Jak przyspieszyć metabolizm: 10 błędów

Zastanawiasz się, jak przyspieszyć metabolizm? Czasem wystarczy tylko wyeliminować kilka niepozornych nawyków, by efektywniej i szybciej spalać tłuszcz. Dowiedz się, co robisz źle i podkręć swój metabolizm dzięki naszym patentom.

| Data aktualizacji: 2021-02-08
fot. shutterstock.com fot. shutterstock.com

Gdybyś przypadkiem potrzebowała kolejnego powodu, by pokochać swoje ciało, to chciałybyśmy Ci przypomnieć o jednym: Twój organizm potrafi sam spalać kalorie. I na dodatek może to robić całkiem efektywnie, jeśli tylko nie wchodzisz mu w drogę.

Każda komórka w Twoim ciele odgrywa swoją rolę podczas metabolizmu – procesu przemieniania jedzenia w energię, pozwalającą Twojemu sercu bić, płucom pompować powietrze a mięśniom się ruszać. Im szybszy jest Twój metabolizm, tym więcej spalasz kalorii.

Zdradzimy Ci jeszcze jeden sekret: tak jak istnieją sposoby, żeby go przyspieszyć (np. za pomocą aktywności fizycznej), tak samo niektóre nawyki mogą zahamować Twoją osobistą maszynerię spalającą kalorie. Oto 10 rzeczy, których powinnaś unikać, by utrzymać metabolizm na najwyższych obrotach.

1. Nieregularne posiłki

Podczas eksperymentu przeprowadzonego w 2012 roku na Hebrew University mysz karmiona sporadycznie bardzo tłustymi produktami przytyła więcej niż mysz, która miała podobna dietę, ale posiłki dostarczano jej o regularnych porach. Badacze podejrzewają, że jedzenie o tej samej godzinie każdego dnia pobudza organizm do spalania jeszcze większej liczby kalorii między posiłkami.

Podkręć metabolizm: jedz o określonych porach (i nie mamy na myśli północy).

mycie warzyw fot. shutterstock.com

2. Pestycydy

Jak donoszą kanadyjscy naukowcy, związki choloroorganiczne (chemikalia zawarte w pestycydach) mogą zakłócać proces metabolizmu i sprawiać, że spalanie kalorii będzie trudniejsze. Badacze odkryli, że osoby będące na diecie, które wraz z owocami i warzywami zjadły także sporo toksyn, doświadczyły spadku metabolizmu i z tego powodu więcej czasu zajęło im schudnięcie.

Podkręć metabolizm: przerzuć się na organiczne owoce i warzywa, a te pochodzące z supermarketu zawsze dokładnie my przed jedzeniem.

3. Zapominasz o spaniu

Badania z 2012 roku wykazały, że ludzie, którzy mało śpią, następnego dnia także mniej się ruszają, a to oznacza, że spalają mniej kalorii. Na tym nie koniec złych wiadomości. Jak podają niemieccy i szwedzcy badacze, brak snu zmniejsza ilość energii, którą Twoje ciało zużywa podczas odpoczynku. Finał jest niestety zawsze taki sam: spalasz mniej kalorii.

Podkręć metabolizm: wypróbuj przekąski na zdrowy sen i wypoczywaj każdej nocy.

4. Okres

"W trakcie miesiączki tracisz sporą ilość żelaza, które odpowiada za transport tlenu do mięśni. Jeśli poziom żelaza spadnie zbyt nisko, mięśniom zacznie brakować tlenu, wówczas zabraknie Ci energii, a to z kolei spowoduje, że tempo metabolizmu zacznie spadać na łeb, na szyję" – wyjaśnia dietetyk Tammy Lakatos Shames, autor książki-poradnika dotyczącego metabolizmu „Fire Up Your Metabolism”.

Podkręć metabolizm: dodaj do swoich posiłków bogate w żelazo buraki, fasolę i ciemnozielone warzywa jak szpinak czy brokuł. Od czasu do czasu zjedz też wątróbkę.

talerz, stół fot. shutterstock.com

5. Jesz za mało

Jeśli drastycznie redukujesz liczbę zjadanych dziennie kalorii, Twój organizm przestawia się na tryb głodowy i nakazuje metabolizmowi zwolnić, by zatrzymać jak najwięcej kalorii i w ten sposób przetrwać trudny dla niego okres.

Podkręć metabolizm: poznaj wzór na idealna wagę i zobacz, jakie jest Twoje zapotrzebowanie kaloryczne.

6. Siedzący tryb życia

„Wystarczy jedynie 20 minut w jednej pozycji, by Twój metabolizm zwolnił” – zdradza Carrie Schmitz, menedżer do spraw badań ergonomicznych w firmie Ergotron.

Podkręć metabolizm: zobacz, jak spalać ponad 600 kcal tygodniowo (bez wysiłku!).

7. Za mało wapnia

Kolejny powód przemawiający za tym, by pić więcej mleka: wapń odgrywa kluczową rolę w regulacji procesu metabolizmu, który decyduje, czy spalasz kalorie, czy magazynujesz je w postaci tłuszczu. Jak podają badania instytutu żywienia z University of Tennessee w Knoxville, dieta bogata w wapń pomoże Ci spalać więcej tłuszczu.

Podkręć metabolizm: uzupełnij dietę w produkty zawierające wapń. Polecamy m.in. jogurt naturalny, z którym jednak nie warto przesadzać.

fot. shutterstock.com

8. Nie jesz śniadania

Gdy omijasz poranny posiłek, nie tylko narażasz się na ryzyko przejedzenia w porze obiadowej. Przesyłasz też do swojego organizmu komunikat, by zachowało energię, co oznacza, że kalorie będą spalane wolniej. Z tego powodu osoby rezygnujące ze śniadania są o 4,5 raza bardziej narażone na otyłość.

Podkręć metabolizm: wypróbuj nasze 10 pomysłów na zdrowe śniadanie.

9. Odwodnienie

Wszystkie procesy komórkowe w Twoim organizmie, włączając w to metabolizm, są zależne od wody. Badania przeprowadzone na University of Utah wykazały, że gdy jesteś odwodniona, możesz spalać do 2% kalorii mniej. Niby niedużo, ale picie wody zawsze wyjdzie Ci na dobre.

Podkręć metabolizm: jeśli nie przepadasz za wodą, dowiedz się, jak poprawić smak wody mineralnej.

10. Jet Lag

Twój wewnętrzny zegar dokładnie kontroluje tę część komórek, która odpowiada za pracę metabolizmu. Kiedy więc Twój dobowy rytm jest zakłócony, bo np. wybrałaś się w podróż do inne strefy czasowej, Twoje komórki,a w raz z nimi i metabolizm nie funkcjonują tak jak powinny. Jet lag to nie jedyny powód zaburzeń pracy Twojego zegara, bo nieregularny sen czy praca na zmiany również e wywołują.

Podkręć metabolizm: staraj się kłaść spać o regularnych porach.

ZOBACZ TEŻ: 4 przepisy na niskokaloryczne obiady od światowej sławy modelki fitness

REKLAMA