Jakie pestki są szkodliwe i jak to jest z pestką z awokado? [Zapytaj WH]

Czytelniczki pytają, eksperci odpowiadają. To może oznaczać tylko jedno - przed Tobą kolejna część cyklu Zapytaj WH. Zapraszamy do lektury. 

Awokado fot.shutterstock.com

Jakie pestki są szkodliwe i jak to jest z pestką z awokado? Ponoć jest bardzo zdrowa, ale jak ją jeść?

Rzeczywiście jest grupa pestek, których nie powinno się jeść. Są wśród nich m.in. pestki moreli, wiśni, czereśni, śliwki czy brzoskwini. „Znajduje się w nich szkodliwa dla naszego zdrowia substancja, która może podrażnić wątrobę i doprowadzić do zatrucia. Mowa o amigdalinie, która jest organicznym związkiem zaliczanym do glikozydów. Po spożyciu w żołądku ulega hydrolizie, czyli rozkładowi, w wyniku której substancja ta rozkłada się na glukozę, aldehyd benzoesowy oraz trujący cyjanowodór (tak zwany kwas pruski)” – wyjaśnia Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny, doktor nauk o zdrowiu. 

Na szczęście do tej grupy nie należy nasze ukochane awokado, którego pestka jest niedoceniania i zazwyczaj ląduje w koszu na śmieci, a to właśnie ona zawiera solidną dawkę wartości prozdrowotnych. „To bomba pełna antyoksydantów. W pestce znajduje się aż 70 procent przeciwutleniaczy przypisywanych awokado, które wspierają prawidłowe działanie układu immunologicznego. Jest też bogatym źródłem błonnika rozpuszczalnego, który zwiększa uczucie sytości i pomaga w odchudzaniu. Jak ją jeść? Trzeba najpierw zasuszyć, a następnie zetrzeć. W startej postaci można dodawać do owsianki, jogurtu, ciasteczek czy koktajli” – podpowiada dietetyk Hanna Stolińska.

Jak jeść pestkę awokado?

To proste: zasusz, a następnie zetrzyj na tarce. Wiórkami posypuj, co tylko chcesz.

Dlaczego często burczy mi w brzuchu i towarzyszy temu przykre uczucie przelewania się? 

Ból brzuchafot.shutterstock.com

„Rozdrobniona treść pokarmowa zmieszana z sokami trawiennymi, żółcią, wydzielinami żołądka i jelita oraz gazami przesuwana jest przez kolejne odcinki przewodu pokarmowego. I właśnie w tym czasie mogą występować charakterystyczne dźwięki burczenia czy uczucie przelewania. Występują one u wszystkich ludzi i z reguły nie stanowią żadnego patologicznego objawu” – wyjaśnia dr n. med. Dariusz Maj, gastroenterolog z Centrum Medycznego Damiana. Dodaje, że dolegliwości te mogą też pojawiać się na tle nerwowym, przez odczuwane napięcie czy lęk. Inną przyczyną może być zespół jelita drażliwego, a także niedrożność przewodu pokarmowego – ta ostatnia zdarza się rzadko i zazwyczaj towarzyszą jej silne kolkowe bóle brzucha. Jeżeli odgłosy z naszego brzucha są uciążliwe, głośne i wzbudzają wątpliwość, to warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania: morfologię, USG jamy brzusznej, próby wątrobowe, i w razie wątpliwości zaleci wizytę u specjalisty gastroenterologa.

SPRAWDŹ: Gdy ból brzucha nie daje normalnie żyć

Czy grzybicę paznokci można leczyć domowymi sposobami?

Szorstka powierzchnia i zażółcenia na płytce paznokciowej oraz rogowacenie pod nią to główne znaki rozpoznawcze grzybicy paznokci. „Czasem dochodzi też do onycholizy, czyli odklejania płytki paznokciowej, która również może świadczyć o grzybicy. Można ją także poznać po wykruszaniu. Grzybicą można się zarazić na basenie czy w innych miejscach publicznych, takich jak szatnie czy siłownie. Duża wilgotność dodatkowo zwiększa szanse na transmisję zarodników. Bardzo duże ryzyko zakażenia istnieje również w przypadku noszenia tego samego obuwia” – przestrzega lek. Kamila Białek-Galas, specjalista dermatolog-wenerolog. I odradza leczenie grzybicy domowymi sposobami.

Różnego rodzaju domowe metody, jak choćby okłady z plasterków czosnku, doprowadzają do maceracji naskórka, podrażnienia i zapalenia skóry. Jak więc leczyć grzybicę paznokci? „Najskuteczniejsze metody leczenia polegają na łączeniu leczenia miejscowego (np. lakiery, które zawierają składniki przeciwgrzybicze) z lekami doustnymi. Produkt, który stosujemy miejscowo, wnika w płytkę paznokciową, natomiast do macierzy, drogą naczyń krwionośnych, dociera lek, umożliwiając tym samym odrost zdrowego paznokcia” – podpowiada doktor Białek-Galas. I dodaje, że najlepiej udać się do lekarza dermatologa, który po zapoznaniu się z problemem zaleci odpowiednie leczenie.

Czy gestykulacja trzyma się zasad savoir-vivre'u?

Nadmierna na pewno nie. Jest takie angielskie powiedzenie, że dżentelmen potrafi opisać urodę kobiety bez pomocy rąk – warto je zapamiętać. Nagannie oceniana jest zwłaszcza gestykulacja przy stole podczas wspólnego posiłku, być może dlatego, że zbytnio odstaje od statycznej scenografii z siedzącymi ludźmi, ale na pewno dlatego, że wymachiwanie rękoma uzbrojonymi w sztućce może być dla innych niebezpieczne. Nieco łagodniej traktuje się polityków z ich gestykulowaniem, choć tu też przesada kończy się śmiesznością. Generalnie – gestykulacja może wskazywać na luki w zasobie słownictwa, a stąd do braku ogłady już tylko krok. Lepiej się wystrzegać.

Nasz seks bywa bolesny. Co jest tego przyczyną?

Termin medyczny określający bolesny seks to dyspareunia. Może to odnosić się do każdego rodzaju bólu: ostrego, tępego, pieczenia, tarcia o różnej intensywności. Oficjalnie dotyka 20% kobiet, a z mniej oficjalnych statystyk wynika, że doświadczyła go co najmniej raz w życiu prawie każda kobieta. Wiele kobiet po prostu o tym nie mówi, bo zbyt wstydzi się tego, co im dolega. Konsekwencje wykraczają poza sypialnię i mogą prowadzić do utraty pewności siebie, a także często problemów w związkach. Nie ignoruj bólu w nadziei, że sam zniknie – potrzebujesz pomocy. Przyczyny bólu pochwy przy stosunku mogą być fizyczne: takie choroby, jak endometrioza, torbiele jajników, suchość spowodowana np. cukrzycą. Powody mogą też być psychofizyczne. Przykładem tego jest waginizm: dysfunkcja seksualna, której objawem jest mimowolny skurcz mięśni otaczających pochwę, albo wulwodynia, która objawia się bólem lub palącym pieczeniem. Konsultacja z lekarzem jest niezbędna. I porozmawiaj szczerze z partnerem, aby wiedział, że to nie on jest powodem Twoich problemów.

ZOBACZ TEŻ: Czy regularne ćwiczenia podczas ciąży skracają i ułatwiają poród?

Zobacz również:
REKLAMA