Czy mam jeść wieczorem po treningu?
Jasne, że tak. Aktywność fizyczna wieczorem zmienia rytm dobowy. W praktyce znaczy to, że jeśli w ciągu dnia nie zjesz więcej niż potrzebujesz, organizm nie odłoży kalorii dostarczonych po ćwiczeniach w postaci tkanki tłuszczowej, tylko wykorzysta je do odbudowy magazynów energetycznych oraz przebudowy tkanki mięśniowej.
Trawienie może jednak zakłócić sen, więc ostatni posiłek, zwłaszcza obfity, warto zjeść 1-2 h przed położeniem się do łóżka.
Czy powinnam stosować suplementy diety?
W przypadku zbilansowanej diety większość suplementów to zbędny wydatek. Oczywiście istnieją odstępstwa, jak witamina D, którą należy przyjmować od września do kwietnia, czy kwas foliowy, który powinny brać kobiety w wieku rozrodczym.
Jeżeli z jakichś powodów wykluczasz lub ograniczasz całe grupy produktów warto skorzystać z porady dietetyka, ponieważ np. w przypadku diety wegańskiej wskazana jest suplementacja witaminy B12, a czasem także jodu.
Czy trening na pusty żołądek pomoże mi spalić więcej kalorii?
Niestety nie. Owszem, ćwiczenia z pustym żołądkiem mogą nasilić wykorzystanie tłuszczów jako źródła energii, ale nie jest to jednoznaczne z tym, że w dłuższej perspektywie stracisz więcej tkanki tłuszczowej.
Organizm dynamicznie dostosuje się do tej sytuacji i w dalszej części dnia mięśnie będą po prostu mniej chętnie korzystały z tłuszczów jako źródła energii. Kluczowym elementem niezbędnym do redukcji masy ciała jest ujemny bilans energetyczny, a nie okoliczności żywieniowe, w których trenujesz.
Komentarze