Jedzenie jest najczęściej pojawiającym się tematem w dyskusji dotyczącej odchudzania. I nie ma się co dziwić: zdrowa dieta to podstawa jeżeli chodzi o utratę zbędnych kilogramów, ale źródłem kalorii są przecież także płyny.
„Kalorie zawarte w płynach są dosyć podstępne – mówi dietetyk i doradca żywieniowy Dana James. – Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak dużo w ten sposób ich spożywają, ponieważ zapominają o liczeniu kalorii podczas picia". Oto 7 złych nawyków związanych z napojami, które powinnaś wyeliminować, jeżeli zależy Ci na utracie zbędnych kilogramów.
1. Picie zbyt dużej ilości kawy
Aby zwiększyć wydajność w siłowni oraz w biurze, każda z nas potrzebuje czasem energii, którą zapewnia filiżanka małej czarnej. Kawa daje nam energetycznego kopa, ponieważ stymuluje produkcję adrenaliny, która wyostrza nasz umysł (w pracy) i pomaga lepiej trenować (podczas ćwiczeń).
Jeśli jednak pijesz więcej niż trzy filiżanki dziennie, przeciążasz korę nadnercza (która oprócz adrenaliny produkuje także kortyzol, czyli hormon odpowiedzialny za stres). „Gdy poczujesz się zmęczona, nie będziesz w stanie uzyskać tego zastrzyku adrenaliny, kiedy będzie Ci naprawdę potrzebny, np. podczas intensywnych ćwiczeń” – tłumaczy James.
Poza tym o ile zwykła kawa nie wpływa na Twój dzienny limit kaloryczny (1 filiżanka espresso to zaledwie 1 kcal), o tyle wszystkie kawowe dodatki – śmietanki, syropy, cukier, bita śmietana, mleko – już tak. Zwykła kawa latte to 188 kcal w jednej szklance, a jeśli dodamy do tego syropy lub inne dodatki może się okazać, że ładujesz w siebie od 250 do 300 kcal w jednej niepozornej kawce.
2. Soki warzywne czy soki owocowe
Szybkie wypicie soku warzywnego to jeden z najprostszych sposobów na codzienną dawkę zdrowia, ale taki nawyk może mieć ukryte wady. "Wiele zielonych soków «warzywnych» tak naprawdę naszpikowanych jest podobnym do spiruliny substancjom, którym zawdzięczają swój prozdrowotny zielony kolor" – tłumaczy James.
I nie byłoby w tym nic złego, ale chodzi o to, że ludziom wydaje się, że piją niskokaloryczny soczek z zielonych warzyw, podczas gdy tak naprawdę pochłaniają sok zawierający znikomą ilość warzyw. Warzywa zastępowane są owocami, które niestety zawierają sporo kalorii.
Nie ma wątpliwości, że owoce są zdrowe, ale spożywanie ich w formie soku nie jest najlepszym pomysłem. "Gdy zjadamy owoc w całości, pobudzamy w naszym organizmie mechanizmy odpowiedzialne za uczucie sytości i powolne uwalnianie cukru do krwi. Natomiast kiedy wypijamy sok (nawet dopiero co wyciśnięty), nasz organizm nie potrafi wyczuć ile kalorii właśnie spożyłyśmy" – wyjaśnia nasz ekspert.
Zrezygnuj więc z soków owocowych jeżeli zależy Ci na schudnięciu, a zamiast kupować gotowe soki warzywne – rób je samodzielnie w domu. Aby dodać im nieco słodkości, możesz dorzucić do warzyw jabłko.
3. Picie zbyt małej ilości wody
“Wiele osób nie jest świadomych tego, że woda jest antyoksydantem – mówi amerykańska dietetyk. – A przecież wodór zawarty w H2O pomaga chronić organizm przed wolnymi rodnikami".
Jednak większość ludzi nie pije wystarczającej ilości wody (Zobacz: Woda: czy na pewno wszystko o niej wiesz) „Wiele osób mylnie też odczytuje sygnały wysyłane przez organizm i myli pragnienie z głodem” – dodaje James .
Najgorsze w tym wszystkim jest jednak to, że Twój organizm może się przyzwyczaić do takiego stanu odwodnienia. Z pozoru będziesz czuła się dobrze, ale nawet 2% odwodnienia niesie ze sobą negatywne skutki i zmniejsza Twoją zdolność do chudnięcia, więc nawet jeśli ćwiczysz – nie będziesz w pełni wykorzystywać swojego potencjału.
Komentarze