe i dodające energii soki? Wypróbuj nasze przepisy na świeże soki i koktajle z owoców i warzyw i przekona się, jak smakuje zdrowie w płynie.

WH 06/2014

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij