Jak nie przytyć w święta?

Wydaje się, że życiowym celem naszych mam, babć i cioć jest bezustanne faszerowanie nas kalorycznym jedzeniem. I jak tu być asertywną? Jak nie jeść za dużo w Święta? Mamy rozwiązanie.

Jak nie przytyć w święta? shutterstock.com
shutterstock.com

Jak odmówić w Święta zjedzenia niezbyt zdrowych przysmaków przygotowanych przez mamę i babcię, nie obrażając niczyich uczuć? Podpowiada nam Keri Gans, autorka "Small Change Diet".

Wszystko zależy od tego, co jeszcze stoi na stole. Jeśli wszystkie potrawy są ociekającymi tłuszczem bombami kalorycznymi, wydaje się, że nie masz innego wyjścia, jak skapitulować i spróbować  każdej z nich – ale po odrobinie. „Jeden tuczący posiłek nie zrujnuje Twojej diety, zwłaszcza, jeśli będziesz uważać na wielkość porcji” – mówi Gans.

ZOBACZ TEŻ: Przepisy na Święta, które zadziwią Twoich gości

Poza tym, łatwiej jest po prostu uszczknąć po kawałeczku każdej potrawy niż tłumaczyć wszystkim, że pyszności uwielbiane przez całą rodzinę niekoniecznie stanowią element zdrowej, zbilansowanej diety – to na pewno skończyłoby się gderaniem i zniszczeniem świątecznej atmosfery. Jeśli jednak ciocia próbuje wcisnąć Ci dokładkę, nie miej skrupułów odmówić – nie powinno to nikogo urazić. „Powiedz po prostu «Dziękuję, było pyszne, ale jestem już pełna»” – sugeruje Gans.

Może zdarzyć się tez tak, że na stole, oprócz wysokokalorycznych potraw, stoją też ich zdrowsze wersje. Wtedy Twoją pierwszą opcją jest poproszenie o większą porcję bardziej dietetycznego jedzenia, a mniejszą – tego tuczącego. Jeśli członkowie Twojej rodziny nie mają z tym żadnego problemu, Ty też możesz już wrzucić na luz.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze filmy na Święta

Jeżeli jednak wciąż zadręczają Cię pytaniem: „Dlaczego nie chcesz smażonego karpika?”. Wykręć się smakiem: „Wiem, że to dziwne, ale po prostu nie lubię tego błotnego posmaku”. Każdy ma prawo czegoś nie lubić, a jeśli wybierzesz w zamian inną, mniej kaloryczną rybę ze stołu, wszyscy powinni być zadowoleni.

W sprawie deseru jesteśmy zgodni: jeżeli nie chcesz go jeść, masz pełne prawo powiedzieć, że nic więcej w siebie nie wciśniesz. Zresztą prawdopodobnie – wcale nie skłamiesz.

Zobacz również:
REKLAMA