Jak dobrze znasz superfoods? [QUIZ]

Skoro nas czytasz, to pewnie wiesz o nich sporo. Ale zawsze może być lepiej.

1. Najlepsza zielenina dla wzroku to...?

A. Kapusta

REKLAMA

B. Sałata rzymska

C. Rukiew wodna

Poprawna odpowiedź: C

Liście rukwi wodnej zawierają beta-karoteny i zeaksantynę. Obie te substancje chronią wzrok, a rukiew jest uważana za jedną z najzdrowszych roślin świata.

ZOBACZ TEŻ: Czy jesteś ekspertką w łóżku? 

2. Co pomoże Ci wygrać mecz w tenisa?

A. Kawa

B. Edamame

C. Łosoś

Poprawna odpowiedź: B

Uczeni z University of Paderborn odkryli, że zawarta w edamame (młode strączki soi) fosfatydyloseryna poprawia koordynację ruchową aż o 15%.

3. Suszone mango może chronić przed cukrzycą. Jaka jest idealna dawka?

A. 100 g

B. 50 g

C. 10 g

Poprawna odpowiedź: C

Mangiferyna, przeciwutleniacz z mango, w połączeniu z błonnikiem obniża poziom glukozy we krwi – tak wynika z badań na Oklahoma State University. Właściwa dawka to 10 g suszonego mango albo połowa świeżego owocu.

4. Który z tych owoców pomoże Ci zachować sprawny umysł przez lata?

A. Jagody

B. Maliny

C. Jeżyny

Poprawna odpowiedź: C

Im ciemniejszy kolor owoców, tym więcej zawierają antocyjanów, które – według Human Nutrition Research Center on Aging w Bostonie – chronią mózg przed starzeniem. Najlepsze są świeże, ale mrożone również się nadają.

REKLAMA

REKLAMA

5. Co dodać do owsianki, żeby mieć gładszą cerę?

A. Banana

B. Siemię lniane

C. Migdały

Poprawna odpowiedź: B

Już po 6 tygodniach jedzenia siemienia skóra się wygładza, przestaje się łuszczyć i znikają podrażnienia – obiecuje „British Journal of Nutrition”.

6. Chroniące przed rakiem karotenoidy najlepiej wchłaniają się w towarzystwie...?

A. Soków

B. Sera

C. Kaszy

Poprawna odpowiedź: B

Te przeciwutleniacze występujące w pomarańczowych i zielonych warzywach (marchewka, słodkie ziemniaki, dynia, brokuł, jarmuż etc). najlepiej wchłaniają się z tłuszczami. A sery są tłuste.

0-2: oporna

Nowa tutaj? To Cię w pewnym stopniu tłumaczy. Ale nawet jeśli żywisz się wyłącznie jedzeniem z pudełek, to uwierz, że warto wiedzieć, co jest zdrowe, a co może na dłuższą metę osłabić Twój organizm.

3-4: średniak

Wiesz, że owoce i warzywa są zdrowe, a cukier nie? Ale, koleżanko, owoce zawierają mnóstwo cukru. Warto pamiętać, że niewielką ilość cukrów zawierają maliny, truskawki, porzeczki, cytryny, grejpfruty, agrest.

5-6: szamanka

Posługujesz się jedzeniem jak szamanka ziołami. A skoro już mowa o ziołach, nie zapomnij o oregano. Badania US Department of Agriculture wykazały, że łyżka tego zioła zawiera więcej antyoksydantów niż duże jabłko. To co? Pizza?

ZOBACZ TEŻ: Czy trzeba sobie zrobić przerwę od tabletek antykoncepcyjnych?

REKLAMA