[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Jak zrobić sushi: instrukcja krok po kroku

Aby osiągnąć perfekcję, mistrzowie uczą się technik rolowania sushi długimi latami. Ale niech Cię to nie przeraża - Ty pierwszy stopień wtajemniczenia osiągniesz dużo szybciej. Skorzystaj tylko z naszej instrukcji.

fot. MaraZe 2015/shutterstock.com fot. MaraZe 2015/shutterstock.com

Tego będziesz potrzebować:

  • ryż krótkoziarnisty, klejący się, specjalny do sushi
  • ocet ryżowy
  • cukier i sól
  • matę bambusową do rolowania
  • ostry nóż bez ząbków
  • płaty nori, czyli prasowane algi
  • wasabi - w tubce lub w proszku
  • marynowany imbir
  • sos sojowy
  • folia spożywcza

i, oczywiście, nadzienie – proponujemy 10 świetnych propozycji. Sprawdź zdrowe przepisy na sushi wg WH.

Instrukcja robienia sushi

Sushi, a dokładniej maki-zushi, bo taką właśnie nazwę nosi sushi w formie pokrojonych na kawałki rulonów, zawiniętych w płty wodorostów nori, to najbardziej popularna odmiana tej potrawy. Jego przygotowanie nie jest skomplikowane, wymaga przede wszystkim zręczności i staranności. Zobacz, jak zrobić to krok po kroku:

1. Ryż z nadzieniem

2. Płat nori

3. Mata bambusowa

Na macie wykładamy – bliżej swojego brzegu maty - płaty nori (błyszczącą stroną do góry). Na nich rozprowadzamy cienką warstwę ryżu (wodorosty mogą lekko prześwitywać) zostawiając na dłuższych brzegach centymetr pustego miejsca. Na środku, w połowie ryżu, kładziemy przygotowane nadzienie.

Zanurz palec w miseczce z wasabi i małą ilością wysmaruj nim linię wzdłuż krawędzi wodorostów (po stronie bez ryżu). Krawędź od strony ryżu przesmaruj lekko zwilżonym wodą palcem.

Zagnij matę od dołu w kierunku do środka, tak, by końcówka maty znalazła się zaraz za nadzieniem. Zacznij zwijać.

Roluj ciasno do końca, przesuwając matę w górę.

Ostrym nożem bez ząbków, by nie poszarpać brzegów, pokrój przygotowany wałek na małe kawałki, do zjedzenia na raz.

Instrukcja robienia uramaki

Uramaki, nazywane często californian maki, to odmiana sushi, w której ryż znajduje się na zewnątrz, a nie wewnątrz wodorostów nori (często na koniec rulony obtaczane są jeszcze w sezamie). Ten rodzaj sushi zyskał popularność głównie w krajach Zachodu. Sprawdźmy, jak się je robi:

Poza składnikami, których używa się do robienia maki-zushi, potrzebna będzie dodatkowo folia spożywcza.

1. Ryż z nadzieniem

2. Płat nori

3. Zewnętrzna warstwa ryżu

4. Folia spożywcza

5. Mata bambusowa

Na macie rozłóż odpowiednio duży kawałek folii spożywczej, na niej nori (błyszczącą stroną do góry) i kilka kupek ryżu.

Rozprowadź cienką warstwę ryżu na całej powierzchni nori, zostawiając centymetrowe puste paski przy krawędziach. Posyp ziarnami sezamu.

Teraz obróć nori ryżem do maty z folią i blisko dolnej krawędzi wyłóż na wierzch cienką warstwę ryżu i nadzienie.

Zwilż palcem z odrobiną wody dłuższe krawędzie nori.

Teraz zaginamy matę od dołu w kierunku do środka i dociskamy krawędź maty do ryżu zaraz za nadzieniem. Końcówka maty powinna sama się wsunąć pod nadzienie.

Teraz zwiń rolkę od do góry, ciasno zawijając zawartość.

Odwiń i pokrój na małe kawałki.

Itadakimasu, czyli smacznego!

WH

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij