Jak ozdabiać pierniczki: przepis na lukier królewski i pomysły na dekoracje

Ozdabianie pierniczków to jeden z najprzyjemniejszych przedświątecznych rytuałów. Zobacz, jak udekorować ciastka, aby wyglądały bajecznie i wpraw się się w świąteczny nastrój.

pierniczki fot. Shutterstock.com

Pierniki upieczone? Pora wyjąć rękaw cukierniczy, przygotować lukier, barwniki oraz najlepsze pomysły i ze zwykłych ciasteczek uczynić najpiękniejsze świąteczne ozdoby. Przygotuj się na masę świetnej zabawy i równie wiele sprzątania. Przydadzą się również pokłady kreatywności. Niżej znajdziesz garść pomysłów na lukrowe dekoracje oraz przepis na świetny lukier do ozdabiania. 

Jeśli jeszcze nie upiekłaś ciastek, tutaj znajdziesz przepis na fit pierniczki.

Przepis na lukier królewski do dekorowania

Składniki:

  • 340 g cukru pudru
  • 2 łyżki proszku bezowego (kupisz go w internecie)
  • 100 ml wody
  • Barwniki w żelu

Sposób przygotowania:

  1. Do misy robota kuchennego wsyp proszek bezowy i wlej wodę. Ubijaj przez kilka minut końcówką, którą zwykle ubijasz białka jaj. Masa powinna stać się puszysta.
  2. Następnie dodaj do powstałej masy cukier puder i ubijaj jeszcze chwilę, aż całość się połączy i stworzy gładką, sztywną masę (lukier powinien trzymać się końcówki do ubijania). Na koniec dodaj do masy nieco wody. Lukier królewski powinien być dość gęsty ale przy tym lejący.
  3. Na koniec podziel lukier na partie i do każdej dodaj barwnik. Możesz również użyć masy bez barwników - jest ona śnieżnobiała, więc będzie pięknie kontrastować z ciemnobrązowym pierniczkiem.

Jak ozdobić pierniczki - pomysły na dekoracje

1. Gwiazdeczki

piernikifot. Shutterstock.com

W wersji podstawowej, wystarczy, że przy pomocy szprycy lub rękawa cukierniczego z precyzyjną końcówką obrysujesz kontur, a następnie dokładnie go wypełnisz. Nie wylewaj zbyt dużo lukru, żeby nie rozlał się poza ciastko. Na początku wlej go mniej i w razie potrzeby rozprowadź wykałaczką

Ozdobną gwiazdkę zacznij dekorować tak samo - od zaznaczenia konturu. Następnie poprowadź 3 linie, które przetną się po środku. W środku wykonaj gwiazdkę. Zdobienie wykończ kilkoma kropkami.

piernikifot. Shutterstock.com

Kolorowa gwiazda wymaga nieco więcej zachodu. Podobnie, jak w przypadku pierwszego zdobienia, zacznij od zaznaczenia konturu i wypełnienia go białym lukrem. Odczekaj aż lukier stężeje, a następnie chwyć szprycę z czerwonym lukrem i wykonaj cztery długie linie (góra-dół, lewo-prawo i dwie na skos) łączące się po środku. Na środku wykonaj kwiecisty ornament, a na jego wierzchu zrób kropkę, a an jej wierzchu umieść srebrną cukrową perełkę. Kwiecistym wzorem ozdób koniec każdej linii. Na koniec na każdej linii wykonaj po 4 strzałki kierujące się ku środkowi.

 

2. Choinka

piernikifot. Shutterstock.com

Zacznij od obrysowania konturu choinki. Następnie przez jej środek poprowadź 3 łuki, które przypominają łańcuch. Każdy z nich ozdób kilkoma kropkami. Na koniec w wolne miejsca ozdób kropkami przypominającymi bombki.

piernikifot. Shutterstock.com

W wersji kolorowej, zacznij od tego samego kroku, czyli obrysowania konturu zielonym lukrem. Następnie ostrożnie go wypełnij. W razie potrzeby użyj wykałaczki, aby dokładnie rozprowadzić lukier. Odczekaj aż lukier całkowicie zastygnie. Gdy na jego wierzchu powstania charakterystyczna skorupka, ozdób choinkę białym (lub kolorowym) lukrem. Od wierzchołka aż do samego dołu poprowadź linię, która będzie przypominać łańcuch. Na koniec postaw kilka kropek, które bedą przypominać bombki.

