Jak dobrze znasz superfoods? [QUIZ]

Skoro nas czytasz, to pewnie wiesz o nich sporo. Ale zawsze może być lepiej.

1. Najlepsza zielenina dla wzroku to...?

A. Kapusta

B. Sałata rzymska

C. Rukiew wodna

Poprawna odpowiedź: C

Liście rukwi wodnej zawierają beta-karoteny i zeaksantynę. Obie te substancje chronią wzrok, a rukiew jest uważana za jedną z najzdrowszych roślin świata.

ZOBACZ TEŻ: Czy jesteś ekspertką w łóżku? 

2. Co pomoże Ci wygrać mecz w tenisa?

A. Kawa

B. Edamame

C. Łosoś

Poprawna odpowiedź: B

Uczeni z University of Paderborn odkryli, że zawarta w edamame (młode strączki soi) fosfatydyloseryna poprawia koordynację ruchową aż o 15%.

3. Suszone mango może chronić przed cukrzycą. Jaka jest idealna dawka?

A. 100 g

B. 50 g

C. 10 g

Poprawna odpowiedź: C

Mangiferyna, przeciwutleniacz z mango, w połączeniu z błonnikiem obniża poziom glukozy we krwi – tak wynika z badań na Oklahoma State University. Właściwa dawka to 10 g suszonego mango albo połowa świeżego owocu.

4. Który z tych owoców pomoże Ci zachować sprawny umysł przez lata?

A. Jagody

B. Maliny

C. Jeżyny

Poprawna odpowiedź: C

Im ciemniejszy kolor owoców, tym więcej zawierają antocyjanów, które – według Human Nutrition Research Center on Aging w Bostonie – chronią mózg przed starzeniem. Najlepsze są świeże, ale mrożone również się nadają.

5. Co dodać do owsianki, żeby mieć gładszą cerę?

A. Banana

B. Siemię lniane

C. Migdały

Poprawna odpowiedź: B

Już po 6 tygodniach jedzenia siemienia skóra się wygładza, przestaje się łuszczyć i znikają podrażnienia – obiecuje „British Journal of Nutrition”.

6. Chroniące przed rakiem karotenoidy najlepiej wchłaniają się w towarzystwie...?

A. Soków

B. Sera

C. Kaszy

Poprawna odpowiedź: B

Te przeciwutleniacze występujące w pomarańczowych i zielonych warzywach (marchewka, słodkie ziemniaki, dynia, brokuł, jarmuż etc). najlepiej wchłaniają się z tłuszczami. A sery są tłuste.

0-2: oporna

Nowa tutaj? To Cię w pewnym stopniu tłumaczy. Ale nawet jeśli żywisz się wyłącznie jedzeniem z pudełek, to uwierz, że warto wiedzieć, co jest zdrowe, a co może na dłuższą metę osłabić Twój organizm.

3-4: średniak

Wiesz, że owoce i warzywa są zdrowe, a cukier nie? Ale, koleżanko, owoce zawierają mnóstwo cukru. Warto pamiętać, że niewielką ilość cukrów zawierają maliny, truskawki, porzeczki, cytryny, grejpfruty, agrest.

5-6: szamanka

Posługujesz się jedzeniem jak szamanka ziołami. A skoro już mowa o ziołach, nie zapomnij o oregano. Badania US Department of Agriculture wykazały, że łyżka tego zioła zawiera więcej antyoksydantów niż duże jabłko. To co? Pizza?

ZOBACZ TEŻ: Czy trzeba sobie zrobić przerwę od tabletek antykoncepcyjnych?

REKLAMA