Jak schudnąć w 7 prostych krokach

Chociaż pojęcie "odchudzanie" jest sukcesywnie eliminowane na rzecz "zdrowego stylu życia", wciąż wierzymy, że można schudnąć nie tylko szybko, ale i bezboleśnie. I wcale nie jest to naiwne myślenie: można!

fot. Gts 2015/shutterstock.com fot. Gts 2015/shutterstock.com
fot. Gts 2015/shutterstock.com

Nigdy nie zaproponujemy Ci, żebyś zaczęła brać suplementy wspomagające odchudzanie albo zastosowała coś tak niedorzecznego, jak „dieta gorsetowa” (dla niewtajemniczonych – „sekretem” diety jest noszenie codziennie gorsetu, który uciska Twój żołądek, przez co jesz mniej). Jednym, a właściwie dwoma słowami: bez komentarza.

Prawda jest taka, że aby skutecznie schudnąć, a przez schudnięcie rozumiemy pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, należy wprowadzić w życie małe, ale trwałe zmiany, a na efekty trzeba zwykle trochę poczekać. Mamy jednak coś takiego w swojej naturze, że najchętniej poszłybyśmy po linii najmniejszego oporu, efektów zaś oczekujemy natychmiast. Zapytałyśmy więc ekspertów, jak schudnąć, żeby było szybko i łatwo. Zobacz, jakie wskazówki nam podsunęli.

 

fot. Mariyana M/shutterstock.com fot. Mariyana M/shutterstock.com
fot. Mariyana M/shutterstock.com

1. Wyeliminuj alkohol

Być może ciężko Ci nawet o tym pomyśleć (piątek wieczór bez lampki wina?), ale uwierz nam, że zrezygnowanie z alkoholu na miesiąc jest dobrym sposobem na wyszczuplenie w szybkim tempie. Nie znaczy to, że masz pożegnać drinki na zawsze. „Jeżeli zobaczysz upragnione efekty, możesz powoli z powrotem zacząć wdrażać alkohol do diety – mówi Keri Gans, autorka książki „The Small Change Diet”, – To po prostu szybki trik, który pomoże Ci zacząć zrzucać kilogramy, bez konieczności podejmowania jakichkolwiek drastycznych kroków”. A kiedy już znów zaczniesz sobie pozwalać na procenty w diecie, zadbaj o to, żeby pić trochę mniej, niż wcześniej. Zamiast trzech lampek wina wypij dwie.

fot. shutterstock.com fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

2. Nie jedz po 21.00

Naprawdę nie musisz kupować żadnych specjalnych produktów ani katować się na siłowni dzień w dzień, wystarczy, że zrezygnujesz z jedzenia po 21.00. Oczywiście zakładając, że idziesz spać około 23.00-24.00. „Jeśli zjadłaś już kolację, a wciąż ciągnie Cię do lodówki, prawdopodobnie jesz z nudów, ze stresu albo z przyzwyczajenia. No i z całą pewnością dostarczasz sobie wtedy dodatkowych kalorii, czego skutkiem będzie przyrost tkanki tłuszczowej” – mówi Gans.

szklanka wody fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

3. Pij więcej wody

Ile jeszcze razy będziemy o tym przypominać? Tak długo, aż rzeczywiście zaczniesz pić tyle, ile trzeba. „Nasze organizmy mylą czasami odwodnienie z głodem, więc żeby zmniejszyć apetyt, dbaj o to, by odpowiednio nawadniać się przez cały dzień – mówi dietetyk Michelle Davenport. – Poza tym badania dowodzą, że potrawy, które składają się głównie z warzyw, takie jak zupy czy sałatki, sprawiają, że czujemy się najedzeni dłużej, choć dostarczyliśmy sobie niewielkiej liczby kalorii”. 2-3 litry wody dziennie to spełnienie marzeń Twojego organizmu. Tylko nie przesadź w drugą stronę! Sprawdź, jak dużo wody należy pić?

4. Wysypiaj się

Jest to prawdopodobnie najprostszy sposób na odchudzanie, jaki tylko można sobie wyobrazić, bo wysiłek, jaki musisz w niego włożyć, trudno właściwie nazwać wysiłkiem. Wystarczy, że położysz się wygodnie w łóżku i oddasz objęciom Morfeusza na około 8 godzin. „Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że sen wpływa bezpośrednio na hormony, które kontrolują apetyt – przekonuje Davenport. – Zapewniając sobie 8 godzin snu, pomagamy hormonom pracować właściwie, a one odwdzięczają się trzymaniem apetytu w ryzach”.

fot. shutterstock.com fot. shutterstock.com

5. Ćwicz… krócej!

Trening interwałowy jest prawdopodobnie najbardziej efektywnym sposobem na spędzanie czasu na siłowni. Ćwicząc na maksa w trakcie krótkich interwałów (z zachowaniem równie krótkich przerw) możesz spalić więcej kalorii i poprawić formę szybciej, niż gdybyś wykonywała ćwiczenia w stałym, wolniejszym tempie. „Co więcej, dzięki treningowi HIIT Twoje ciało będzie spalało tłuszcz także po zakończeniu wysiłku” – mówi Greg Justice, fizjolog z AYC Fitness w Kansas City. Chcesz się dowiedzieć więcej? Zobacz trening HIIT: interwały vs. tłuszcz.

fot. Dima Sobko 2015/shutterstock.com Shutterstock.com
fot. Dima Sobko 2015/shutterstock.com

6. Pij kawę

Po pierwsze, żeby było jasne: super-waniliowo-karmelowo-śmietanowo-cynamonowa-arcytłusta-poczwórna-latte to nie kawa. To deser, a właściwie zwykła bomba kaloryczna, która udaje kawę, a Ty, wraz z nią, wlewasz w siebie więcej kalorii niż mają 3 snickersy. Takim wynalazkom mówimy stanowcze 3 razy NIE, dziękujemy. Pomijając jednak tego typu „kawowe” cuda, kawa potrafi być naprawdę pomocnym narzędziem w zrzucaniu kilogramów. „Kofeina powoduje, że wolne kwasy tłuszczowe przedostają się do krwiobiegu, dzięki czemu możesz trenować dłużej i bardziej intensywnie" – zapewnia Justice. Przy okazji sprawdź, w jaki jeszcze sposób kofeina działa na Twój organizm. "Poza tym dowiedziono, że kawa hamuje apetyt” – dodaje. Pij na zdrowie!

białko, mięso, proteiny fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

7. Proteiny i błonnik w każdym posiłku

Zamiast z dokładnością kalkulatora naukowego liczyć kalorie, zacznij liczyć, ile białka i błonnika sobie serwujesz. „Do niedawna głównym wykładnikiem w odchudzaniu było przekonanie, że kilogram tłuszczu to 7000 kcal i na tym większość ludzi opierało swoje diety – mówi Davenport. – Ostatnie badania dowiodły jednak, że ilość kalorii, które trzeba spalić, by pozbyć się kilograma tłuszczu, to indywidualna cecha każdego z nas, dlatego ważniejsze jest, ile białka i błonnika przyjmujesz, a nie ile kalorii”. Staraj się spożywać 1 porcję białka i błonnika w każdym posiłku. Na efekty nie będziesz musiała długo czekać.

Zobacz również:
REKLAMA