3. Domek

piernikifot. Shutterstock.com

Na początku zaznacz kontur dachu i poprowadź go tak, aby wyglądał na ośnieżony. Wypełnij go dokładnie, w razie potrzeby lukier rozprowadź wykałaczką. Podobnie potraktuj komin. Następnie zaznacz kontur reszty domku, narysuj okna oraz drzwi.

piernikifot. Shutterstock.com

Zacznij od zaznaczenia i wypełnienia konturu dachu czerwonym lukrem. Poczekaj aż stężeje, a następnie zielonym lukrem obrysuj i wypełniej resztę domu. Nie zapomnij o białym kominie. Gdy cały kolorowy lukier stężeje, ozdób dom ośnieżonymi oknami i odrobiną śniegu na czubku dachu.

4. Rękawica

piernikifot. Shutterstock.com

Czerwonym lukrem obrysuj i wypełnij górną część rękawicy. Poczekaj aż lukier stężeje. Następnie białym lukrem udekoruj jej dolną część - wyciskając go ze szprycy wykonuj ruch ku górze, aby uzyskać efekt 3D. Na koniec kilkoma kropkami ozdób czerwoną część rękawiczki.

piernikifot. Shutterstock.com

Ozdabianie rozpocznij od bazy, czyli czerwonej i białej części rękawicy. Obrysuj i wypełniej oba kolory tak, by się nie połączyły, ale tworzyły jedną, spójną warstwę. Pozostaw do stężenia.Następnie wykonaj kontury - na białej części zielony, a na czerwonej - czerwony. Od zielonego konturu poprowadź krótkie kreseczki prowadzące ku środkowi. Połącz nimi również granicę między czerwoną a białą częścią rękawicy. Na czerwonej części wykonaj małe kropeczki. Na samym środku białej części wykonaj 4 zielone linie. Każdą z nich zwieńcz dwoma listkami i czerwoną kropką.

SPRAWDŹ: Bożonarodzeniowy trening - jak świętować bez grzechu

5. Ludzik

piernikifot. Shutterstock.com

Zacznij od narysowania mu czerwonych spodenek z szelkami. W czasie, gdy czerwony lukier będzie tężał, dorysuj zieloną kokardkę, czarne oczy i biały uśmiech. Na rączkach i nóżkach namaluj falowane linie. Na koniec ozdób spodenki prowadząc linię przez całą ich szerokość oraz dodając dwie kropki przypominające guziki.

6. Renifer

piernikifot. Shutterstock.com

To dość proste, ale efektowne zdobienie. Okrągłego pierniczka obrysuj i wypełnij białym lukrem. Pozostaw do stężenia. Na środku namaluj czerwony owalny nos, dwie małe kropeczki, czyli oczy oraz brązowe poroże. Na zastygnięty nos i oczy wyciśnij odrobinę białego lukru, który będzie sprawiał wrażenie błysku.

7. Święty Mikołaj

piernikifot. Shutterstock.com

A teraz coś dla zaawansowanych cukierników. Górną połowę obrysuj i wypełnij czerwonym lukrem, dolną - białym. Poczekaj aż całość zastygnie. Na styku obu kolorów wykonaj biały pasek. W górnej części czerwonej połowy wykonaj trójkąt i zwieńcz go białą kropką. Z kolei w dolnym rejonie czerwonej połowy wykonaj dwa zielone listki ostrokrzewu. Na białej części narysuj beżowy półokrąg, który będzie twarzą Mikołaja.Poczekaj aż zastygnie. W międzyczasie na pozostałej części białej połowy wykonaj falowane kreski, które będą przypominać mikołajową brodę. Na beżowej części domaluj nos, oczy, wąsy i kilka kędziorków. Biały pasek na środku pierniczka obrysuj białym konturem i połącz go na całej długości kreskami. Na koniec liście ostrokrzewu zwieńcz białą kropką i cukrową perełką.

ZOBACZ TEŻ: Co się dzieje, gdy... wpadasz w przedświąteczną panikę?

Zobacz również:
REKLAMA